P, 4.06.2023

Pariisis vahistati valitsusvastastel meeleavaldustel üle saja inimese

Facebook Twitter
Comments
Meeleavaldajad Pariisi tänavatel.
Meeleavaldajad Pariisi tänavatel. Foto: Gerard Cambon/Scanpix

Prantsusmaal tulid meeleavaldajad spontaanselt tänavatele esmaspäeva hilisõhtul pärast seda, kui Emmanuel Macroni valitsus elas üle kaks umbusaldushääletust, teatasid kohalikud meediakanalid.

Politsei informatsiooni kohaselt vahistati ainuüksi pealinnas Pariisis meeleavaldajate ja julgeolekujõudude kokkupõrgete ajal 101 inimest.

Uudisteagentuuri AFP reporterite sõnul süütasid mõned meeleavaldajad prügihunnikuid ja kähmlesid politseiga. Politsei vastas pisargaasiga.

Sarnastest sündmustest on teatatud ka teistes Prantsusmaa linnades nagu Dijon ja Strasbourg.

Neljapäevaks on kavandatud uued tööseisakud ja massimeeleavaldused. Näiteks ühistransport on mitmel pool seisma jäämas.

Prantsusmaa peaministri Élisabeth Borne'i valitsus elas esmaspäeval üle mõlemad umbusaldusavaldused, mis puudutasid otsust parlamendist mööda minna ja läbi suruda vastuoluline pensionireform.

«Rahvusassamblee 577-kohaline alamkoda lükkas ülekaalukalt tagasi parempopulistide ettepaneku umbusaldushääletuseks pärast seda, kui valitsus elas vaid üheksa häälega napilt üle varasema mitmeparteilise umbusaldushääletuse,» teatas parlamendispiiker Yael Braun-Pivet.

Asjatundjad olid ennustanud, et valitsus saab parlamendi toetuse kahekümne häälega ja seega oli tulemus valitsuse seisukohalt oodatust nõrgem.

Braun-Pivet kinnitas, et reform on seega nüüd parlamendis vastu võtnud ja vajab vaid presidendi allkirja. Seadust võidakse meedia andmetel üritada siiski kohtu kaudu vaidlustada.

Prantsuse opositsioonisaadikud esitasid reedel umbusalduseelnõu president Emmanuel Macroni valitsuse suhtes, kui see oli jõustanud vastuolulise pensionireformi ilma hääletuseta parlamendis. Peaminister Borne otsustas neljapäeval tugineda reformi läbisurumiseks põhiseaduse artiklile 49.3, mis lubas selle vastu võtta määruse korras ilma hääletuseta.

Otsus viis üleriigiliste rahvarahutusteni.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles