T, 6.06.2023

Mees, kes ostis mereohutuse tagamiseks paadi

Facebook Twitter
Foto: Remo Kilp

Varbla on piirkond Pärnumaal Liivi lahe ääres, kuhu hädaolukorras abi jõudmine võib võtta liiga kaua aega. Piirkonna merepäästega tegelejad ja paljud kohalikud teavad omast käest, mida sealkandis tähendab merehädas olemine. Merepäästes loevad minutid, jahedamate ilmadega on juba peale paari tundi üsna lootusetu vette sattunut elusalt leida. Abi peaks jõudma enne, kui alus vee alla vajub.

Korralik päästepaat oli möödapääsmatu. Lahenduseks kogus kohalik ettevõtja Remo Kilp kokku oma pere säästud, ettevõttes leiduva raha ja nelja kogukonnaliikme toetuse, kuid ikka jäi puudu. Viimases hädas sai ettevõte pangalaenu. “Hajaasustuses õpid inimesi teise pilguga vaatama - igaüks on su tuttav, naaber, sugulane või hingesugulane. Paljud meresõitjad on just seda liini pidi merepäästjate (hinge)sugulased,” kirjeldas Remo kohalikku elu.

Alunaut A6-G2 RIB-tüüpi paat sai nimeks Kirbu ja on Varbla vabatahtliku merepääste heaks juba ühe hooaja tööd teinud ja teeb seda edaspidigi.

Foto: Remo Kilp

“Tegelikult ei taha keegi öösel tugeva tuulega minna merele kedagi päästma. Selliste olukordade ärahoidmiseks teemegi uue paadiga võimalikult palju ennetusüritusi. Selgitame külaelanikele ja paadiomanikele, miks on oluline näiteks päästeveste kontrollida - see tuleb paljudele üllatusena. Samuti pole veel kõigile elementaarne panna vest selga enne merele minekut. Nii nagu auto turvavöö kinnitamiseks on õnnetuse toimumise ajal hilja, nii on ka päästevestiga,” kirjeldas Remo külaelanikele tehtavaid koolitusi.

Tutvu ka teiste Aasta ennetusteo 2021 kandidaatidega aadressil www.ennetustegu.ee ja vali oma lemmik. Kõigi hääletanute vahel loositakse välja mitmeid auhindu. 

Facebook Twitter
Tagasi üles