Maaelukomisjon: kalatoodete ohutus on tagatud

Külmsuitsukala.

FOTO: Esben Hansen / PantherMedia / Esben Hansen

Riigikogu maaelukomisjoni tänasel istungil oli tähelepanu keskmes viimasel ajal esile kerkinud kalaskandaal ja sellega seotud asjaolud. Komisjoni istungil saadi kinnitus, et kalatoodete ohutuse üle on järjekindel kontroll.

Maaelukomisjoni esimehe Tarmo Tamme sõnul toodi komisjoni istungil välja kalaskandaali põhjustanud tegurid, mis olid listeeriabakteri leiu kohta M.V.Wooli kalatööstuses. Tamme hinnangul läks «lumepall» veerema seoses oletustest tuleneva seoste otsimise kaudu. «Veendusime koos asjaomaste asutustega, et M.V.Wooli kalatööstusest väljastatud tooted on ohutud ega kahjusta tarbijate tervist,» ütles Tamm.  

Komisjoni istungil tõdeti veel kord, et veterinaar- ja toiduamet (VTA) on leidnud küll listeeriabakteri tootmiskeskkonnast, kuid tehase valmistoodang on pideva kontrolli tulemusena olnud ohutu, mistõttu on see lubatud saata tarbijateni. Komisjoni istungil kinnitasid VTA esindajad, et ettevõtet on kontrollitud ja kontrollitakse järjekindlalt kalatoodete toiduohutusele vastavuse  kohta. Viimaste kuude kontrolli tulemused pole näidanud bakterite levikut.

Maaelukomisjoni aseesimees Urmas Kruuse pidas tähtsaks toiduohutusega seotud probleemide avalikku käsitlemist, et tagada tarbijate teadlikkus toiduainete kvaliteedi kohta. «Täielik avalikustamine on toiduohutuse aluseks. Just see on kõige parem meetod, kuidas saavutada tarbijate usaldus,» ütles Kruuse.

Ta ei pidanud õigeks maaeluminister Mart Järviku sekkumist VTA tegevusse seoses esile kerkinud kalaskandaaliga. «Veterinaar- ja toiduamet on sõltumatu organisatsioon, mille tegevusse sekkumine paneb kahtluse alla toiduohutust jälgiva ametkonna tegevuse. «Ükski minister ei saa seada kahtluse alla rahvusvaheliselt tunnustatud metoodikat,» märkis Kruuse. «Tulemuseks on usaldusväärsuse kahanemine nii ametkonna tegevuse kui ka meie toiduainetetööstuse toodete kvaliteedi suhtes,» lisas ta.

Maaeluminister Mart Järvik (EKRE) kutsuti maaelukomisjoni aru andma seoses sekkumisega nn kalaskandaali. Lisaks ministrile oli kutsutud veterinaar- ja toiduameti (VTA) esindajad. 

Skandaal kalatööstuse ümber puhkes esmalt kevadel, mil Taani veterinaar- ja toiduamet süüdistas M.V.Wooli tooteid kolm aastat tagasi alanud listerioosipuhangus. Eelmisel nädalal lahvatas uus skandaal ajakirjanduses, kui «Pealtnägija» ja Eesti Ekspress avaldasid samal päeval loo, kuidas kahelt surnud eestlaselt on leitud M.V.Wooli kalatehasest pärit listeeriabakter.

Nimelt kinnitas VTA, et mullu haigestus Eestis listerioosi 28 inimest, kellest seitse suri. Kuuel haigestunul ja kahel surnul leiti olevat just mainitud puhanguga seotud listeeriabakteri tüvi 1247. Sama tüvega bakter leiti M.V.Wooli tehasest ja kalatoodetest.

Tagasi üles