:format(webp)/nginx/o/2021/01/11/13571671t1h5852.jpg)
Näitleja ja joogaõpetaja Marilyn Jurman on näinud ja ka ise kogenud koroona-aasta salakavalat mõju. «Inimesed ei saa meeleolu langusest tihtilugu aru enne, kui asi on päris hullusti. See algab sellest, et motivatsioon kaob ära, samuti muutuvad söömisharjumused ja unevajadus,» ütleb ta.
«Olen puhas ekstravert ja tundsin väga puudust sotsiaalsetest suhetest. Kui midagi aga mugavusstsoonist välja viib, on see tegelikult võimalus õppida,» juurdleb Jurman.
«Koroona on aidanud häälepaelad puhtaks köhida – õpetanud selget väljendust ja enda eest seisma.» Väikeettevõtjana tegutsev Jurman tõdeb, et kui puuduvad ressursid mingit koostööd jätkata, on lihtsam seda öelda. «Siis järsku hakkavad kompromissid juhtuma, sest kõik näevad, et inimesed on väljapääsmatus olukorras, keegi ei luiska, et on raske – kõigil ongi raske. Aasta on õpetanud suhtlemist ja otsest kõneviisi. Saadki aru, et mulli ajamine ei vii kuskile.» Jurmani ellu tõi eelmine aasta mitu positiivset pööret – tee pole olnud sirgjooneline, aga käänakutel suuna hindamine aitab sihile jõuda.
Tegi alkoholiga lõpparve
«Suvel tegin otsuse ja lõpetasin alkoholi joomise täielikult – nii võikski jääda,» ütleb Jurman. Pokaal veini õhtul võib tunduda lõõgastav, aga varsti saab sellest kaks-kolm pokaali ja lõpuks pudelitäis, nendib ta. «Nägin, kuidas see teeb nii palju kahju tervisele ja kogu elule. Elukvaliteet on nüüd väga muutunud ja saab korralikult magada.» Nimelt hakkab ka pidev väikeste alkoholikoguste tarvitamine häirima und, muutes selle pinnapealsemaks. Jurmani sõnul näis talle, et eelmisel aastal võtsid paljud endale karguks aga just alkoholi.
Tema kui joogaõpetaja käest küsiti mullu tihti, mille abil võiks enesetunnet parandada. «Ma ikka ütlen, et kui elustiili ei muuda, ei muutu mitte midagi. Sul võib korraks hea hakata, aga langed ikkagi tagasi.» Ta lisab, et krõbistas eelmisel aastal ka ise müslit, kuigi oleks võinud korralikult süüa, ega leidnud alati motivatsiooni järgida tavaks saanud heaolu loovat päevakava. Hommikul rõõmuga joogastuudiosse minemise asemel võis ta jääda põõnama.
Meeleolu muutustest annab Jurmani sõnul esimesena märku motivatsioonilangus – käitumine muutub, ei ole enam huvi teha varem meeldinud tegevusi. «Asjad, mis enne pakkusid rõõmu, enam ei paku,» ütleb ta. Samuti muutub unevajadus – tema hakkas rohkem magama, aga paljudel on ohumärgiks napim uni. Söömisharjumusedki muutuvad – Jurmani isu kuivas kokku, kuid paljud hakkavad rohkem sööma.
«Ühel hetkel ei tunne ennast enam ära – mõtled, et issand, ma ei ole ju selline! Siis tuleb endalt küsida: mis juhtus? Kui ei maga korralikult, ei käi jalutamas ega hinga värsket õhku – ei liigu, ei söö tervislikult, on üsna vältimatu, et meeleolu langeb selle tõttu ja keeruline on jääda heasse tujusse,» räägib Jurman. Ta lisab: «Alkoholi joomine paneb kõigele veel eriti suure põntsu.»
«Kui inimesel on meeleolu langus ja keegi teda ei kuula, ongi keeruline,» nendib Jurman. Varem sai halva tuju korral joogastuudios aju hormonaalset tasakaalu virgutada, aga nüüd, mil treeningkohad on kinni, peab end ise motiveerima ja tihtilugu on see raske. «Kui siis mingil ajal on ajukeemia häiritud, ongi väga keeruline tasakaalu tagasi saada. Selleks tuleb väga teadlikult hakata tegema neidsamu asju, mida sa enne tegid ja praegu ei viitsi teha. Pead sundima end tegema, sest muudmoodi sealt välja ei tule,» tähendab Jurman.
Lihtsaim viis pinget langetada
Jurman on kaheksa aastat joogaga tegelenud. «Olen jõudnud sellesse punkti, et isegi kui mul meeleolu langeb, olen teadlik endaga toimuvast ja mul on selleks puhuks vahendid. See ei vii mind rivist välja. Lähen õue, teen jalutuskäigu, hingan sügavalt. Teen oma joogapraktika läbi, panen eeterlikud õlid, küünlad – apelsinilõhn teeb meid näiteks rõõmsamaks – ja mediteerin,» räägib Jurman. «Mul on palju vahendeid – liikumine on kõige tähtsam.»
Kõik hingamispraktikad aktiveerivad puhkeseisundi, kuna väljahingamine aktiveerib parasümpaatilist närvisüsteemi.
Joogas on olulisel kohal hingamine. «Kõik hingamisharjutused aktiveerivad puhkeseisundi, kuna väljahingamine aktiveerib parasümpaatilist närvisüsteemi. Teadlikum ja sügavam hingamine annab ajule märku, et kõik on hästi. Kui aju saab aru, et ohtu pole, saab keha tegeleda sellega, milleks ta on mõeldud – immuunsüsteemi tugevdamine, viiruste tõrjumine, seedimine,» kõneleb Jurman.
«Kui oleme kogu aeg närvis, stressis, muretseme, hingame pealiskaudselt, siis toit ei saa korralikult seeditud, immuunsus nõrgeneb, ei saa vastu viirustele,» kirjeldab ta. Miks jäädakse pärast suure töö lõppu tihti haigeks? «Põhjus ei ole pingelangus – kui pinge oleks kogu aeg olnud väiksem, ei oleks seda krahhi tulnudki.» Jurman tõdeb, et mingil määral on stress vajalik, et asjad saaksid tehtud. «Aga oluline on lasta päeva jooksul pingel ka langeda – et see ei tuleks pärast pikka ränka tööd, vaid et igas päevas oleks pingelangust.
/nginx/o/2021/01/11/13571672t1h24ed.jpg)
Teadlik hingamine on minu põhilisi nippe. Hingad mõttes neljani lugedes sisse, hoiad neljani lugedes hinge kinni ja siis hingad kopsud tühjaks kaheksani lugedes. Ja teed nii kolm kuni viis korda järjest. Võib ka lihtsalt hingata rahulikult ja jälgida oma hingamist, sellest täiesti piisab.»
Endaga tuleb tunnustavalt rääkida
«Tihti mõtlevad inimesed, et kui ei ole tundi või poolt, et teha joogat, ei tee üldse. See on täiesti vale. Jooga kasutegur peitub regulaarsuses. Kui palju järjest teen, pole absoluutselt tähtis. Kui teen iga päev, ongi väga hästi,» ütleb Jurman. «Võin iga päev teha kasvõi kolm minutit – näiteks kolm päikesetervitust – ja sellest piisab. See võtab ka maha stressi ja süütunde, et ma ei teinud midagi. Vastupidi – olen õnnestunud, sest mu plaan oligi teha kolm päikesetervitust – see annab ka eduelamuse.»
Tema kinnitusel on kõige olulisem teha asju, mis tekitavad hea tunde. «Inimene mõtleb, et ei tea, mida teha, ja siis ei teegi midagi, aga tegelikult vahet ei ole, mida sa teed, peaasi, et meeldib,» ütleb Jurman, kelle sõnul on inimene enda parim õpetaja ja teha tuleb seda, mis torust tuleb. «Tõstad käed üles või kummardud ette – lihtsalt tee seda! Hommikul kasvõi võtad vastu otsuse, et teed 30 sekundit kaelaringe – kogu eesmärk! Tihtilugu muututakse iseenesest kehast teadlikumaks ja hakatakse harjutusi lisama. Ei pea olema õpetaja või guru, kes ütleb, kuidas oma keha liigutada. Usalda ennast, tegelikult tead, mis sulle hea on. Tunneta, mis sinu jaoks toimib.»
Võimalus on ka minna It’s Yoga Tallinn Youtube’i lehele, kus inspireerida end Jurmani filmitud tasuta joogavideotega.
Samuti tuleks tema sõnul jälgida, kas kõnestiil on endaga rääkides negatiivne – ma ei saa hakkama, see on nii õudne, ei tule välja, jälle läks halvasti – või positiivne – juba tervenen, küll tuleb välja, pole viga, andsin endast parima, olen piisav. «Sellel, kuidas iseendaga räägin, on hästi tähtis osa stressi ennetavas käitumises. Kui räägin endaga ilusti, käitun ka teistega hästi.»
Jurmani meelest oli eelmisel aastal kõige valusam inimeste polariseerumine eri leeride vahel. «Võib-olla on see vajalik pöördepunkt maailmas, et inimesed mõtestaksid, kes nad on ja millesse usuvad.» Tema tundis, et asjad ei ole mustvalged. «Eneseusaldus on mulle aasta 2020 märksõna: lasta minna nendel kampadel ja usaldada, et minus endas on mõistlikud vastused olemas. Usaldada, et tahame kõige paremat endale ja teistele. Mina ei usu, et maailmas on nii palju kurje inimesi.» Jurman meenutab Albert Einsteinile omistatud sõnu: sa kas usud, et universum on sõbralik, või usud, et universum on kuri, aga mõlemal juhul on sul õigus.
Rahuliku meele hingamisharjutused
Rahuliku meele hingamisharjutused
Ruut
Hinga sisse viis sekundit, seejärel hoia viis sekundit hinge kinni ja siis hinga viie sekundi jooksul välja. Tee uus pikk hingetõmme, mille pikkuseks viis sekundit. Tee harjutust kolm-neli korda. Abistava vahendina võid kujutleda ruutu, mille tahke mööda harjutuse eri etappides liigud.
4-4-8
Hinga sisse neli sekundit, hoia hinge kinni samuti nelja sekundi jooksul. Seejärel ava suu ja hinga selle kaudu pikalt välja kaheksa sekundi jooksul. Tee harjutust mitu korda.
Harjutused pärinevad Marilyn Jurmani joogaõpetaja Michèle Anne Barocchi varasalvest.