Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

VIDEO JA GALERII ⟩ Tuhanded koroonaskeptikud kogunesid Vabaduse väljakule meeleavaldusele

Vabaduse väljakul toimus täna sihtasutuse Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks (SAPTK) korraldatud meeleavaldus «vaba ühiskonna kaitseks», kuhu kogunes mitu tuhat inimest.

Postimees tegi neli tundi kestnud meeleavaldusest otseülekande, mis on videona järelvaadatav.

Sündmuskohal viibiva Postimehe ajakirjaniku sõnul oli Vabaduse väljakule kogunenud üle 5000 inimese.

Korraldajate teatel oli meeleavalduse keskmes kolm nõudmist:

  • Faktiline sundvaktsineerimine ei ole vastuvõetav ja peab lõppema. Vaktsineerimise vabatahtlikkuse põhimõtet peab austama reaalselt, mitte vaid deklaratiivselt.
  • Vaktsiinipassidega ühiskonna lõhestamine ei ole vastuvõetav ja peab lõppema. Põhiseaduses sätestatud põhimõtet, et kõik inimesed on seaduse ees võrdsed, ei tohi eirata.
  • Laste massiline Covid-19 vaktsineerimine on põhjendamatu ja peab lõppema. Kõiki lastesse puutuvaid poliitilisi otsuseid langetades tuleb seada esikohale laste, mitte kellegi teise huvid.

Meeleavalduse alguses esines laulja Tõnis Mägi oma kuulsa lauluga «Koit».

SAPTKi juht Varro Vooglaid ütles meeleavalduse alguses rahvale, et platsile ei kogunenud vaktsineerimise vastased, vaid vaktsineerimise vabaduse pooldajad. Vooglaiu sõnul on meeleavalduse eesmärk, et valitsus lõpetaks Eestis sundvaktsineerimise, vaktsiinipassidega ühiskonna lõhestamise ja laste koroonaviiruse vastu vaktsineerimise. Vooglaiu sõnul on Eestis kehtestatud apartheidirežiim.

Vooglaid kutsus rahvast üles massilisele kodanikuallumatusele. Tema sõnul ei ole valitsuse kehtestatud koroonapiirangud põhiseaduspärased.

Inimesed kandsid loosungeid kirjadega «Lõpetage süstlavägistamine!», «Ei diktatuurile», «Nõuame vaktsineerimisvabadust», «Mul on õigus otsustada oma laste tervise eest», «Vaktsiinivastaste kiusamine tuleb lõpetada!», «Stop Kaja Kallas», «Mitu vaktsiinisurma on OK?» ja «Hoia Jumal Eestit».

Mitu meeleavaldajat kandsid Eesti lippe, samuti võis näha Läti ja Leedu lippu.

Mitme meeleavaldaja seljas võis näha EKRE sümboolikaga riideesemeid. Samuti lehvitatakse EKRE ja EKRE noorteorganisatsiooni Sinine Äratus lippe. Kohal on ka EKRE esimees Martin Helme ja aseesimees Mart Helme ning EKREsse kuuluvad Euroopa Parlamendi liige Jaak Madison ja riigikogu liige Ruuben Kaalep. Kohal on ka grupeeringu Odini sõdalased liikmed.

Varro Vooglaid viis meeleavalduse raames läbi ka rahalise korjanduse. See aitas tema sõnul meeleavalduse korralduskulusid katta.

Politsei hoidis toimuval silma peal

Vabaduse väljakul toimuv meeleavaldus oli politseis nõuetekohaselt registreeritud. «Oleme kontaktis avaliku koosoleku korraldajaga, kes vastutab ürituse ja sellel osalevate inimeste turvalisuse eest,» märkis Postimehele Põhja prefektuuri operatiivjuht Valdo Põder.

Politsei on hinnanud, et risk süütegude ja teiste avaliku korra rikkumiste toimepanemiseks on madal. «Kuid oleme laupäevasel üritusel kohal selleks, et vajadusel olla abiks korraldajale. Kui tekib olukord, mida koosoleku korraldaja lahendada ei suuda, oleme kindlasti valmis reageerima,» lisas Põder.

Ta rõhutas, et politsei eesmärk on, et üritus mööduks kõigile osalejatele turvaliselt ning inimesed saaksid rahumeelselt meelt avaldada. Kui palju politseinikke täpselt kaasatakse, sõltub sellest, milliseks olukord avalikul koosolekul kujuneb.

Vabaduse väljaku puhul on tegemist piiramata alaga. «Välitingimustes toimuva piiramata territooriumiga avalikele üritustele ei seata tänaste seaduste kohaselt osalejate piirangut, samuti ei ole siis nakkusohutuse kontrollimise kohustust,» toonitas Põder.

Tagasi üles
Back