Päevatoimetaja:
Anu Viita-Neuhaus
Saada vihje

Kas sina tuleksid toime tänapäeva noori ees ootavate väljakutsetega?

Artikli foto
Foto: Pixabay

Seda, et noorus on hukas, on räägitud juba tuhandeid aastaid. Ja kuigi selles ajavahemikus on väga palju muutunud, ei ole ütlus kuhugi kadunud. Tihtipeale on põhjuseks seegi, et uus generatsioon teeb asju lihtsalt teisiti, ent kas seda saab neile süüks panna? Selle asemel, et igivana ütlust pimesi edasi korrata, vii end kurssi sellega, millised väljakutsed praegust põlvkonda siis päriselt ees ootavad.

Raha, raha, raha

Üks asi, mis koos erinevate vanasõnade ja ütlustega läbi ajaloo samaks jäänud, on kõik raha ja finantsidega seotu, väikelaen ja järelmaks. Praegune kiire ja kõrge inflatsioon sööb ära noorte säästud, mida paljud on kooli kõrvalt töötades hoolega kogunud. Ka vanematel on keeruline oma lapsi toetada, sest nemadki peavad toime tulema aina kasvavate kuludega ning nii mõnegi ootamatu kulu katteks on vajalik väikelaen.

Mõnikord arvatakse, et laen ei ole vajalik. Selle asemel peaks ehk hoopis säästma, leidma lisatöö või vahetama praeguse töö parema palgaga ameti vastu. Alati ei saa aga nii kaua oodata ja vajalik on laen kohe kätte saada. Võtame kasvõi üüriturul toimuva. Hinnad on nii kiiresti tõusnud, et sissekolimisega kaasnevate kulude katteks võib vajalik olla valida laen kohe kätte, et saaks üldse kuhugi kolida. Küll hiljem on siis aega laenu tagasimaksetega tegeleda.

Sotsiaalmeedia võimalused ja puudused

Sotsiaalmeedia tulek ja levik on endaga kaasa toonud uskumatult mitmekülgseid võimalusi. Praegused põlvkonnad on sotsiaalmeediaga koos põhimõtteliselt üles kasvanud ja see on kujunenud osaks igapäevaelust. Ideaalne viis ju, kuidas infot vahetada, kontakte luua ja isegi karjääri alustada. Alustada karjääre, mida mõned aastad tagasi isegi ei eksisteerinud!

Samas, ei ole head ilma halvata. Sotsiaalmeedia on endaga kaasa toonud probleeme, mida mõned aastad tagasi ei osatud ette kujutadagi. Privaatsuse tagamise keerukus, madal enesehinnang, sõltuvus ja pidev teistega võrdlemine on kõik murekohtadeks, mille tõsidusele viitavad aina rohkemad teadusuuringud.

Aga mis ametit õppida?

Tehnoloogia jätkuv ja kiirenev areng tähendab sedagi, et tööd ja karjäärid, millega inimesed on aastakümneid ja -sadu tegelenud, on juba kadunud või kadumas. Ja samas tempos tuleb juurde uusi võimalusi, värskeid karjääre ning ameteid, mida praegu ei suudaks isegi ulmekirjanik välja mõelda.

Noorte jaoks seisneb väljakutse selles, et ennustada, millised on tulevikukarjäärid ja millise suuna võiksid nemad enda elus võtta. Kes oskaks neid aidata, kui kõik on pidevas muutumises? Probleem on ka selles, et muud süsteemid arenevad ja muutuvad aeglasemalt ehk meie koolisüsteem ei valmista noori ette enam sama hästi, nagu varasemalt.

Ehk noorus ei olegi hukas, noorus proovib lihtsalt toime tulla hoopis teistsuguses oludes. Maailm, milles kasvasid üles tänaste noorte vanemad ja veelgi enam, vanavanemad, on pea tundmatuseni muutunud. On ju vaid loogiline, et ühes maailmaga on muutunud ka väljakutsed, millega noored peavad rindu pistma ning viisid, kuidas seda teha vaja.

Tagasi üles