Kliimavõitlus osutus Greta Thunbergi perele päästerõngaks (32)

Berit Nuka
, toimetaja
Copy
Greta Thungberg (keskel) oma kuulsas kollases vihmamantlis koos õe Beata Ernmaniga (vasakul) kliimameeleavaldusel eelmisel kevadel Stockholmis.
Greta Thungberg (keskel) oma kuulsas kollases vihmamantlis koos õe Beata Ernmaniga (vasakul) kliimameeleavaldusel eelmisel kevadel Stockholmis. Foto: Henrik Montgomery/tt News Agency/reuters/scanpix

Kui Rootsi ooperilaulja Malena Ernman ja tema kaasa, näitleja Svante Thunberg pidid 2002. aastal otsustama, kuidas korraldada pereelu peatselt sündiva lapsega olukorras, kus üks töötab üle Euroopa kuulsates ooperiteatrites ja teine Rootsi lavadel, tundus see keerulisena.

Tunamullu Rootsis ja lõppeval nädalal ka inglise keeles ilmunud raamatus «Stseenid südamest» (ingliskeelses versioonis on pealkirjaks «Our House Is on Fire: Scenes of a Family and a Planet in Crisis» ehk «Meie maja põleb: stseenid ühest perest ja kriisis planeedilt»), millest ajaleht The Guardian avaldas väljavõtte, kirjeldab ooperilaulja, kuidas arutelu sai kiire lõpu, kui Svante Thunberg oma seisukoha välja ütles.

««Sa oled omal alal üks parimaid maailmas,» lausus Svante. «Mis puutub minusse, siis ma olen Rootsi teatris rohkem nagu bassimängija ning mind võib vaevata asendada. Rääkimata sellest, et sa teenid kohutavalt palju rohkem kui mina.» Ma protestisin moepärast natuke, aga otsus oli tehtud,» kirjutab Malena Ernman.

Mõni nädal hiljem, kui Berliini riigiooperis esietendus «Don Giovanni», kus Ernman kehastas Zerlinat, selgitas abikaasa juba rõõmsalt naise kolleegidele, et on nüüdsest koduperenaine.

Sellele järgnesid idüllilised tosin aastat. Sündis esimene laps, nüüdne maailma esikliimaaktivist Greta Thunberg, ja ligi kolm aastat hiljem teine tütar Beata, kes sai perekonnanime ema järgi.

Tagasi üles