Skip to footer
Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

GRAAFIKUD Keskerakond oli laenuvõtmise äärel

Eelmise kümnendi alguses olid Keskerakonna hiilgeajad endise erakonnajuhi Edgar Savisaare idarahaskandaalist hoolimata: 2013. aastal avati Ülemiste liiklussõlm, kerkis Ülemiste vanake. Jagati pirukaid ja korraldati autokolonn.
  • Keskerakonnal tuli endisele reklaamipartnerile Midfieldile tagastada üle 800 000 euro.
  • Keelatud annetuse kogusummast sai erakond allahindlust käibemaksu võrra.
  • Keskerakond on viimastel aastatel kärpinud majanduskulude ja personali arvelt.

Aastaid kestnud vaidluse saaga sai punkti eile, kui Keskerakond tagastas kunagisele reklaamipartnerile 843 000 euro suuruse keelatud annetuse. Küll aga on erakonna ladvikule selge, et pärast pea miljonieurost väljaminekut tuleb vähemalt mõneks ajaks minna säästurežiimile – ja seda valimiste eel.

Märtsis avaldas riigikohus määruse, millega jäi ringkonnakohtu otsus ja erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) ettekirjutus jõusse. Ehkki Keskerakond lootis makset esialgu ajatada ning maksetähtajaks oli järgmine nädal, suutis erakond summa kokku koguda ja maksis annetuse eile tagasi.

«Kohus on oma otsuse teinud ning erakond austab seda,» kommenteeris erakonna esimees Jüri Ratas. «See on olnud meie jaoks väga keeruline vaidlus, kuid saame nüüd pöörata uue lehekülje selles väga pikas ja ammuses küsimuses,» lisas ta. Riigikogu fraktsiooni juht Jaanus Karilaid lisas omakorda, et «üks jama jälle klaaritud».

Erakonna juhatuse liige Jaanus Karilaid jagas sotsiaalmeedias fotot tehtud maksest.

Ratase sõnul oli niivõrd suure summa maksmine lühikese aja jooksul suur katsumus, aga eesmärk oli nõue õigel ajal täita. «Oleme teinud väga suuri jõupingutusi, hoides märkimisväärselt kokku erakonna tegevuskuludelt, vähendanud tööjõu- ja turunduskulusid ning teinud konkurentidega võrreldes väiksema kohalike omavalitsuste valimiskampaania,» kirjeldas Ratas. Suur abi oli tema sõnul toetajate liikmemaksudest ja annetustest. «Ma tänan kõiki, kes tulid sel hetkel erakonnale appi, see näitab meie tugevust, ühtsust ja usku Keskerakonda,» tänas ta.

Rahanappus seab kampaaniale piirid

Viimastel aastatel niigi majanduskulusid kärpinud ja töötajaid koondanud erakonnal tuleb püksirihma enamgi pingutada. Keskerakonna peasekretär Andre Hanimägi tõdes, et nende tegevus peab pärast annetuse tagastamist ka edaspidi kokkuhoidlikuks jääma ning nii suure summa tasumine mõjutab ka 2023. aasta riigikogu valimiskampaaniat.

«Täna on valimiskampaania maksumusest veel vara rääkida, kuid selgelt saab see olema väiksem kui eelmistel riigikogu valimistel, jäädes tõenäoliselt samasse suurusjärku möödunud kohalike omavalitsuste valimistega,» ütles ta.

Erakond jättis reklaamifirmale üle miljoni maksmata

Paavo Pettaile kuuluv reklaamiagentuur Midfield pöördus 2019. aastal ERJK poole väitega, et Keskerakond on saanud 1,27 miljoni euro ulatuses keelatud annetuse, misjärel tegi komisjon erakonnale ettekirjutuse, kohustades neid raha tagastama. Erakond ei nõustunud sellega, põhjendades, et kõik lepingud on osapoolte vahel täidetud ning arved tasutud.

Midfieldi väitel korraldasid nad aastail 2009–2015 kõik Keskerakonna valimiskampaaniad, kuid erakond jättis suure osa kuludest hüvitamata, tasudes neile ligi 2,53 miljonit eurot, ehkki oleks pidanud maksma üle 3,55 miljoni.

Nende summade vahe hindas ERJK keelatud annetuseks. Keskerakond väitis kohtutele, et ettevõtte omanik Paavo Pettai tegi nende kasuks tasuta vabatahtlikku tööd, kuid see ei leidnud tõendamist.

Tallinna ringkonnakohus jõudis järeldusele, et ERJK ettekirjutus oli kõigi valimiskulude osas tõendatud, kuid neile kuludele käibemaksu lisamine polnud põhjendatud ja nii tuli Keskerakonnal Midfieldile tagastada käibemaksuvaba summa.

Küll aga teadis Hanimägi rääkida, et senist liini tuleb paljuski jätkata nii turundus- kui ka tööjõukulude vähendamisel ning kõiki endiseid kampaaniatöötajaid uuesti palgata ei saa. «Kindlasti tuleb ka kampaaniates vaadata rahakoti sisse rohkem kui sel juhul, kui meil oleks see 843 000 eurot pangas.»

Midfield korraldas Keskerakonna reklaamikampaaniaid alates 2009. aastast – nii välireklaame Laagna teel kui ka näiteks kurikuulsa K-kohukese.

Hanimägi selgitas, et erakond valmistus nende jaoks halvaks stsenaariumiks juba eelmisel aastal. Parlamendierakonnana saab Keskerakond riigilt igakuist toetust üle 110 000 euro. «Mida vähem sa kulutad, seda rohkem jääb seda toetust alles. See ongi suur osa summast,» märkis ta. Peasekretär lisas, et summa õigeaegne maksmine õnnestus aga annetajate ja erakonnaliikmete toel.

Pangalaenu mõte käis laualt läbi

Annetuse õigeaegne tagasimakse oli küsitav veel eelmisel kuul, kui Keskerakond uuris erakondade rahastamise järelevalve komisjonilt pangalaenu tingimuste, täpsemalt piirmäära kohta, mis on seaduses mitmetimõistetav.

ERJK aseesimees Kaarel Tarand nentis, et komisjonil paluti erakonnale anda piirmäära kohta tõlgendus, et osapooled sellest ühtmoodi aru saaksid. Esiti jäi komisjonile arusaam, justkui plaaniks erakond laenu võtta. «Sellega meie vestlus piirdus, sest nii nagu nad on ka ajakirjandusele teada andnud, nad pingutavad ja saavad raha tähtajaks ära makstud,» sõnas Tarand. «Mis puudutab nii liikmete kui eraisikute annetusi, siis seadus ütleb, et isikud võivad seda teha oma vahendite arvelt,» tuletas ta meelde.

Järelevalve komisjon loeb tema sõnul saaga lõpetatuks siis, kui neile on esitatud kuludokumendid ja -aruanded.

Kindlasti tuleb ka kampaaniates rohkem rahakoti sisse vaadata.

Keskerakonna peasekretär Andre Hanimägi

Erakonna peasekretär sõnas resoluutselt, et erakond keelatud annetuse tagasi maksmiseks laenu siiski ei võtnud, küll aga oli see üks valikutest. «Küsimus ERJKs oli seotud erakonnaseadusega, et kuidas seda tõlgendada. Laenuvõtmine oli küll laual, aga seda ei läinud vaja. See oli mõeldud juhuks, kui me poleks suutnud vajalikku summat õigeaegseks tasumiseks kokku saada,» selgitas Hanimägi.

1. märtsil otsustas riigikohus jätta jõusse ringkonnakohtu otsuse, mille järgi tuli erakonnal maksta Midfield OÜ-le raha juurde seoses 2009–2015 kampaaniate korraldamisega. ERJK arvutas kohtu juhiste järgi lõplikuks summaks 843 000 eurot ja määras tasumise tähtajaks 13. mai.

Kommentaarid
Tagasi üles