«Esimeses stuudios» pensionireformist: Kallas lubab seda takistada iga hinnaga, Seedri sõnul püüab opositsioon vaid aega viita

Kaja Kallas ja Helir-Valdor Seeder 2018. aasta Arvamusfestivalil.

FOTO: Dmitri Kotjuh/ Järva Teataja/ Scanpix

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ja reformierakondlasest opositsiooniliider Kaja Kallas rääkisid teisipäeval ETV saates «Esimene stuudio» pensionireformist ja kolmapäeval valitsust ees ootavast usaldushääletusest.

Valitsus sidus pensionireformi usaldushääletusega, välistades nii kurnavad ööistungid riigikogus. Selle tingisid opositsiooni esitatud pea tuhat parandusettepanekut eelnõule.

Kallas põhjendas ettepanekute tulva eesmärgiga panna koalitsiooni kuulama eksperthinnanguid ning mitte kiirustama eelnõuga, mille sotsiaalmajanduslik mõju on tohutu.

«Kõige rohkem häirib neid see, et pensionisüsteem lõhutakse ära sellisel viisil, nagu lõhutakse. Eksperdid on puudused välja toonud, seal on põhiseaduse riived. Selle tõttu me selle vastu ka võitleme. Me kasutame kõiki võimalusi, et seda nii-öelda kuritegu ära hoida,» rääkis Kallas.

Seederi sõnul ei saa riigikogus hakata arutama sadu ettepanekuid, mis halvaks parlamendi töö. Seetõttu seoti eelnõu usaldushääletusega.

«Valitud tee tuleneb opositsiooni hulgast ettepanekutest, millega blokeeritakse riigikogu töö nädalateks. Et edasi minna, ongi seaduses ette nähtud võimalus siduda eelnõu vastu võtmine usaldushääletusega, mida on ka varem tehtud. See on mõistlik lahendus kujunenud olukorrale,» märkis Seeder.

Kallase sõnul tehti vägagi sisukaid ettepanekuid, samas möönis ta, et osa ettepanekutest oli tõesti mõeldud venitamiseks.

Seeder märkis, et esitatud ettepanekute hulgas oli sadu ettepanekuid, mis oli tehtud seaduse jõustumiskuupäevade kohta. «Need ettepanekud, mis esitati, valdav enamus ei ole sisulised, vaid ajaviitmiseks esitatud,» ütles ta.

Saatejuht Andres Kuusk palus Seedril kommenteerida ka peaminister Jüri Ratase poolt 2018. aasta oktoobris öeldut, et kogumispensione ei tohi mingil juhul vabatahtlikuks muuta, kuna see tähendaks tulevikus väiksemaid pensione.

Seeder vastas, et kõik inimesed on arenemisvõimelised.

«Kui sa ajad õiget asja ja oled ise veendunud, siis sa suudad ka teisi veenda ja selgeks teha oma taotlused ja põhjendada oma seisukohti. Ja inimesed on arenemisvõimelised,» lausus ta.

Tagasi üles