/nginx/o/2023/10/04/15631834t1hc1ae.jpg)
Mäesuusatamine võlub aina enam eestlasi ja ega see hoog niipea ei pidurdu. Kes leiab end tihedamalt mäe pealt, hakkab kindlasti mõtlema ka sellele, mis varustus endale esimesena osta. Turvalisuse nimel tasub esimesena soetada kiiver ja seejärel juba siis isiklikud head mäesuusasaapad. Aga sõidad ju hoopis suuskadel? Miks siis just mäesuusasaapad on need, mille ostmisest alustada?
Mäesuusasaapad ei pea olema ebamugavad
Mõeldes mäesuusatamisele kui majale ning saabastele kui vundamendile, hakkab ka vastus vast ilmet võtma – kui ikka vundament on mööda, ei seisa ka maja püsti. Halvasti sobivad saapad võivad tekitada tunde, et mäesuusatamine ei olegi sinule mõeldud. Jalad valutavad enne, kui oled ühe korragi mäest alla jõudnud ning näriv ebamugavustunne kaob koos saabaste jalast võtmisega.
Tõsi on, et mäesuusasaapad võivad oma konstruktsiooni ja materjalide tõttu olla harjumatud. Õiged saapad on aga siiski üllatavalt mugavad, aitavad tagada parema tehnika ja pakuvad stabiilsemat suusakogemust. Sobiva saapapaari otsimisele kulutatud aeg tasub seega ära!
Igale suusatajale on olemas oma saabas
Suusasaapa valimisel sõltub väga palju sellest, mis tüüpi suusataja sa oled ja kus kavatsed suusatada. Jõulisema ja tugevama tasemega suusatajale, kes eelistab järsumaid nõlvu sobiksid paremini jäigemad mäesuusasaapad (90+), algajale pehmemad (kuni 80). Reeglina on naistele mõeldud mäesuusasaapad pehmemad, meestele mõeldud mudelid jäigemad. Ent ka saapa kuju ja komponentide paigutus võib erineda, ehk selles osas tasub tähelepanelik olla.
Kes kavatseb matkata mäkke ilma tõstuki abita, võiks kaaluda kõnnirežiimiga saapaid või matkasuusasaabaste lahendust. Need on küll kallimad, ent juba esimese ülesmäge matka järel oled otsuse eest tänulik. Ja kes tahab maksimaalset vabadust, võiks piiluda telemarki saabaste ja sidemete suunas.
Jala pikkus ja laius? Mida sellest teada?
Õige suurus on üks tähtsamaid faktoreid suusasaapa lõplikku sobivuse juures. Mäesuusasaapa suurus on jalalaba pikkus sentimeetrites. Kui jalg jääb täpselt kahe suurusnumbri vahele, siis algajad võivad valida suurema, edasijõudnumad väiksema. Jah, paljudel juhtudel võib rahumeeli võtta „igaks juhuks“ suurema saapa, siis mäesuusasaapa valimisel on see retsept halvaks kogemuseks.
Liiga suures saapas hakkab jalg loksuma, üldine asend muutub valeks, lihaseid koormatakse liigselt ja suusa juhitavus halveneb oluliselt. Mäesuusasaabas peab olema tihedalt ümber jala. Kindlasti ei tohiks liiga suur saabast „parandada“ kahe või kolme paari sokiga, vaja on lihtsalt minna ja saabas õige suuruse vastu välja vahetada.
Pikkuse kõrval on oma roll laiusel. Nii nagu tavajalanõud on erineva liistuga, kehtib sama lähenemine mäesuusamaailmas. Näiteks Kaup24 Rossignol Alltrack Pro sobib paremini laiemale jalale, Hansapost Atomic Hawx R100X Prime keskmise laiusega jalale. Kui sul ei ole võimalik kõiki variante ise jalga proovida, uuri internetist, milliseid brände teised sarnase liistuga suusatajad eelistavad.
Natuke lisamugavust!
Juba tavaline sisetald muudab saapa mugavamaks, samm edasi on eritellimusel valmistatud sisetallad. Neid vajavad suusatajad, kes veedavad mäesuusasaabastes keskmiselt oluliselt kauem aega või suusatajad, kellel on jalgadega probleeme.
Soojendusega sisetallad aitavad aga toime tulla külmemate ilmadega. Nii et kui siiani tõrjusid külmetama hakkavad varbad sind talispordist eemale, siis nüüd tehnoloogia abiga pole see enam mureks! Olemas on lausa mäesuusasaapad, mille sisevoodrisse on soojendamisvõimalus integreeritud ehk pole vaja ühtegi lisavidinat juurde muretseda.
Jah, kvaliteetne mäesuusavarustus on võrdlemisi kallis, mistõttu ei ole ka kogu vajamineva ühekorraga ostmine tihtipeale võimalik. Kui aga isiklikud mäesuusasaapad olemas, võid rahumeeli kasutada rendisuuski, katsetada erinevaid rendimudeleid ja nautida suusatamise igat hetke.