/nginx/o/2023/09/19/15601853t1ha3bd.jpg)
Lähis-Ida Šveitsiks kutsutud Jordaania on igas mõttes eksootiline – avastamist ootavad inspireerivad kõrbemaastikud, tulisoolane ja tervistav Surnumeri, Punase mere värvilised korallid ja muidugi aukartustäratavalt rikkalik ajalugu.
Jordaania on väga mitmekesine sihtkoht, mis peidab endas kuute UNESCO maailmapärandi nimistusse kantud vaatamisväärsust ning pakub autentseid kultuurielamusi, rannapuhkust ja ka seiklustursimi. Reisikorraldaja Novatours ja Jordaania turismiamet kutsuvad kõiki avastama seda imelist kuningriiki juba sel sügisel. Parim aeg selleks on oktoobri lõpust novembri lõpuni, mil väljuvad Novatoursi otsereisidega Tallinnast Aqabasse.
Hoolimata riigi väiksusest (Jordaania on ligikaudu sama suur kui kaks Eestit) on siin väga palju vaadata. Jordaania alad on läbi ajaloo kuulunud Rooma, Bütsantsi , Araabia Kalifaadi ja Osmani impeeriumi koosseisu ning eri aegadest pärinevaid kultuurimõjutusi näeb kõikjal. Näiteks pealinn Amman, mis on väga kaasaegne, üllatab külalisi mitte ainult araabia, vaid ka Vana-Rooma pärandiga. Tasub teada, et Jordaaniat peetakse tänapäeval piirkonna stabiilseimaks riigiks, mis tõmbab aina enam ligi turiste.
Ilm ja merevesi on Jordaanias päikeseline ja soe isegi sügistalvel. Vihma sajab väga harva. Siiski – kui on plaanis külastada kõrbe, tasub kaasa võtta soojad riided, sest öine temperatuur võib seal kukkuda nulli lähedusse.
/nginx/o/2023/09/19/15601855t1h8376.jpg)
Jordaania reisi kolm tipphetke
Wadi Rum – punane liivakõrb. Paljude eestimaalaste jaoks on just kõrbe külastamine midagi tõeliselt eksootilist. Kuulsa Wadi Rumi kõrbe külastamine seda kindlasti ongi, sest see punane liivakõrb on üks maailma erilisemaid paiku, mida on näidatud filmides ja kirjeldatud seiklusjuttudes. 1998. aastast alates on kõrbeala looduskaitse all.
Huvitav on teada, et inimesed on püüdnud Wadi Rumi keerulisel maastikul ellu jääda juba tuhandeid aastaid ja tänapäevalgi elavad siin nomaadidest beduiinid. Lisaks külastavad liivaluiteid, kivisambaid, tuule poolt lihvitud kaljusid ja kitsaid kanjoneid täis kõrbe huvilised kõikjalt maailmast. See on täielik kontrastide maa, kus päeval kütab päike temperatuuri kuni 40 kraadini ja öösel võib see langeda isegi alla nulli. Pole just palju eluvorme, kes suudavad sellistes tingimustes vastu pidada, kuid viigipuud ja akaatsiad on nii sitked küll. Kõrbeloomad aga varjuvad päeval päikese eest ning lähevad liikvele ööjaheduse saabudes. Kõrbesse korraldatakse safareid ning samuti on võimalik veeta öö telklaagris.
Maailma suurim spaa Surnumeri. Surnumeri on Maa madalaim paik, mis asub enam kui 400 meetrit merepinnast allpool. Surnumere vesi on kordades soolasem kui harilik ookeanivesi ja sellepärast „kannab“ see suplejaid vee pinnal. Võib öelda, et Surnumeri on kui maailma suurim spaa, sest vees sisalduvad mineraalid ja soolad sobivad suurepäraselt paljude haiguste raviks või sümptomite leevendamiseks. Soovitav on käia selle imelise veekogu rannikul, hingata soolast õhku ja kasta end ravivasse vette.
Surnumerd, mis õigupoolest on äravooluta soolajärv, tasub kindlasti külastada, sest kahjuks on see veekogu tasapisi hääbumas. Järve veetase langeb iga aastaga ja põhjuseks on asjaolu, et Surnumerd toitvat vett kasutatakse põllumajanduseks ning Jordani jõgi ei jõua veekogu enam ära toita.
Kõrberoos Petra. Iidne nabatealaste kaljulinn Petra on Jordaania tõenäoliselt kõige kuulsam turismisihtkoht. Enam kui 2000 aastat tagasi kivisse raiutud linn kuulub seitsme uue maailmaime hulka ning on kantud UNESCO maailmapärandi nimekirja. Petras asus kunagi araabia rändrahvaste nabatealaste kuningriigi pealinn. Mitmeid sajandeid oli linn vajunud unustusse hõlma, kuni alles 19. sajandil uuesti avastati.
Selles uskumatus kohas hämmastavad külalisi liivakividesse raiutud pildid, templid ja matmispaigad, mis kokku moodustavad aastatuhandete vanuse ajakapsli. Kõrberoosiks kutsutakse Petrat aga sellepärast, et päikeseloojangu ajal värvub see roosa liiva tõttu punaseks.
/nginx/o/2023/09/19/15601856t1hcaf0.jpg)
Mida veel Jordaanias ette võtta?
Mine maitserännakule! Jordaania kööki on mõjutanud Türgi, Süüria ja Liibanoni kokakunst. Söömine on Jordaania kultuuri väga oluline osa ning pole ime, et ühisele laua taga istumisele pühendatakse palju aega ja söömaaeg on lausa rituaalne tegevus mitmete suupistete, pearoogade ning magustoitudega. Paljudes restoranides serveeritakse toitu nii, et lauas istujad saavad seda jagada. Nagu enamik araabiamaid, on ka Jordaania kuulus oma maiustuste poolest – proovi suus sulavat pahlavat ning maiusta pähklihalvaa, pistaatsiamaiuse ja datlitega. Proovi kindlasti ka kaamelipiima ja muidugi kohalikku kohvi, mis on maitsestatud kardemoniga.
Koge mineviku ja oleviku kokkupuudet Ammanis. Jordaania pealinn Amman asub kõrbe ja viljaka Jordani oru vahel ning on värav sellesse kaunisse riiki. See linn on kui kombinatsioon uhkest minevikust ja kaasaegsest olevikust. Siin on kõrvuti Araabia vanalinn, värvikirevad turud, Rooma impeeriumi pärand ja moodsad pilvelõhkujad.
Sukeldu korallide vahel. Kui valdavalt on Jordaania kõrberiik asukoha poolest maailmamerest eemal, siis talle kuulub ka 26 kilomeetrit rannajoont Punase mere ääres. Jordaania Punase mere värav on ajalooline sadamalinn Aqaba, mis tänapäeval on kujunenud armastatud kuurordiks. Päike paistab siin kogu aeg, Punase mere vesi on alati kutsuvalt soe. Läbipaistev merevesi, rikkalik ja värviline veealune maailm ning korallrahud teevad sellest paigast sukeldujate lemmikkoha. Üks Aqaba suuremaid atraktsioone ongi süvaveesukeldumine.
Heida pilk tõotatud maale Nebo mäel. Madaba linna läheduses kõrgub 820-meetrine Nebo mägi, mis on tähtis paik kõigi kristlike palverändurite jaoks. Arvatakse, et just siit nägi Mooses enne surma tõotatud maad. Lisaks sellele avanevad mäelt muinasjutulised vaated Surnumerele, Jordani jõele, Petlemmale ning päikesetõusudele ja -loojangutele. Samuti näete siin Bütsantsi impeeriumi aegadel rajatud Moosese mälestuskirikut.
/nginx/o/2023/09/19/15601857t1h11f7.jpg)
Hea teada!
Jordaania linnades on mugavaks ja küllaltki odavaks transpordivahendiks takso. Taksojuhid on enamasti sõbralikud ja abivalmis, kuid püüa hinnas eelnevalt kokku leppida. Jootraha jätmine on heade kommete tunnuseks ja taksojuht rõõmustab väga, kui jätad talle tänutäheks tagasiantava peenraha.
Teede ja kiirteede võrk on Jordaanias küllaltki hästi arenenud, mistõttu on bussisõit mugav. Samuti on lihtne autot rentida, nõuded juhtidele on standardsed ja teistele maadele sarnased, kuid võivad rendifirmades veidi erineda.
Jordaania on küll liberaalne, kuid siiski islamimaa. Austa kohalike elanike traditsioone ja tavasid! Mistahes soost paaride tunnete avalikku demonstreerimist peetakse lubamatuks.
Alkoholi tarbimine on Jordaanias samuti tugeva kontrolli all, kuid kui jääd alkoholi tarbimisega baari, restorani või klubi seinte vahele, on kõik hästi.
Rahutus regioonis paiknev Jordaania püüab riigis rahu säilitada, mistõttu võib mistahes avalik poliitiline vaenu õhutamine või liigaktiivne negatiivne arvamusavaldus Jordaania võimude kohta samuti palju probleeme tekitada. Valitsushoonete ja sõjaliste objektide pildistamine on Jordaanias keelatud.
Turism on Jordaanias olulisel kohal ja seda on igal sammul tunda - teed on korras, tänavad puhtad ja ohutud ning kohalikud sõbralikud ja abivalmid. Nad suhtlevad araabia või inglise keeles.
Võta plaani selle imelise araabiariigi külastus juba sel sügisel! Baltimaade suurima reisikorraldaja Novatoursi otselennud Tallinnast Jordaaniasse väljuvad igal teisipäeval ajavahemikus 31.10-21.11.2023.
Lisainfot Novatoursi reiside ja teenuste kohta leiad kodulehelt www.novatours.ee, oma reisikonsultandilt või kirjutades e-mailile reis@novatours.ee või helistades telefonile 666 8000.