Mõlemad mehed on veendunud ja räägivad kui ühest suust, et metsa kasvatamisega saab hakkama igaüks, kel vähegi soovi ja kannatlikku meelt. Selleks pole isegi vaja käia 4 aastat ülikoolis, et metsa kasvatamisega algust teha. „Praegu on nii palju häid materjale internetist saada ja lisaks on erinevad metsaspetsialistid üldjuhul valmis rohelist metsaomanikku hea nõuga abistama, sest erametsaomanikke võiks ju Eestis olla rohkem, kui neid praegu on,“ räägib Kütt. Veedla lisab, et loomulikult on lihtsam neil, kel mingi kogemus või teadmine olemas, ent metsa kasvatamisel on ka palju neid tegureid, mis ei ole inimese teadmistest sõltuvad, sest loodus reguleerib ja dikteerib neid ise. „Võid ju omada raamatutarkust ja kogemust, kuid kui põder ikka arvab, et talle maitseb noor istik, siis nii see lihtsalt on,“ räägib Kütt, kes lisab, et loomulikult võib ulukeid tõrjuda, ent ka sel tegevusel ei pruugi olla 100-protsendilist tulemust. Kuid, millest algust teha ja kui paks peab olema rahakott?
Esimene samm – maa ostmine
Esimene samm on kindlasti omada maad, millele mets istutada. Kui see on olemas, ongi juba üks osa suurest murest murtud. Ent, kui seda pole tuleb lahtiste silmadega ringi vaadata ning leida oma visioonile vastav maatükk.
Ühe võimalusena saab raiesmikku küsima minna mõnelt metsafirmalt, kuna viimaste valduses on tavaliselt mitmeid metsakinnistuid, millel raie teostatud, kuid kuhu pole veel jõutud uut metsa peale istutada. Aron-Ken Veedla märgib, et metsafirmadel on selliseid maid ikka omajagu ning kindlasti leidub nende vara hulgas maalappe, mille oleksid nad hea meelega nõus uuele omanikule müüma. „Seni pole metsafirmad sellega aktiivselt tegelenud, kuna tegemist on siiski nende jaoks tüütu tööga, sest igasugune müügitöö eeldab suurt ajaressurssi ning lisatööjõudu, mida metsaettevõtetel naljalt kuskilt leida pole,“ märgib Veedla, kes ütleb, et just seetõttu on Timber.ee võtnud viimasel ajal aina enam oksjonile ka metsatut metsamaad. Metsafirmade jaoks on see mugavusteenus, kuna Timberi spetsialistid valmistavad ette dokumendid, panevad maatüki oksjonile, reklaamivad oksjoneid ostjatele ja valmistavad ette ka ostu-müügi tehingu, kus osapooltel tuleb anda põhimõtteliselt paar allkirja, mille järel on metsamaa saanud uue omaniku ja hingamise. Kusjuures ei pea notaritehingu tegemiseks enam isegi kodust lahkuma. Loe sellest lähemalt SIIT.