E, 2.10.2023

Komisjon palub valitsusel Slava Ukraini lokulööja Eestisse aidata

Margus Paaliste
, ajakirjanik
Facebook
Comments
Vasakult Kristo Tohver, Johanna-Maria Lehtme ja Marika Priske.
Vasakult Kristo Tohver, Johanna-Maria Lehtme ja Marika Priske. Foto: Taavi Sepp

Riigikogu korruptsioonivastane erikomisjon otsustas pöörduda valitsuse poole ettepanekuga aidata MTÜ Slava Ukraini võimalikest rikkumistest teavitajal Oleksandr Tšernovil Eestisse saabuda ning vajadusel tagada talle võimalus siin turvaliseks viibimiseks.

Erikomisjoni esimehe Mart Helme (EKRE) sõnul ootab komisjon selgust ja vastuseid küsimustele MTÜ Slava Ukraini ja tema Ukraina partnerite ning nende juhtide asjus läbiviidavate kriminaalmenetluste kohta.

«Riigikogu korruptsioonivastane erikomisjon peab oluliseks Oleksandr Tšernovi kaitsmist, kui seda peaks vaja olema. Samuti tema ärakuulamist käimasolevates kriminaalmenetlustes võimalike kahtluste igakülgseks uurimiseks,» märkis ta.

Komisjoni aseesimees Eerik-Niiles Kross (RE) tõi esile, et nii MTÜ Slava Ukraini kui ka selle Ukraina partneri All For Victory heaks annetatud vahendite võimalikest väärkasutamistest teavitanud Tšernov viibib koduarestis.

«Komisjon peab oluliseks, et Eesti õiguskaitseorganid saaksid Tšernovi küsitleda survevabas keskkonnas, vahetult ja ajaliste piiranguteta. Avalikult kättesaadavatele andmetele tuginedes jõudsime seisukohale, et parim viis selleks on Tšernovi küsitlemine Eestis,» sõnas Kross.

Esmaspäeval toimuval istungil kohtub komisjon MTÜ Slava Ukraini-ga seotud kriminaalmenetlust juhtiva riigiprokuröriga.

Riigikogu korruptsioonivastane erikomisjon teostab parlamentaarset järelevalvet korruptsioonivastaste meetmete rakendamise üle.

Riigiprokurör: saame tunnistajaid ka välismaal üle kuulata

Eelmisel nädalal vahistati Ukrainas MTÜ Slava Ukraini ning All for Victory annetusskandaali lokulööja Oleksandr Tšernov, kes pidi tulema ka Eestisse tunnistusi andma. Riigiprokurör Triinu Olevi ütles nädala alguses Postimehele, et Eesti õiguskaitseorganid on Ukrainas toimunud kinnipidamisest ja koduarestist teadlikud.

«Rahvusvaheline koostöö Eesti ja Ukraina vahel toimib ning kui kumbki riik vajab uurimises teise abi, siis on võimalik seda osutada. Ka välismaal asuvaid tunnistajaid saab rahvusvahelise koostöö raames üle kuulata,» lausus Olev.

«Kuna MTÜ Slava Ukraini raha kasutamise uurimiseks käib kriminaalmenetlus, siis põhjalikumalt me seda praegu kommenteerida ei saa,» täiendas ta.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles