Skip to footer
Päevatoimetaja:
Loora-Elisabet Lomp
+372 5916 2730
Saada vihje

Kannapööre viib Õiglase ookeani taha

Janek Õiglane koos Maicel Uiboga Doha MMil. Õige pea alustab Õiglane loodetavasti treeninguid sama juhendaja käe all, kes viis tippu Uibo
  • Õiglane hakkab harjutama eestlastele tuttava treeneriga
  • Pakkumisi oli liituda ka sakslaste treeninggruppidega
  • USAsse minek seisab vaid ühe formaalsuse taga

Kümnevõistleja Janek Õiglase elus on pöördelised ajad. Äsja käis ta elu esimesel operatsioonil ja juba mõnda aega ajab asju, et pääseda treenima eestlastele hästi tuntud treeneri juurde USAs.

Pärast keskkooli valivad Eesti mitmevõistlejad ja ka teised kergejõustiklased tihti just USA ülikoolisüsteemi. Õiglane on alati väitnud, et ka kodumaal on võimalik tippu jõuda. Nüüdseks võib MMi neljanda ja kuuenda koha põhjal öelda, et ta on seda ka tõestanud. Praegu on ta aga jõudnud selleni, et soovib ikkagi ookeani taha pääseda, ning kui kõik laabub, hakkab ta treenima eestlastele tuttava Petros Kyprianou käe all Georgias.

Mineku põhjuseks on kodus tugevate treeningupartnerite puudumine, sest Andrei Nazarovi grupis rohkem kümnevõistlejaid pole. «Selline soov ja plaan mul tõesti on. Otsisin võimalusi kedagi oma gruppi tuua Eestist ja välismaalt, aga ei õnnestunud, ja siis leidsin selle variandi. Mingi aja sain koos Karl Erik Nazaroviga treenida, ent kui tema mitmevõistlusest loobus, olin jälle üksi. Tunnen väga puudust, et saaksin ka trennis kellegagi koos pingutada, see viib edasi ja paneb endast rohkem andma. Nii ma selle otsuse vastu võtsin, muidu eelistaksin ikka Eestis jätkata,» sõnab 2019. aasta Doha MMil kuuenda koha saanud mitmevõistleja.

Õiglase USAsse mineku põhjuseks on kodus tugevate treeningupartnerite puudumine, sest Andrei Nazarovi grupis rohkem kümnevõistlejaid pole.

Senise juhendaja Nazarovi juurest lahkumine oli raske samm. «Andrei käe all toimus mul sportlasena edasiminek ja mul pole talle mingeid etteheiteid, on ainult tänu nähtud vaeva eest. Lahkumise soov on tingitud puhtalt sparringupartnerite puudusest,» kinnitab sportlane.

Õiglasel oli veel kaks välismaale mineku varianti, et ühineda Saksamaa parimate mitmevõistlejatega. Üks võimalus oli Dohas maailmameistriks kroonitud Niklas Kauli treeningugrupis, teine viinuks eestlase Tim Nowaki ja Manuel Eiteli gruppi.

USA variant tundus aga sobivam, selle kasuks rääkis ka suurepärane kliima, sest Õiglasel on viimastel aastatel vigastustega probleeme olnud. Soe kliima tuleb sel puhul kahtlemata kasuks. «Ja usun, et Petrose punt on hetkel tulemuste mõttes maailma tugevaim.»

Ameerikas on tema tulekuks kõik läbi räägitud ning korraldatud, asi seisab praegu vaid viisa taga. Koroonakriisist tingitud piirangud pole veel päriselt möödas ja ka siinne USA saatkond oli pikka aega kinni. «Seepärast ma pole tahtnud sellest kõva häälega rääkida, kuniks pole päris kindel. Kui asjad laabuvad, siis ideaalplaani järgi saaksin juba augustis ära sõita, kõige hiljemalt võiks sinna jõuda septembris.»

Janek Õiglane (26)

Isiklik rekord kümnevõistluses: 8371 punkti

Isiklik rekord seitsmevõistluses 6085 punkti

Saavutused:

U23 EMi pronks (2015)

2016. aasta Londoni MMi 4. koht (8371 punkti)

2019. aasta Doha MMi 6. koht (8297 punkti)

Treenerid: Valdur Ojala, Sven Andresoo, Andrei Nazarov

USAs on Õiglase jaoks peale heade treeningutingimuste veel üks boonus, nimelt elab seal ka tema ameeriklannast armastatu Kendra Hansey, kes on samuti Georgia ülikooli vilistlane. Õiglase sõnul see aga ookeani taha mineku puhul määravaks ei saanud. «Minu otsus on siiski tingitud puhtalt sportlaskarjäärist ja sellest, mis mind edasi viiks. Ka Kendra ütles, et teeksin nii, nagu on karjäärile kõige kasulikum. Ta mõistab hästi, et sportlaselu kestab vaid teatud aja, ja soovib, et saaksin end maksimaalselt pühendada ja eesmärkideni jõuda,» räägib ta. Nüüd jääb üle vaid loota, et viisa saamisega kõik sujub ning ta saab õige pea uues kohas sisse elada ja arengus sammu edasi teha.

Tulevase treeneri Kyprianouga on Õiglane varem kohtunud võistlustel, viimasel ajal on suheldud distantsilt. «Kuus korra oleme suhelnud. Ka potentsiaalsete uute trennikaaslastega olen rääkinud ja kõik on mõista andnud, et võin tulla. Ju olen suutnud neile normaalse inimese mulje jätta,» naerab Õiglane.

Kyprianou on elevil

Varem ülikoolis nii Maicel Uibot (kellega teeb praegugi koostööd – M. G.) kui Karl Robert Salurit treeninud Georgia ülikooli mitmevõistluse treener juhendab praegu eestlastest ka Johannes Ermi ja Karel Tilgat.

Õiglase liitumine tema grupiga paneb Kyprianou näo särama. «Janeki tulek teeb muidugi meele rõõmsaks. Olen alati valmis eestlastest kümnevõistlejaid oma gruppi lisama, jätkan sellega head traditsiooni. Janek on emotsionaalne spordimees, lisaks mõistagi andekas mitmevõistleja. Veel ühe 8000 punkti mehe tulek teeb mu töö lõbusaks. Meil on nüüd grupis seitse mitmevõistlejat, kelle rekordid küündivad üle 8100 punkti, see tõotab ainult head,» ütleb juhendaja uue tulija kohta.

Ka Kyprianou usub, et kümnevõistluses peitub edu võti tugevates sparringupartnerites ja konkurentsis. «Kui sul on pundis mitu ülimalt võistlushimulist sportlast nagu minul praegu, siis nad sunnivad üksteist pidevalt rohkem pingutama. Usun, et Janek on oma olemuselt minu teiste hoolealustega üsna sarnane ning saab siin treenides end iga päev proovile panna. Just pidev konkurents trennis on minu hinnangul tulemuse saavutamiseks tähtis.»

Aastaid eestlastega koostööd teinud mehest on saanud meie riigi fänn. «Kõik, kes mind tunnevad, teavad seda. Teie kümnevõistlus on üsna harukordses seisus ja raske on sellisest asjast mitte vaimustuda – nii väike riik ja selline tase!»

Praegu taastub Õiglane eelmisel nädalal tehtud jalalõikusest, kui doktor Madis Rahu opereeris tema pöida. «Oli elu esimene operatsioon ja kuigi ei midagi keerulist, tundsin ikka natuke ärevust ka,» tunnistab sportlane, keda pöiavalu oli seganud viimased kaks-kolm aastat, ent mitte nii, et poleks saanud treenida. «Nüüd tekkis koroonaviiruse levikust tingitud seisaku tõttu selline aeg, et oli mõistlik see asi ära teha. Öeldi, et kõik läks väga hästi ja loodetavasti taastun kiirelt,» ütleb ta.

USA ülikoolid eestlastele endiselt huvipakkuvad

USA ülikoolid eestlastele endiselt huvipakkuvad

Aastate jooksul on USA ülikoolides haridust omandanud ja treeninud paljud Eesti kergejõustiklased, eesotsas kümnevõistleja Maicel Uibo ja sprinter Marek Niiduga. Praegu elavad seal tippudest sportlas-õppuri elu mitmevõistlejad Karel Tilga ja Johannes Erm (mõlemad Georgia ülikool), 400 m jooksja Tony Nõu (Nebraska), teivashüppaja Robin Nool (Texas A&M) tahab samuti ookeani taha naasta.

Lisaks leiab Oklahoma ülikooli nimekirjast mitmevõistleja Kristo Simulaski, Lamari ülikooli kergejõustikutiimist Pärl Eelma ja Cloud Countys õpib sprinter Sten Ander Sepp. Mitmevõistleja Johanna Ilver esindab samuti Nebraska ülikooli. Heitjatest püüavad USAs tippsportlaseks sirguda väliseestlane Annika Emily Kelly (Princeton) ning Kevin Sakson (Iowa).

Uuel aastal siirdub ookeani taha veel mitu perspektiivikat noort kergejõustiklast. Eesti Kergejõustikuliidu saavutusspordi juhi Kristel Berendseni andmetel soovivad oma sportlasteed USAs jätkata teivashüppaja Eerik Haamer, mitmevõistleja Marilis Remmel ning kolmik- ja kaugushüppaja Johanna Soover.

Kommentaarid

Märksõnad

Tagasi üles