Kosmoseteemadega tegelemisel on paljude erinevate eluvaldkondade inimesi
Katriin Kristmann on töötanud AHHAA Teaduskeskuses ja on hetkel tööl ESTCubes – mõlemad on väga vinged ja tuntud tööandjad. „Need on ka väga erinevad töökohad. AHHAAs töötada oli vinge ja lõbus, teadsin, et see on õige koht, kus saab tegeleda teaduse populariseerimisega, millega ka praegu palju tegelen. Ühel hetkel AHHAAs töötades aga otsustasin, et ma enam ei populariseeri, sest käes on aeg ise teadust teha. See oli ka esimene selline töökoht, kus tundsin, et „olen AHHAAkas” sai mu isiksuse osaks. Kui ma sealt keerulise koroonaaja alguses lahkusin, olin päris kurb,” meenutab ta.
ESTCubes valitsevad tudengid ja vastutus on hoopis teine. Aga see tunne, et Eesti oma tudengimeeskond tegi oma peaga sellise vinge satelliidi ja saadab selle varsti kosmosesse oma teaduslikke missioone täitma, on Kristmanni sõnul lihtsalt joovastav. „Liitusin ESTCubega rohkem kui aasta tagasi, mis on projekti mõttes üsna hiljuti. Tegelen avalike suhetega, sest selles valdkonnas oli sel hetkel kõige rohkem abi vaja. Arvasin, et mis see siis on – üks uus oskus juurde õppida!”
Ta lisab, et kosmoseteaduse teema läheb peale nii noortele kui eakatele, seda oli ka AHHAA planetaariumis etendusi andes hästi tunda. „Mulle meeldib inimestele rääkida, et kosmoseteemadega tegelemiseks ei pea olema astrofüüsik, vaid vaja on pea kõikide eluvaldkondade inimesi. Andsin eelmisel nädalal Tartu Ülikoolis ühte sissejuhatavat loengut ja minult küsiti, et miks ma teadusega tegelen, kas mind raha ei motiveeri? Oli näha, et selline kuvand on noorte teadushuvi edendamisel takistuseks. Tegemist on siiski vale arusaamaga – ka teadusega tegeledes võib nautida häid palku. Otsekohesed küsimused mulle muidugi meeldivad.”