Jüri Luik Ukrainas: kohe tuleb saavutada ulatuslik relvarahu

Kaitseminister Jüri Luik on kaks päeva olnud Ukrainas, kus kohtus ta riigi kaitseministri ning riigikaitse ja julgeoleku nõukogu uue sekretäriga, kellega arutas kaitsekoostöö suurendamisest. Ühtlasi kohtus Luik seal teenivate Eesti kaitseväelastest instruktoritega.  

Kohtumisel Ukraina kaitseministri Andriy Zagorodnyukiga kinnitas kaitseminister Luik, et Eesti jätkab Ukraina toetamist nii kahepoolselt kui läbi NATO usaldusfondide. «Viis aastat on möödunud Krimmi ebaseaduslikust annekteerimisest. Peame jätkuvalt toetama  oma Ukraina liitlast nii poliitiliselt kui läbi kaitsekoostöö,» sõnas Luik. Ta lisas, et Eesti toetus Ukraina suveräänsusele ja territoriaalsele terviklikkusele püsib vankumatu.

Eestil on au aidata agressiooni ohvriks langenud Ukrainat, rääkis Eesti kaitseminister. «Tõhustame Ukraina iseseisvat kaitsevõimet koolitades Ukraina armeed, pakkudes rehabilitatsiooni teenust vigastatud sõduritele, jagades teadmisi küberjulgeolekust ning pakkudes inglise keele kursusi aitamaks julgeolekujõududel tõhusamalt NATOga suhelda,» lausus Luik. Kahe riigi kaitseministrid märkisid, et olulist rõhku pannakse edaspidi küberkaitsealasele koostööle nii kahepoolselt kui läbi NATO küberkaitsekoostöö keskuse.

Kohtumisel Eesti kaitseväelastest instruktoritega rõhutas Luik nende töö olulisust. «Töö, mida te teete, on ülimalt tähtis panus rahvusvahelisse julgeolekusse ning aitab Ukrainal välja arendada iseseisvat kaitsevõimet,» märkis Luik.

Kaitseminister Luik arutas kohtumisel riigikaitse ja julgeoleku nõukogu uue sekretäri Oleksii Daniloviga rahvusvahelist olukorda ja Minski lepete seisu. Luik rõhutas Danilovile, et Venemaa valikuline tõlgendus Minski lepetest ei ole vastuvõetav: «Kohe tuleb saavutada ulatuslik relvarahu ning taanduda raskerelvastuse kasutamisest.» Luik leidis ka, et Vene väed tuleb kiiremas korras Ukrainast välja viia.

Ukraina ja Eesti kaitseministrid asetasid lilled Ukrainas Venemaa agressiooni  läbi langenute mälestusmärgile.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles