K, 30.11.2022

Presidendi vastuvõtu asemel läheb tele-eetrisse eriprogramm Paidest

Anna Ploompuu
, reporter
Presidendi vastuvõtu asemel läheb tele-eetrisse eriprogramm Paidest
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 3
Paide muusika- ja teatrimaja
Paide muusika- ja teatrimaja Foto: Dmitri Kotjuh

Covid-19 viiruse laia leviku tõttu toimuvad sel aastal tavapärasest erinevalt ka vabariigi aastapäeva pidustused. Traditsioonilise presidendi vastuvõtu asemel läheb tele-eetrisse eriprogramm kontsertetenduse ja riigipea kõnega. 

24. veebruari teleprogrammi osana on tavaks saanud kontsertetendus ja president Kersti Kaljulaidi kõne. Presidendi kantselei teatel on keskne roll aastapäeva pidustuste programmis tänavuste riiklike teenetemärkide kavaleridel.

Kontsertetenduse paneb kokku Kinoteater ning kogu õhtune teleprogramm jõuab ETV ekraanile Paidest.

«Kõigi 24. veebruari õhtuste sündmuste epitsenter on sel korral Eestimaa süda ja keskpunkt Paide,» teatas presidendi avalike suhete juht Taavi Linnamäe. Tema sõnul on Paidet aastapäevapidustuste asukohana kaalutud varemgi, kuid tavapärase publikuhulgaga Paide muusika- ja teatrimajja külalised ära ei mahuks.

«Kehtivad piirangud on praegusel juhul meie jaoks erakordne võimalus, sest tavapärasel kujul koos publikuga poleks sündmus meie majja ära mahtunud. Oleme põnevas ootuses ning rõõmsad, et vabariigi aastapäeva olulisim sündmus ja presidendi kõne jõuab telepildi vahendusel Eestimaa kodudesse just siit,» selgitas Paide muusika- ja teatrimaja juht Martha-Beryl Grauberg. 

Tavapäraselt on vabariigi aastapäeva eel tublisid Eesti inimesi ja sõpru tunnustatud ka riiklike teenetemärkidega. «Sel korral juhtub see vahetult aastapäeva eel ning koos riigipea kõne ja vaid selleks õhtuks loodud erilise kontsertetendusega vormub nende tublide Eesti inimeste lugudest väärikas ja ilus teleõhtu,» lisas Linnamäe.

Vabariigi aastapäeva kontsertetenduse loomeseltskond koosneb Kinoteatri inimestest ning etendus tõukub Juri Lotmani mõttest, et kultuuri arengu peamine positiivne stiimul on erinevuste põkkumine. «Kuigi vajame inimestena enda kõrvale sarnaseid, on meile tõeliselt inspireerivad kokkupuuted ja sõprused need, kus kohtume teistsugusega. Areng ja kasv toimub piirialadel ja liitekohtades,» selgitas idee tagamaad Paavo Piik Kinoteatrist.

«Lubame, et anname endast maksimumi, et rahval oleks hiljem, mida kiruda,» lisas Henrik Kalmet. Lavastustiimi kuuluvad Henrik Kalmet, Paavo Piik, Paul Piik; muusikajuht on Sander Mölder; kunstnik Anneli Arusaar ning produtsent Priit Mikk. 

Varasematel aastatel on vabariigi sünnipäeva tähistatud 24. veebruaril ja sellele eelnevatel päevade sündmustepõimikuga, mis on toonud eri kohtades kokku tuhandeid inimesi. Kuivõrd koroonaviirus hetkel veel taandumise märke ei näita, toimub veebruaris suurem osa pidulikest sündmustest ilma füüsilise publikuta. Ka ei kutsuta sel aastal aastapäevapidustustele külalisi ning ära jääb ka pidulik kätlemistseremoonia.

Märksõnad
Tagasi üles