Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Kuidas mesilasvaha Fjällräveni kuulsaks tegi

Artikli foto
Foto: Fjällräven

Ajatu disainiga kestlikest materjalidest toodetud funktsionaalsed välirõivad metsas müttamiseks, raba päikesetõusudeks ja virmaliste jahtimiseks. See on Rootsi väliriiete tootja Fjällräven. Suure unistusega suunata inimesi rohkem loodusesse värske õhu kätte.

Fjällräveni (rootsi keeles polaarrebane) kaubamärki teavad ja tunnevad Eesti inimesed peaasjalikult värviliste Kånkeni seljakottide järgi.

Kånken ongi Fjällräveni kõige esimene toode, mis valmis vajadusest luua seljakott, mis mahutaks võimalikult palju, kuid istuks hästi ka seljas. Ema õmblusmasina ja isa tööriistadega tegi Fjällräveni asutaja Åke Nordin oma kodu keldris, Põhja-Rootsis asuvas Örnsköldsviki linnas oma esimese puidust raamiga Kånkeni ristkülikukujulise seljakoti. 10 aastat hiljem aastal 1960 sündis Fjällräven, kui pandi müüki kaubamärgi esimene toode – ikooniline täiustatud alumiiniumraamiga Kånkeni seljakott.

Artikli foto
Foto: Fjällräven

Aastatega on Kånken muutunud värvilisemaks ja mahukamaks, kuid selle põhikuju, lihtsus ja vastupidavus on jäänud samaks. Väidetavalt on esimesed üle 60 aasta tagused Kånkeni seljakotid kasutusel veel tänaseni.

Fjällräven on aga nii palju rohkemat kui ainult seljakott. 1960-70ndate vahel kasvas Fjällräveni tootevalik jõudsalt. Polaarrebase logoga matkapükse, jopesid, magamiskotte ja telke kandsid ja kasutasid nii kogenud matkajad kui ka loodusearmastajad üle terve Rootsi. 70ndate lõpus kandsid Fjällräveni matkavarustust ekspeditsioonidel ka kõik Rootsi polaarmatkajad, kes palusid Nordinilt suuremat valikut polaarmatkadeks sobivaid rõivaid.

Probleemilahendajana võttis Nordin materjali, mis osutus liiga raskeks tema telgi jaoks ning kattis selle vahaga, et muuta see materjal polaarmatkale sobivalt vee- ja tuulekindlaks. Et kasutada telgimaterjali peal vaha, jõudis Nordin tänu lapsepõlve taipamisele – nimelt kattis ta suusavahaga lisaks suuskadele alati ka oma püksid, et muuta need vastupidavamaks.

Sündis maailma üks kõige vastupidavamaid väliriiete materjale – taaskasutatud polüestrist ja orgaanilisest puuvillast G-1000 materjal, mida on nüüdseks täiustatud lausa viiel korral. G-1000 materjalist on tehtud valdav osa Fjällräveni toodetest, nii ikooniline Greenland jope, Keb matkapüksid, Bergtageni matkakott kui ka Helags nokamüts.

Artikli foto
Foto: Fjällräven

G-1000 materjali saab soovi korral muuta veelgi tuule- ja veekindlamaks mesilasvahast ja parafiinist valmistatud Greenland Wax riidevaha abil, kui seda kuuma triikrauaga riide peale kanda. Vaha maha pesemine annab materjalile aga rohkem hingavust.

Nordin oli kindel, et rahulikus tempos looduses matkamine ja kõige eluks vajaliku mugavalt seljakotis hoidmine ei peaks olema võimalik ainult rootslastele. Nii laienes Fjällräven 80-90ndatel üle Skandinaavia, Euroopa ja terve maailma. Nordini unistus oli tuua looduses matkamine kättesaadavaks kõigile, sest mida rohkem inimesed looduses viibivad, seda rohkem nad selle eest ka hoolt kannavad.

Ja nii täitus aastal 2005 tema üks suur unistus. Toimus esimene Fjällräven Classic – nädalane 110-kilomeetri pikkune matk läbi Põhja-Rootsi metsiku looduse. Esimese Classicu lõpetas 152 inimest. Tänaseks sellest kasvanud üks oodatuimaid avalikke matkaüritusi, millest võtab igal aastal Rootsis osa üle 2000 inimese. Lisaks toimub Fjällräven Classic igal aastal ka Taanis, Saksamaal, Inglismaal, USAs, Jaapanis ja Koreas.

Tagasi üles