Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Pevkur palub õiguskantsleril hinnata Helme etteheidet prokuratuurile

Hanno Pevkur. FOTO: Sander Ilvest

Reformierakonna juhatuse liige Hanno Pevkur pöördus õiguskantsleri poole, et saada hinnangut siseminister Mart Helme esitatud süüdistusele, nagu algataks ja lõpetaks prokuratuur kriminaalasju poliitilistel motiividel.

Hanno Pevkur saatis täna õiguskantsler Ülle Madisele kirja, kus meenutas, mida siseminister Mart Helme eile ütles, et prokuratuur «ühtedel puhkudel lõpetab ja teistel puhkudel algatab kriminaalasju väga selgelt läbinähtavatel poliitilistel motiividel.»

«See on selge süüdistus, mis seab kahtluse alla prokuratuuri ja ka uurimisasutuste sõltumatuse ning seab kahtluse alla Eesti põhiseaduslikku korra toimimise,» leiab Pevkur ning ta lisas, et eilne avaldus pole ühekordne süüdistus õiguskaitseasutuste suunal. «Õiguskaitseasutusi on süüdistanud ka näiteks rahandusminister Martin Helme.»

«Teatavasti saab Justiitsminister teostada prokuratuuri üle teenistuslikku järelevalvet, ent Eestis ei ole ühelgi valitsusasutusel õigust teostada valitsemisalade ülest järelevalvet,» märkis Pevkur kirjas.  «Kuna «poliitilise tellimuse» süüdistus on tulnud valitsusliikmete poolt, ei näe ma võimalust, et teemaga tegeleks uurimisasutused või prokuratuur ise või nende tegevuse vahetut järelevalvet teostavad ministeeriumid,» lisas ta.  

Sellest tulenevalt palub Pevkur õiguskantsleril anda oma hinnang siseministri esitatud tõsistele süüdistustele ja vajadusel ka soovitused edaspidiseks. «Kui õiguskantsleri volitused võimaldavad teostada endal vajalikud toimingud, andmaks kindlus uurimisasutuste ja prokuratuuri sõltumatusest, palun seda esimesel võimalusel teha,» lisas ta.  

«Kui õiguskantsleri volitused on liiga kitsad, lükkamaks ümber siseministri süüdistused, palun õiguskantsleri hinnangut, kuidas lahendada valitsuse tasandil esitatud süüdistus Eesti põhiseadusliku korra mittetoimimisest ja kes peaks siseministri süüdistustele vastuse andma,» märkis Pevkur. Ta pakub variandina võimalust riigikogu erikomisjoni moodustamiseks.

«Selles küsimuses tuleb saavutada riigis kiiresti õigusselgus, et vältida ohtu põhiseasuslikule korrale ja tagada uurimisasutuste sõltumatus. Samuti, et taastada uurimisasutuste töörahu ja kindlus oma põhiseaduslike ülesannete täitmisel,» lõpetas Hanno Pevkur enda kirja.

Tagasi üles
Back