Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Päikesepaneelid – efektiivne viis elektrikuludelt kokku hoida

Artikli foto
Foto: Home4you Hüpoteeklaen

Elektrihind on läinud enneolematult kalliks ja palju räägitakse sellest, et meil kõigil on vaja elektrit kokku hoida. Üks lahendus igakuiste elektriarvete vähendamiseks on hakata ise elektrit tootma ehk paigaldada päikesepaneelid katusele või hoone lähedusse maapinnale.

Eriti suurt säästu annavad päikesepaneelid eramajas, kus on suur elektritarbimine, näiteks on elektriküte või palju elektril töötavaid seadmeid. Päikesepaneelidest on palju kasu ka majapidamistes, kus tegeletakse põllumajandusega või elumajale lisaks on laut, kus samuti elektrit vajatakse.

Kui pikk on päikesepaneelide tasuvusaeg?

Kui veel mõni aeg tagasi räägiti sellest, et päikesepaneelid tasuvad end ära 10-15 aastaga, siis tänaseks on tasuvusaeg muutunud märgatavalt lühemaks.

Elektrihind on kallis ja selle alanemist ei ole oodata. Päikesepaneelidega ise elektrit tootes saad lisaks elektrile säästa ka võrgutasult ja taastuvenergia tasult ning kui elektrit jääb üle, saad selle võrku tagasi müüa. Nii võib päikesepaneelide paigaldus end ära tasuda ka juba 5 aastaga. Täpsem päikesepaneelide tasuvusaeg sõltub tehtud investeeringust ja paneelide võimsusest.

Üldjuhul on nii, et mida rohkem on vaba pinda katusel või maapinnal, seda võimsam päikesepark on võimalik rajada. Kõige levinum variant on päikesepaneelide paigaldamine katusele. Seejuures on võimalik tänapäeval paigaldada päikesepaneelid nii viilkatusele kui lamekatusele. Võimalik on valida ka katus, mis ise elektrit toodab, nii et eraldi paneele soetama ei pea.

Suurema kinnistu puhul saab hoone vahetusse lähedusse rajada suurema päikesepargi otse maapinnale, mis üldjuhul annab kõige suuremat tootlust, sest paneelid saab paigaldada täpselt õigesse suunda ja kõige optimaalsema kaldega. Samas on selleks vaja vaba pinda, näiteks heinamaad. Samuti tuleb arvestada kaevetöödega.

Kui kaua võib päikesepaneelide paigaldus aega võtta?

Tänapäeval on päikesepaneelidele järjest rohkem pakkujaid. Siiski ei käi päikesepaneelide paigaldamine niisama lihtsalt, vaid esitada tuleb liitumistaotlus võrguettevõttele ja korda ajada vajalikud load.

Arvestama peab, et kuna huvi on suur, siis võib lubade taotlemine võtta mitu kuud aega. Enne liitumistaotluse esitamist on tarvis ka juba otsustada, kui suurt päikeseparki on plaanis rajada. Õigesti valitud päikesepaneelid võivad katta kuni 70% sinu majapidamise elektrivajadusest.

Kuidas päikesepaneelide ostmist rahastada?

Arusaadavalt ei pruugi inimestel olla kohe võimalik kogu päikesepaneelide jaoks vajalikku rahasummat korraga välja käia. Investeering oma isiklikku päikeseparki võib tõepoolest olla suur. Siin tulevadki appi erinevad laenuvõimalused. Näiteks sobib päikesepaneelide paigaldamiseks Hüpoteeklaenu energiatõhususe laen, mis on madalama intressiga kui järelmaks ning mida saab taotleda kinnisvara tagatisel.

Energiatõhususe laen on mõeldud just nimelt nende tegevuste jaoks kodus, millega on võimalik tõsta oma kodu energiatõhusust ja vähendada kütte- ning elektriarveid, sealhulgas ka säästa ostetava elektri pealt. Näiteks võib energiatõhususe laenu kasutada hoone soojustamiseks, katuse ja akende vahetamiseks, küttesüsteemide uuendamiseks ja päikesepaneelide paigaldamiseks.

Mõeldes lähimatele aastatele, siis on laenuga energiatõhususe tõstmine üks arvestatav võimalus, kuidas oma kodukulud uuesti kontrolli alla saada. Inflatsioon ja kõrged energiahinnad on viinud selleni, et iga majaomanik peab kokkuhoiule mõtlema ja seda juba enne külmade ilmade saabumist.

Hüpoteeklaen on kinnisvara tagatisel laenusid Eesti turul pakkunud juba 13 aastat. Nüüd on Hüpoteeklaenul olemas ka energiatõhususe laen, mis on mõeldud neile, kes soovivad oma kodu energiatõhusamaks muuta. Energiatõhususe laen aitab kokku hoida elektri- ja küttearvetelt, parandada hoone sisekliimat, vähendada keskkonnamõjusid ja muuta kodu energiatõhusamaks.

Kui soovid rohkem infot, milliseid võimalusi pakub energiatõhususe laen, siis helista meile lühinumbril 1203 või täida ära meie kodulehe kontaktivorm.

Tähelepanu, tegemist on finantsteenusega. Enne teenuse kasutamist tutvu tingimustega ja konsulteeri asjatundjaga! 10 000 euro laenamisel seitsmeks aastaks, 84 igakuise annuiteetmaksega, fikseerimata intressimääraga 9 % (intressi marginaal 9 % + 6 kuu Euribor) aastas ja lepingutasuga 300 eurot on krediidi kulukuse esialgne määr 10,44% (ei sisalda tagatise seadmise ja kindlustamisega seotud kulusid), igakuine laenumakse 160,89 eurot, laenu tagasimaksete summa 13517,76 eurot ja laenu kogusumma 13817,76 eurot. Lepingus fikseeritud Euribor võib muutuda iga 6 kuu möödumisel ja Euribori negatiivne väärtus loetakse võrdseks nulliga. Laenu leping tagatakse hüpoteegiga elamukinnisvarale ja laenu võtmisel tuleb sõlmida tagatisvara kindlustusleping. Hüpoteeklaen AS tegevusloa andmise otsuse number 4.1-1/9. Hüpoteeklaen AS www.hypoteeklaen.ee; info@hypoteeklaen.ee; tel 1203

Tagasi üles