Galerii Telesarjast tuntud noored said narkoäri eest vangistuse

BNS
Copy

Harju maakohus kinnitas teisipäeval karistuslepped narkoäri ajanud tõsieluseriaalist «Rannamaja» tuntud noortele, kes läksid prokuratuuriga kokkuleppele.

Põhja ringkonnaprokuratuuri taotlusel eraldas kohus kriminaalasjast Rait Kaspar Purje, Oskar Süvari, Dhelory Ristkoki, Oliver Kivi, Kristofer Metusala, Jaanar Nikkeri, Egert Hõimu, Mathias-Mait Metsamaa ja Usman Imtyaz Wani materjalid, kuna nemad sõlmisid karistuse osas prokuröridega kokkuleppe.

Purje sai nelja aasta ja 10 kuu pikkuse vangistuse, millest kohe tuleb ära kanda üks aasta ja üks kuu, Süvari sai viieaastase vangistuse, millest tal tuleb ära kanda üks aasta ja üks kuu, Ristkok sai nelja aasta ja kolme kuu pikkuse vangistuse, millest tal tuleb ära kanda neli kuud ja 29 päeva, Kivi sai kolme aasta ja kuue kuu pikkuse vangistuse, millest tal tuleb ära kanda neli kuud, Hõim sai nelja aasta ja kahe kuu pikkuse vangistuse, millest tuleb kohe ära kanda neli kuud ja 25 päeva, Metsamaa sai kome aasta ja üheksa kuu pikkuse vangistuse, millest tuleb ära kanda neli kuud ja 25 päeva ning Wani sai koos varasema kandmata karistuse liitmisega nelja aasta, 11 kuu ja 28 päeva pikkuse vangistuse, millest tuleb kohe ära kanda neli kuud.

Täielikult tingimisi vangistuse said Metusala ja Nikker. Metusala sai tingimisi kolme aasta, nelja kuu ja 29 päeva pikkuse vangistuse ning Nikker sai tingimisi kolme aasta, kaheksa kuu ja 29 päeva pikkuse vangistuse.

Süüdistatavatelt konfiskeeriti sularaha ja pangakontodel olnud raha, pihu- ja tahvelarvutid, mobiiltelefonid ning ka Land Rover Range Rover.

Teiste süüdistatavate puhul jätkub kohtuprotsess pärast kokkuleppemenetluse otsuse kuulutamist.

Tegutsesid Gruusia kodanike juhtimisel

Juunis algas Harju maakohtus kohtuprotsess mahukas narkoäris süüdistatavate noorte üle, kelle hulgas on nii teleekaraanilt tuntud tõsielustaar, maineka advokaadibüroo advokaat, endale nime teinud fotograaf ja paljud teised.

Kohtu all oli 15 inimest, keda Põhja ringkonnaprokuratuur süüdistas enam kui 2,1 miljoni euro väärtuses narkootiliste ainete käitlemises, mida grupi liikmed tõid Eestisse edasimüügi eesmärgil erinevatest Euroopa riikidest.

Kohtu all olid TV3 tõsieluseriaalis «Rannamaja 2» tuntust kogunud Oskar Süvari, palgamõrvari kuuli läbi elu kaotanud ärimehe Mait Metsamaa poeg Mathias-Mait Metsamaa, advokaat Kristjan Tuul, fotograafina nime teinud Jaanar Nikker ning kohalike omavalitsuste valimistel Reformierakonna nimekirjas kandideerinud Rait Kaspar Purje. Nendega koos olid kohtupingis Davit Mantskava, Peeter Perkin, Egert Hõim, Oliver Kivi, Robert Davtjan, Kristofer Metusala, Dhelory Ristkok, Grete Õunapuu, Usman Imtiyaz Wani ja Aleks Sakson.

Kriminaalmenetluses kogutud andmetel tegeles grupp narkootiliste ainete käitlemisega kahe 29-aastase Gruusia kodanikust mehe juhtimisel vähemalt 2018. aasta suve lõpust kuni 2020. aasta suve keskpaigani, mil politseinikud pidasid kinni viimased grupi liikmed.

Grupi käest liikus süüdistuse järgi läbi vähemalt 263 kilogrammi marihuaanat, ligi üks kilogramm ketamiini ja 2,4 kilogrammi kokaiini ning enam kui 6000 MDMA tabletti ja pea kaks kilogrammi kristalsel kujul MDMA-d.

Ringkonnaprokuröri Raigo Aasa sõnul tõid noored eeluurimisel kogutud andmetel välisriikidest Eestisse narkootilisi aineid, mille väärtus hulgimüügis ulatus enam kui 2,1 miljoni euroni.

Vahistatu äri ajas vabaduses edasi tema advokaat

«Kohtueelse menetluse käigus selgitati välja, et narkootilisi aineid tõid grupi liikmed Eestisse nii auto kui ka reisibussiga Hispaaniast, Saksamaalt, Lätist ja Leedust ning müüsid neid edasi peaasjalikult Tallinnas. Selliste koguste juures ulatunuks tänaval narkomüügist saadav kriminaaltulu arvestuslikult kuni viie miljoni euroni,» kirjeldas Aas.

Süüdistus esitati 15 inimesele ja eeluurimise ajaks võeti kohtu loal vahi alla kümme inimest. «Esitasime süüdistuse ka ühele advokaadile, kes vahendas oma vahi all viibiva kliendi juhiseid grupi vabaduses viibivatele liikmetele narkomüügi jätkamiseks,» lisas prokurör.

Uurimist läbi viinud Põhja prefektuuri kriminaalbüroo narko- ja organiseeritud kuritegude talituse juhi Rait Pikaro sõnul on mitmerahvuselise, valdavalt 20. eluaastates noortest koosneva grupi tegevuse lõpetamine oluline töövõit.

«Kogutud tõendid maalivad pildi, kus üürikese rahalise kasu nimel rikuti elud paljudel noortel - nii grupi tegevuses osalenutel kui ka nendel, kelle sõltuvuse arvelt süüdistatavad rikastuda üritasid,» ütles Pikaro.

Kuigi süüdistatavad kasutasid tema sõnul erinevaid krüpteeritud suhtluskanaleid, suutsid uurijad koguda tugevaid tõendeid kuritegeliku tegevuse kohta, selgitada välja kriminaaltulu ulatuse ning arestida süüdistatavate vara, näiteks sularaha, tehnikavahendeid ja sõidukeid. Kokku arestiti kriminaalmenetluses kriminaaltulu kokku ligi 100 000 euro väärtuses.

Grupi juhtidele esitati süüdistus karistusseadustiku paragrahvi järgi, mis käsitleb narkootiliste ainete ebaseaduslikku käitlemist suure varalise kasu saamise eesmärgil. Ülejäänud grupi liikmeid süüdistatakse narkootiliste ainete suures koguses ebaseaduslikus käitlemises.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles