Eestis on mõlemad vaktsiinidoosid saanud pea 26 000 inimest

Vaktsineerimine. Foto on illustreeriv. FOTO: Dmitri Kotjuh / Järva Teataja/

Sel nädalal on Eestis tehtud üle 18 600 vaktsineerimise. Vähemalt ühe vaktsiinidoosi on praeguseks saanud 61 316 inimest ja mõlemad vaktsiinidoosid 25 831 inimest, kokku on vaktsineerimisi tehtud 87 147. Üle 80-aastastest on praeguseks vähemalt ühe doosiga vaktsineeritud viiendik. 

«Praeguseks on Eestis vähemalt ühe vaktsiinidoosiga vaktsineeritud rohkem inimesi kui teadaolevalt koroonaviirusega nakatunuid kogu Covid-19 pandeemia jooksul,» sõnas tervise- ja tööminister Tanel Kiik, kelle kinnitusel on vaktsineerimise võimaluse saanud kõik seda soovinud tervishoiuasutuste töötajad haiglates ja perearstikeskustes, ambulatoorses eriarstiabis, eratervishoius, enamik ka hambaravikliinikutes ja apteekides.

«Samuti on lõpusirgel esimese doosiga vaktsineerimine hooldekodudes. Perearstid on järk-järgult alustanud üle 80-aastaste vaktsineerimist ja juba ka alla 70-aastate riskirühma kuuluvate inimeste vaktsineerimist,» lisas Kiik.

Sotsiaalministeeriumi vahendusel saabuvad Eestisse piiratud vaktsiinikogused, mistõttu ei ole riskirühmadele mõeldud vaktsiin kõikide Eesti perearstideni jõudnud. Riskirühma kuuluvate inimeste vaktsineerimiseks on Covid-19 haiguse vastast vaktsiini võimaldatud praeguseks 560-le perearstinimistule 785-st.

Vaktsiini on võimaldatud perearstidele järk-järgult kõrgemas nakkusriskis olevate maakondade kaupa ja hiljemalt märtsi keskpaigaks peaks olema jõudnud riskirühmade vaktsineerimiseks mõeldud vaktsiini esimesed kogused kõigi Eesti perearstideni.

AstraZeneca esimestest vaktsiinitarnetest võimaldati vaktsiini haridusasutuste töötajatele, politsei- ja päästeteenistujatele ning kaitseväele. Haridusasutuste puhul on alustatud üldhariduskoolidest – põhikoolide ja gümnaasiumite töötajatest ning tegeletakse vaktsineerimist soovivate lasteaedade ja -hoidude töötajate nimekirjade koondamisega. Lasteaedade- ja lastehoidude töötajate vaktsineerimisega on plaanis alustada märtsi teisel nädalal, samuti ka kohalike omavalitsuste sotsiaalhoolekande töötajate vaktsineerimine.

Hoolekandeasutustest on praeguseks tehtud esimese doosiga vaktsineerimisi 175-s üldhooldekodus (192-st), 56-s erihooldekodus (61-st) ning 104-s kogukonna teenuse kohas (120-st). Riikliku immunoprofülaktika ekspertkomisjoni soovitusel kasutakse 70+ vanuses inimeste vaktsineerimiseks Pfizer/BioNTech ja Moderna vaktsiine ning alla 70-aastaste inimeste vaktsineerimiseks AstraZeneca Covid-19 vaktsiini.

Ligi 40 protsenti haiglaravi vajavatest inimestest on olnud üle 80-aastased

Terviseameti statistika Covid-19 haigusega haiglaravile sattunute kohta näitab, et ligi 40 protsenti haiglaravi vajavatest inimestest on olnud üle 80-aastased.

Kokku on praeguseks Eestisse jõudnud 121 470 doosi vaktsiini kolmelt vaktsiinitootjalt – Pfizer/BioNTech, Moderna ja AstraZeneca. Pfizer/BioNTech vaktsiini on seni Eestisse jõudnud 83  070 doosi, Moderna vaktsiini 4 800 doosi ja AstraZeneca vaktsiini, koos reede õhtul saabunud 16 800 doosiga kokku 33 600 doosi.

Esmaspäeval oodatakse Pfizer/BioNTech Covid-19 vaktsiini järgmist tarnet 14 040 doosiga ja 25. veebruaril 6 000 doosi Moderna vaktsiini. Reedel saabunud AstraZeneca vaktsiini doosid on tulevaste tellimustega kaetud ja saadetakse välja uuel nädalal.

Kui Pfizer/BioNTech ja Moderna vaktsiinide puhul hoitakse laos teatud kogus varuks, et tarnetõrke tekkimisel siiski järgmisel nädalal inimestele tagada vajalik 2. doos, siis AstraZeneca puhul laos olevatest doosidest lähevad enamik kasutusse nii kiiresti kui võimalik. Kuna AstraZeneca vaktsiini teine doos manustatakse alles 8 nädalat pärast esimest doosi, siis praegustest tarnetest terviseameti kesklattu varu 2. doosiks ei jäeta.

Tagasi üles
Back