Mis kasu saavad häkkerid?
„Nakatunud“ konto võimaldab saata sõnumeid kogu sõbralistile, muutes kasutaja justkui etturiks viiruste ja õngitsuslinkide levitamiseks. Kui tuhandest kasvõi üks inimene häkkeri tegevuse õnge satub, on see talle juba kasulik.
Õngitsuslehele sisestatud andmed võimaldavad häkkeril proovida sama e-maili ja parooliga sisse logida ka teistele populaarsetele lehekülgedele. Näiteks levinud Google´i kontole, kuhu pääsedes on võimalik kasutajale tekitada ka suurt rahalist kahju, kuna enamasti on inimesed platvormi mugavamaks ja kiiremaks kasutamiseks salvestatud sinna oma pangakaartide andmed. Nii võib juhtuda, et enne kui kasutaja arugi saab, on tema nimel suur summa internetiostudeks kulutatud.
Kergemini läheb neil, kellelt varastatakse kontaktandmed, et need siis erinevatele agentuuridele edasi müüa. Agentuurid müüvad neid siis omakorda edasi firmadele, kes soovivad oma teenuseid turundada ja otsivad selleks kliendibaase, keda kõnetada. Kui aga saadakse kätte kõik vajalikud isiklikud andmed, et võtta kasutaja nimel kiirlaenu või taotleda krediitkaarte, võib kahju taas väga suureks osutuda.
Kuidas end kaitsta?
Kõige olulisem, mida iga sotsiaalmeedia konto kasutaja ise ära teha saab, on kaheastmeline autentimine ehk oma sisselogimise tuvastamine erinevatest seadmetest. Ükskõik kui keeruline parool ka ei oleks – kui kogemata pahalase saadetud lingile klikkida ja sinna oma e-mail ja parool sisse trükkida, ei ole keerulisest salasõnast kasu. Pahalasel jääb vaid üle kopeerida kasutaja enda jagatud andmed, kontole sisse logida ning need ära muuta. Kui aga kaheastmeline tuvastamine on kontol peal, tuleb kasutaja telefonile näiteks SMS turvakoodiga, mille kaudu on võimalik oma isik kinnitada. Kui pahalasel seda koodi ei ole, jääb konto kaaperdamine katki. Küll aga võib häkker proovida samade andmetega sisse logida mõnda teise keskkonda.