/nginx/o/2020/04/20/13063313t1hd9a7.jpg)
- Veebruaris nimetati Praha kesklinnas asuv väljak ümber Boriss Nemtsovi auks.
- Nüüd teatas väljaku ääres asuv Vene saatkond, et muudab oma postiaadressi.
- Väidetavalt on aadressi muutmine seotud sooviga postisüsteem ühtlustada.
- Nemtsovi auks nimetatud tänavad on ärritanud Vene saatkondi mujalgi.
Vene saatkond Prahas muutis oma ametlikku aadressi pärast seda, kui hoone ees asuv väljak nimetati veebruaris ümber tapetud Kremli kriitiku Boriss Nemtsovi auks.
Uudisteportaal Aktualne.cz teatas reedel, et Vene saatkond registreeris end Nemtsovi väljakust mõnesaja meetri kaugusel asuvale Korunovační tänavale, kus asub Venemaa konsulaarhoone. Saatkond jääb siiski endiselt väljaku ääres asuvasse Petscheki paleesse.
Praha linnapea Zdeněk Hřibi hinnangul on selline käik kummaline, eriti arvestades, et Nemtsov oli kunagine Venemaa asepeaminister. «See tundub mulle kummaline, sest Vladimir Putin nimetas Nemtsovi mõrva jäledaks ja küüniliseks ning ütles, et selle korraldajaid karistatakse,» lausus Hřib portaalile Aktualne.cz.
Venemaa saatkond protestis Tšehhi meediakajastuse vastu, öeldes, et aadressi vahetamine tulenes otsusest võtta kasutusele ühtne postisüsteem. Suurel kompleksil on olnud aastaid kaks postiaadressi, kirjutab Raadio Vaba Euroopa/Raadio Vabaduse veebiportaal.
Praegu on saatkonna veebilehel endiselt konsulaaresinduse aadress Korunovační 34 ja põhihoone aadress Pod kaštany 1, mida ametlikult enam ei eksisteeri. Vene saatkond ei vastanud portaali palvele teemat kommenteerida.
Laupäevases Facebooki avalduses väitis saatkond, et Tšehhi ametnikud üritavad Venemaa diplomaatilist esindust naeruvääristada. «Meid üllatab tõsiasi, et Tšehhi välisministeerium tegi kiiresti avalikuks selle teate sisu, mis oli iseloomult puhttehniline,» kirjutas saatkond. «Jääb mulje, et see üritab tahtlikult anda teemale poliitilist alatooni.»
Facebooki avalduses väitis Vene saatkond, et Tšehhi ametnikud üritavad Venemaa diplomaatilist esindust naeruvääristada.
Tšehhi võimud on eitanud, et väljaku ümbernimetamise eesmärk on Venemaa esindust naeruvääristada. «Me teeme seda, sest inimõiguste ja demokraatia toetamine on olnud Tšehhi välispoliitikas prioriteet Václav Haveli presidendiks saamisest alates,» lausus BBC-le Roheliste Partei esindaja Petr Kutilek, kes tegi ettepaneku nimevahetuseks juba 2016. aastal.
Varem kandis väljak nime Pod Kastany Namesti (Väljak kastanite all) ja ümber nimetati see ametlikult 27. veebruaril. Praha linnavõimud kavatsevad pargi promenaadi nimetada 2006. aastal tapetud Vene ajakirjaniku Anna Politkovskaja auks.
«Mõlemad isikud edendasid demokraatiat ja tapeti häbitult. Nad väärivad mälestusmärki,» kirjutas Praha linnapea toona Twitteris.
Venemaa valitsus reageeris väljaku ümbernimetamisele valuliselt. Venemaa välisministeeriumi kõneisik Maria Zahharova nimetas otsust «täiesti absurdseks».
«Inimeste mälestuse hoidmine oma riigi ajaloos – iseseisva riigi tänavatel ja väljakutel – on oluline eeskuju selle elanikele. Mis puutub aga Venemaa opositsiooni toetamist, on see jaburus, suuremat absurdust ei ole võimalik oodata,» lausus Zahharova toona pressikonverentsil.
Venemaa saatkond Prahas on juba neljas, mis leiab end Nemtsoviga seotud aadressi lähedalt. Venemaa opositsioonijuhi järgi nimetatud tänavaid on ka Washingtonis, Kiievis ja Vilniuses. Üks Vene parlamendiliige nimetas Washingtoni tänava nimevahetust «räpaseks trikiks».
«On väga, väga tähtis hoida nime avalikus ruumis, et järgmistel Venemaa poliitilistel juhtidel oleks kohustus tema mõrva uurida, et see oleks päevakorras,» lausus Nemtsovi tütar Žanna CNNile.
Endine Venemaa asepeaminister Nemtsov lasti maha 2015. aasta veebruaris Kremli müüri läheduses. Tegemist oli Putini hääleka kriitikuga. Nemtsovi liitlased süüdistavad Kremlit seotuses mõrvaga.
Venemaa ja Tšehhi vahel on juba mõnda aega käinud diplomaatiline vägikaikavedu ka Teise maailmasõja ja külma sõjaga seotud mälestusmärkide saatuse üle. Hiljuti protestis Venemaa välisministeerium Praha otsuse vastu eemaldada Nõukogude marssali Ivan Konevi mälestusmärk. Vene prokurörid ähvardasid seoses otsusega algatada kriminaalasja.