Paet: NATO õhuturbemissiooni pikaajaline jätkumine on Baltikumile väga tähtis

Urmas Paet ja Anders Fogh Rasmussen.

FOTO: Välisministeerium

Välisminister Urmas Paet rõhutas täna kohtumisel Tallinnas NATO peasekretäri Anders Fogh Rasmusseniga, et NATO õhuturbemissiooni pikaajaline jätkumine on Eesti, Läti ja Leedu jaoks väga olulise tähtsusega.

«Õhuturve on hea näide liitlaste solidaarsusest ning ühisest panusest julgeoleku tagamisel,» sõnas Paet ministeeriumi pressiesindaja teatel.

Samuti on Balti riikide õhuruumi valvav NATO missioon üheks parimaks näiteks efektiivsest nn aruka kaitse põhimõtete kasutamisest.

Välisminister Paeti sõnul raiskavad iga paari aasta järel toimuvad arutelud missiooni vajalikkuse ja pikendamise üle asjatult nii meie kui liitlaste aega ja inimressurssi. «Seetõttu leiame, et õhuturbemissiooni pikaajalise jätkumise osas tuleks otsus teha hiljemalt Chicago tippkohtumisel,» ütles ta.

Võttes arvesse üldist kaitsekulutuste langemise konteksti ning USA muutuvat julgeolekustrateegiat on Paeti sõnul liikmesmaadel Chicago tippkohtumisel oluline transatlantiliste suhete raames kinnitada pühendumust ühise julgeoleku tagamisse. «Oluline on suurendada NATO õppusi ja nähtavust,» lisas Paet. Samuti on Eesti jaoks kevadel toimuval NATO tippkohtumisel väga olulised teemad küberkaitse tugevdamine NATOs ning avatud uste poliitika jätkumine.

Eesti välisminister ja NATO peasekretär peatusid kohtumisel veel NATO partnerlussuhete olulisusel. «NATO ei ole suletud allianss, vaid on loonud tihedad kontaktid riikidega, kes jagavad alliansi väärtusi ja eesmärke. Koostöö NATOga annab partneritele võimaluse osaleda NATO poolt juhitud missioonidel nii sõjaliselt kui rahaliselt panustades,» sõnas Paet, tuues näiteks Georgia tugevat panust NATO missioonile Afganistanis. Ta lisas, et seetõttu on Chicago tippkohtumise raames oluline kasutada võimalust partnerite suuremaks tunnustamiseks ning partnerlussuhete edasiseks arendamiseks.

Paet ja Rasmussen rõhutasid, et kevadine NATO tippkohtumine peab andma selge sõnumi ka Afganistanile toetuse jätkumise osas pärast 2014. aastat. «Samal ajal peab ka Afganistani valitsus tõestama konkreetsete tegevustega oma pühendumust riigi ülesehitamisel. Afganistani olukorra stabiliseerimise eelduseks on realistlik nägemus riigi tulevikust ning valitsuse jõupingutused elanike usalduse saavutamiseks,» sõnas Paet. «Peale missiooni sõjalise faasi lõppemist jätkab Eesti tõenäoliselt sõjalist panustamist staabiohvitseride ja mentoritega. Samuti jätkab eesti arenguabialast tegevust. Arengukoostöös on Afganistan Eesti jaoks pikaajaline prioriteet,» lisas ta.

Tagasi üles
Back