Riigikogu EL asjade komisjon toetab digitõendi kasutuselevõttu

Brita-Maria Alas
Copy
EL soovib reisimise lihtsustamiseks kasutusele võtta digitõendid.
EL soovib reisimise lihtsustamiseks kasutusele võtta digitõendid. Foto: Christoph Hardt Via Www.imago-images.de/imago Images/future Image/Scanpix

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon kiitis reedesel istungil heaks seisukohad EL ühise digitõendi kohta, mis võimaldab piiril kontrollida, kas inimene on vaktsineeritud, andnud negatiivse testitulemuse või koroonaviiruse läbi põdenud. 

Oodatavasti aitab rohelise digitõendi kasutamine taastada riikidevahelist reisimist Euroopa Liidus.

Komisjoni esimehe Siim Kallase sõnul on EL üks hinnatumaid saavutusi õigus liikmesriikide vahel vabalt liikuda: «Selleks, et ka pandeemia ajal saaks hõlpsamalt reisida, on Euroopa Liit võtnud kiirkorras menetleda rohelise digitõendi eelnõu,» selgitas esimees. Digitõendi õiguslik raamistik on plaanis vastu võtta juunis.

Komisjoni liikmed tundsid ka huvi, kas reisimisel võiks piisata ka antikehade olemasolu tõendavast dokumendist. Komisjon soovitab valitsusel seda võimalust edasistel läbirääkimistel arutada.

Digitõendi on elektrooniline platvorm, mille abil saab esitada tõendeid vaktsineerimise, haiguse läbipõdemise ja negatiivse testitulemuse kohta. «Tõendile kantakse ainult hädavajalikud andmed, see tuleb välja anda kas digitaalselt või paberil ning sellel peab olema unikaalne vöötkood, mis võimaldab tõendi autentsust ja kehtivust kontrollida,» lausus Kallas. Ta lisas, et digitõendi eesmärk on võimaldada kiiret ja usaldusväärset kontrolli piiril ning vältida võltstõendite kasutamist.

Komisjoni aseesimehe Riina Sikkuti sõnul tuleb tähelepanu pöörata ka sellele, et andmete privaatsus oleks tagatud ja kõik saaksid reisida.

«Digitõendi puhul ei teki keskset andmete salvestamise süsteemi. Liikmesriigid ega transpordioperaatorid neid andmeid endale ei salvesta. Digitõendit on võimalik kontrollida nii, et info vaktsineerimisstaatuse või negatiivse testitulemuse kohta saab kinnitust, aga andmeid kellegi andmelattu ei jää,» ütles Sikkut ja lisas, et tõend ei takista samas vaktsineerimata inimeste reisimist. «Vastupidi, sellega on võimalik tõestada ka negatiivset testitulemust või haiguse läbipõdemist.»

Digitõend on kavandatud ajutise lahendusena ning kui WHO kuulutab koroonapandeemia lõppenuks, lõppeb ka rohelise digitõendi määruse kehtivusaeg. Eesti seisukoht on, et loodavat tehnilist lahendust peab tulevikus saama kasutada ka globaalselt. Platvormi loomiseks plaanib EL eraldada 49 miljonit eurot.

Eesti toetab Euroopa Liidu raamistiku loomist koostalitlusvõimeliste vaktsineerimis-, testimis- ja läbipõdemise tõendite väljastamiseks, kontrollimiseks ja tunnustamiseks ja peab vajalikuks selle kiiret käivitamist. Euroopa Liidu asjade komisjon otsustas reedesel istungil seisukohti toetada.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles