iDeal kampaania
Sisuturundus

Mis vahe on nutiteleril ja Android nutiteleril?

FOTO: Sony Center

Poest on raske leida telerit, mis poleks enam nutikas - pea kõigil on mingisugune operatsioonisüsteem ja rakendused, mis aitavad lihtsale telekavaatamisele lisaks muidki multimeedia võimalusi kasutada. Kuid mis on erinevate teleritootjate operatsioonisüsteemide vahe ja millist teleri platvormi eelistada?

Operatsioonisüsteem nutiteleris - mida see teeb?

Nii nagu arvutites, tahvlites ja telefonides, nii on ka nutitelerites tarkvara, mis kogu sisu juhib - operatsioonisüsteem. Lisaks telerile lisavõimaluste andmisele aitab operatsioonisüsteem jooksutada ka äppe - need on samasugused lisarakendused, nagu sinu telefoniski. Võid neid vajadusel juurde lisada või eemaldada ning kasutada oma äranägemise järgi, käivitades neid just siis, kui vajad. Paljudel platvormidel on sisse ehitatud ka striiminguteenused ja virtuaalsed assistendid, millega telerit või tarka kodu juhtida.

Kolm kõige levinumat operatsioonisüsteemi

Telerimaailmas võib laias lastus jagada platvormid kaheks. Esiteks tootjapõhised ehk tootja ise teeb oma seadmetele platvormi, millele pakub ise äppe või lisaks ka partnerite omi.

Teine lahendus on universaalne platvorm, mida võivad kasutada kõik tootjad, kui soovivad. Selleks on nutitelerite maailmas näiteks Android TV, mis, nagu Android meie telefonideski, sisaldab äpipoodi ja võimalust alla laadida tuhandeid erinevaid rakendusi tegijatelt, kes pole teleritootjatega kuidagi seotud. Küll aga on paljud neist teinud Androidiäppe telefonidele, mis võivad meile juba tuttavad ja harjumuspärased olla.

LG kasutab oma telerites näiteks WebOS´i, Sony Google´i loodud Android TV-d, Samsung aga enda loodud Tizen´it.

Nutiteleritest vaadatakse lisaks telekanalitele ka striimiteenuseid nagu Netflix, Youtube, Amazon Prime jt. Pea kõik nutitelerite ülalnimetatud platvormid toetavad neid. Lisaks on nii Android TV-l, WebOS-il kui Tizenil tugi virtuaalsetele assistentidele.

Kuid esinevusi on mõistagi ka.

Erinevalt WebOS´ist ja Tizen´ist pole Android TV seotud ühegi kindla teleritootjaga. Ehkki tootjatest on suurim Android TV kasutaja Sony, suurendab teleriäppide arendajate huvi ka see fakt, et valdav osa nutikatest lisaseadmetest, mida müüakse erinevate striiminguteenuste ja lisavõimaluste pakkumiseks telerile, on just Androidiga. Seega tasub sellele platvormile äppe teha, sest turg on suurem. Ka mitmed Eesti TV rakendused on just Android TV platvormile tehtud. Lisaks on Android suurele hulgale kasutajatest tuttav juba nende mobiiltelefonidest ja samad rakendused vaatavad vastu ka Android TV poest.

Äppide valik ongi Android TV-l suurim, ulatudes mitmetesse tuhandetesse. WebOS-il on samas paarsada ning Samsungi Tizenil ligi 1300 äppi. Siiski on kõigis kolmes olemas pea kõik tuntud striiminguteenused nagu Netflix, Google Play Movies, Youtube jne. Erinevalt Samsungi Tizenist, on Android TV süsteemi on sisse ehitatud ka Google Chromecast, millega on lihtne ja mugav arvutist või telefonist pilti teleri suurele ekraanile juhtmevabalt saata - versus puldiga TV äppide ja äppide sisu vahel ringi surfamine, mis kindlasti pole nii käepärane. Lisaks ka Google Assistant - virtuaalne assistent, mida saad häälkäsklustega juhtida.

Siin on mõned head valikud Android TV-ga Sony teleritest, mida tasub praegu hea hinna tõttu kaaluda.

Sony 4K HDR Smart TV KD-43XF7005 - väga soodne ja loomulikult Netflixiga

FOTO: Sony Center

Üks soodsamaid valikuid Android TV-ga telerite seast on 43-tollise diagonaaliga Sony Bravia KD-43XF7005, mis pakub Android TV vahendusel lugematu hulga Androidi äppe, millega meelelahutus palju põnevamaks teha. Näiteks saad vaadata suurelt ekraanilt kirka värviesituse ja sügava dünaamikaga 4K HDR videosid nii Youtube´ist kui Netflixist, samas on Android TV-l palju äppe mitmete telekanalite vaatamiseks kõrgema 4K HDR resolutsiooniga, mida tavaline kaabel-TV ei paku. Telekal on eestikeelne menüü ning võimalus salvestada välisele kõvakettale oma lemmiksaateid.

Kui 43 tolli tundub sinu toa jaoks liiga väike, siis on olemas ka suurem, 65-tolline mudel.

Sony 4K HDR Android TV uus, 2019. aasta mudel KD-49XG8096

FOTO: Sony Center

Täiesti uus 2019. aasta nutiteleri mudel on veelgi parema pildiparandustehnoloogiaga ning muidugi on ka sellele mudelile kättesaadavad kõik tuhanded Android TV äpid. Kui vaatad palju standard-resolutsiooniga telekanaleid ja Full HD kvaliteediga filme, siis aitab pildiparandustehnoloogia, mis madalama resolutsiooniga videopildi peaaegu 4K kvaliteediks muundab.

Sellest telerist on saadaval lisaks 49-tollisele ka väiksem ja soodsam 43-tolline, 55-tolline, 65-tolline ning hiiglaslik, 75-tollise ehk 189-sentimeetrise diagonaaliga mudel.

Sony KD-65XF7596 on üks soodsaimaid 65-tolliseid Android TVga nutitelereid

Praegu 32% tavahinnast odavam XF75 sarja 65-tolline mudel pakub nagu teisedki Bravia telerid piiramatut valikut erinevaid äppe sarnaselt Androidiga telefonile ja tahvelarvutile, kasutab 4K X-Reality™ PRO pildiparandust ja töötleb hariliku telesignaali või Full HD video ligi 4K resolutsiooniks. DSEE tehnoloogia muundab tavalise helisignaali ligi Hi-Res audio kvaliteediks, internetist saab striimida 4K sisu. 

Sellest sarjast on valida ka väiksema diagonaaliga 55-tolline mudel.

Sony 65" 4K HDR Android TV-ga mudel KD-65XF9005 on hinnatud maailma parimaks

FOTO: Sony Center

Tippkvaliteediga teleri KD-65XF9005, mille What Hi-Fi? portaal hindas maailma parimaks, saab nüüd kätte -36% soodsamalt. Nutiteleri teevad maailma parimaks tohutu äpivalik, mis kaasneb Android TV-ga, X1 Extreme protsessor, mis annab parima pildi koos kirkamate värvide ja suurema kontrastiga, LED paneel, mille taustavalgustus on jagatud väga paljudeks eraldi juhitavateks tsoonideks, mis annab parima kontrasti ning lõpuks muidugi ka heliparandustehnoloogia, mis toob keskpärase heli ligi Hi-Res tasemele.

Vaata lähemalt What Hi-Fi? arvustust siit.

Seda mudelit on saada veel ka pisut väiksema, 55-tollise diagonaaliga.

OLED-teler koos tuhandete Androidi äppidega - KD-55AG9

FOTO: Sony Center

Kui tahad juba praegu hüpata OLED-ekraanide maailma, kus pilt on sama ehe kui oma silmaga nähtav ümbritsev maailm, siis KD-55AG9 on sobiv valik. Spetsiaalne Netflixi kalibreeritud režiim sätib ekraani kõik näitajad selliseks, et film oleks striiminguteenusest kõige paremini vaadatav. Uusimad pildi- ja heliparandustehnoloogiad, mida uus 2019. aasta mudel kasutab, teevad 4K HDR-ist kehvema videopildi OLED ekraani kvaliteedi vääriliseks, lisaks toimib ekraan ise suure kõlarina, kust heli tuleb.

Sellest telerist on veel saadaval ka suur 65-tolline ning veelgi suurem 77-tolline mudel.

Suurima Sony Bravia telerite valiku leiad Sony Center e-poest, kus hetkel on käimas telerite soodusmüük. Ise proovida ja spetsialistide abiga valikut tegema saab aga tulla kas Endla 16 asuvasse Sony Centeri salongi või T1 Mall of Tallinna esimesel korrusel asuvasse poodi.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles