FOTOD Siseminister Lauri Läänemets kohtus Elmar Vaheriga (9)

Loora-Elisabet Lomp
, Eesti uudiste päevatoimetaja
Copy

Politsei- ja piirivalveameti (PPA) senine juht Elmar Vaher kohtus täna kell 10 siseminister Lauri Läänemetsaga (SDE).  

Läänemets esitab täna valitsusele eelnõu kriminaaluurimise alla sattunud PPA peadirektori Elmar Vaheri suhtes distsiplinaarmenetluse algatamiseks ja teenistusest kõrvaldamiseks.

Läänemetsa sõnul kehtib Vaheri teenistusest kõrvaldamine kas uurimisprotsessi lõpuni või tema ametiaja lõpuni. «Kohtusin Vaheriga täna ka ise ministeeriumis ning andsin edasi otsused, mida valitsus on teinud, ning kuulasin, mis tal öelda oli,» ütles Läänemets, lisades, et rohkem ta selle kohtumise kohta kommentaare ei jaga.

Läänemets rõhutas, et kogu selle juhtumi juures ei ole jäme ots siseministeerimi või valitsuse käes, vaid menetlust viib läbi prokuratuur ja temad teevad, mida tegema peavad.

Kaitsepolitsei esitas teisipäeva hommikul kelmuse kahtlustuse maksu- ja tolliameti tolliosakonna juhile Eerik Heldnale ning kelmusele kaasaaitamise kahtlustuse Elmar Vaherile. Kahtlustuse kohaselt vormistati Heldna tema soovil ja Vaheri osalusel 2019. aasta aprillis näiliselt teenistusse politsei- ja piirivalveametis ning viidi samal päeval tähtajaliselt üle Kaitseväe struktuuriüksusesse, kus ta tegelikkuses töötas juba aasta aega.

Kahtlustuse kohaselt esitas Heldna 2022. aasta maikuus pensioniavalduse sotsiaalkindlustusametile, millega taotles eluaegset väljateenitud aastate pensionit, ning amet rahuldas taotluse. Pensioniavalduse aluseks olid dokumendid, mis kajastasid muu hulgas Heldnale näiliselt loodud politseiteenistuse staaži ligi kahe aasta vältel. Ilma selleta ei oleks Heldnal täitunud nõutav 25-aastane politseiametniku staaž ja tal ei oleks olnud õigust eluaegsele väljateenitud aastate pensionile.

Tegemist on esialgse kahtlustusega, mis võib menetluse kestel muutuda. «Kuigi inimlikult on mõistetav soov vanaduspensionist oluliselt kõrgemat politseipensioni saada, on nn eripension mõeldud neile, kes on oma riigi heaks panustanud mahus, mis eripensionile kvalifitseerumise nõuded täidab,» sõnas riigiprokurör Maria Entsik.

«Reeglid kehtivad kõigile ühte moodi ning seaduse järgi oleme kuriteotunnuste ilmnemisel kohustatud meile teatavaks saanud asjaolusid kriminaalmenetluses kontrollima,» lisas riigiprokurör.

Menetlust viivad riigiprokuratuuri juhtimisel läbi kaitsepolitsei ametnikud.

Tagasi üles