/nginx/o/2023/09/28/15619049t1h6bda.jpg)
Põhja-Korea parlament on tuumarelvariigi staatuse kirjutanud põhiseadusesse, teatas neljapäeva varahommikul riiklik uudisteagentuur KCNA.
«Põhja-Korea tuumajõudude ülesehitamise poliitika on muudetud püsivaks riigi põhiseadusega, mida keegi ei tohi millegagi eirata,» ütles liider Kim Jong-un teisipäeval ja kolmapäeval toimunud rahvaassamblee istungil.
«See on ajalooline sündmus, mis andis meile võimsa poliitilise hoova riigi kaitsevõime märkimisväärselt tugevdamiseks,» lisas Kim.
Põhja-Korea on sel aastal korraldanud rekordiliselt palju relvakatsetusi ning suhted Lõuna-Korea ja Ühendriikidega on väga pingelised,
Aasta tagasi võttis parlament vastu seaduse, mis kuulutas Põhja-Korea tuumarelvariigiks ja Kim ütles, et see staatus on pöördumatu. Uus seadus võimaldas ka tuumarelvade ennetavat kasutamist.
Nüüd on parlament läinud kaugemale, kui sätestas tuumarelvade staatuse põhiseaduses endas.
Tuumarelvade kasutamine tooks Põhja-Koreale kaasa Kim Jong-uni režiimi lõpu, teatas Soul juulikuus, kui Pyongyang ähvardas vastata tuumajõuga USA strateegilise allveelaeva visiidile Lõuna-Korea sadamasse.
Suhted kahe Korea vahel on langenud madalpunkti ja diplomaatilised jõupingutused neid parandada soikunud. Põhja-Korea on hoogustanud relvakatsetusi, samal ajal kui Soul ja Washington tihendavad sõjalist koostööd.
Pyongyangi kaitseminister hoiatas, et USA tuumaallveelaeva visiit Busani sadamasse võib täita tingimused tuumarelvade kasutamiseks.
Viimati käis USA tuumaallveelaev Lõuna-Koreas 1981. aastal.
Põhja-Korea võttis mullu vastu laiaulatusliku tuumaseaduse, kus tuuakse välja hulk stsenaariume – osa neist ebamääraselt sõnastatud – , mil see võib tuumarelvi kasutada. Muu hulgas näeb see ette ennetava löögi andmist vahetu tuumarünnaku ohu tajumise korral.
«Soul ja Washington on selgelt öelnud, et mis tahes tuumarünnakule alliansi vastu antakse kohene, ülekaalukas ja otsustav vastus,» rõhutas Lõuna-Korea kaitseministeerium avalduses.