TTÜ VILEPUHUJA: «Tekkis tunne, nagu oleksin jõugus» (31)

Copy

Eestis elav ameeriklane, TTÜ doktorant Keegan McBride riskis TTÜ euroraha petuskeemi päevavalgele toomise nimel doktorikraadi ja võimalik et karjääriga. Ta räägib avameelses videos oma motiivist ja kirjeldab oma katseid ülikooli ringkaitsest läbi murda.

Erinevalt paljudest kolleegidest Nurkse avaliku halduse instituudis, mõistis ta, et valedega on mindud ammu üle piiri. Kuid sellest rääkimine instituudis sees tehti tema jaoks ootamatult keeruliseks.

«See on pettus!» kostis McBride instituudi juhtidele. Instituudi juhtkond seadis nooremteaduri fakti ette – kas tahad doktorikraadi või mitte? Kui jah, ole vait. Nad ei kavatsenudki moraalselt käituda. Enamik kolleege oli parema meelega vait, jättes küsimused esitamata. McBride oli justkui lõksus – doktorikraadi saamiseks pidi ta pettuses osalema.

«Räägiti viisil, et tekkis tunne, nagu oleksin jõugus,» ütleb ta.

Kuid ameeriklane ei kavatsenud seda kauem taluda. Noormees läks murega personaliosakonda, kuid seal ei osatud tema jutu peale midagi kosta.

Veelgi vähem oli sellel mingi mõju. Pigem näis vastupidi: vilepuhuja katsed korda majja seada jõudsid varem või hiljem ikkagi tagasi Nurkse instituudi juhtideni.

McBride mõistis, et pidi jõudma käsuahela tippu. Ta kohtus tänavu märtsis rektor Jaak Aaviksooga. Rektor sai kogu info projekti pettuse olemuse kohta, samuti võimaluse saada toimuva kohta tõendeid. Aaviksoo lubas skeemitajatega tegeleda ja soovitas McBride'il teda usaldada.

Kuid midagi ei juhtunud.

Kogu teekonnast kogus McBride aga tõendeid. Talletas konspireerivaid meilivahetusi ja võltsitud tabeleid.

Tänu sellele teab avalikkus, et TTÜ avaliku halduse instituudi teadlased – inimesed, kes õpetavad avalikule sektorile, kuidas maksumaksjas raha kõige õigemini kasutada – on eurofondidest ja ülikoolilt raha välja petnud.

Kommentaarid (31)
Copy
Tagasi üles