Reformierakondlane Pärtel-Peeter Pere rääkis täna Postimehele, et erakonna soov oleks Tallinnas ühistransport taas tasuliseks muuta. «Süsteem ei toimi – meil ei ole raha, et teha neid investeeringuid,» selgitas Pere.
Millistest teemadest täna läbirääkimised koosnesid?
Algas teine läbirääkimiste päev ja tegime esimeseks ülevaate eelarvest ja eelarvestrateegiast. Fantastiline põhjalikkus, on väga hea meel, et linnas on ikkagi häid spetsialiste ja juhte tööl. Pilt seevastu on aga kohutav, mis sealt avanes. See on hämmastav, kuidas linna seni juhitud on. Ma ei ütle, kes seda ütles, aga saalis kõlas lause, et eelarvestrateegia on kiri jõuluvanale. Niisiis seal on ka tööd ja võimalusi palju. Nüüd, kui me lähme tagasi tuppa, hakkame rääkima haridusest, eestikeelsest haridusest, lasteaiavõrgust ja paljust-paljust muust. Seejärjel räägime ühistranspordist, tuleb kindlasti sama töine ja asjalik läbirääkimine nagu eile.
On olnud palju juttu sellest, et muuta Tallinnas ühistransport taas tasuliseks. Mis on Reformierakonna seisukoht selles?
Meie seisukoht on olnud sama, mis riigis, et tasuta lõunaid ei ole olemas, maksumaksja rahaga tuleb käia vastutustundlikult ringi, iga viimase kui euroga. Me oleme näinud igast näitajast, et kasutajate osakaal linnas, riigis on vähenenud. Süsteem ei toimi – meil ei ole raha, et teha neid investeeringuid. Kui me nüüd siin linnas otsustaksime näiteks, et meie ettepanek olekski, et teeme kümneeurose kuukaardi, üheeurose tunnipileti. Pensionärid ja õpilased kuni 19 eluaastat sõitku tasuta, sekka ka muidugi invaliidid ja lapsevankriga pered ja nii. Me teeniksime 10 miljonit eurot tulu, selle tulu me saaksime investeerida omakorda näiteks ühistranspordivõrgu arendamisse, kas linnas või just nimelt lähivaldadega. Vastasel juhul me peaksime ka sellele peale maksma, et naabervaldadega asja ajada. Siis meil jääb veelgi vähem raha, et teha muid investeeringuid, mis meil on tarvis siin linnas. Olgu nad õpetajatele palkade maksmine, lasteaiavõrgu parandamine, rohkem rühmi teha ja palju muud. Meil on tarvis lisatulusid. Kui aga nüüd partneritega siin koos otsustame, et see ei ole hea idee põhjusel või teisel, kardetakse näiteks, et see oleks liiga selline valimisratsu kinkimine Keskerakonnale. Keskerakond teeb sellest valimisratsu niikuinii, oleks teinud ka enne seda, kui see kõik siin pihta hakkas. Aga me oleme valmis läbi rääkima ja olema paindlikud selles küsimuses. Oluline on ikka seda suurt sihti silme ees hoida.
Teie sotsidest kolleegid ütlevad, et nemad mitte mingil juhul ei tahaks ühistransporti uuesti tasuliseks muuta. Kas näete siin mingit kompromissi võimalust?
See on huvitav seisukoht sotsiaaldemokraatidel. Kahju, et see sedavõrd resoluutne on. See on ju kontrastis sellega, mis riigis toimub. Madis Kallas, sotsiaaldemokraadist regionaalminister, viib ju ellu liikuvusreformi terves riigis, kus pileti hind peab olema ja ta on öelnud, et saab olema. Kuidas me nüüd siis hakkame seda siin Tallinna ja Harjumaaga ikkagi tegema? Siin on väga palju elu ja liikumisi. Ma ei kujuta ette, et kui terves riigis haigutab umbes 30 miljoni euro suurune auk ühistranspordis, kust see raha siis tulema peab. Piletitulu, targem asjade ümberkorraldus, optimeerimine – palju asju. Kui meil riigis praegu näiteks Paldiskist sõidab rong, mis pole tasuta, Tallinnasse, aga samal ajal on ka bussiliin, mis stardib paralleelselt sellega, mis on nii-öelda tasuta – miks riik konkureerib riigiga? Me ikkagi maksame sellele bussiliinile ise peale ja neid näiteid on hästi palju. Me saame ja peame targemalt talitama riigis ühistranspordiga, aga kuskilt see raha tuleb ja seinast see raha ei tule.
Kui kaua veel läbirääkimised kestavad? Mis see ootus on?
Meil on praegu planeeritud neljapäeva hommikuni läbi rääkida. Jaotasime teemad gruppidesse ära ja arvestades, kui hästi me alustanud oleme, mina olen optimistlik, et me suudame antud ajaraamis püsida ja kokkuleppele jõuda. Sisu enne vormi ja ega meil kiiret ei ole. Peaasi, et me enam lihtsalt ei viivita tühja.
Reformierakond, Sotsiaaldemokraatlik Erakond, Isamaa ja Eesti 200 jätkasid täna pärastlõunal Tallinna koalitsiooniläbirääkimisi. Kõnelused Tallinna linna ühiseks juhtimiseks said alguse pühapäeval. Eilsel koosistumisel arutleti linna juhtimise, poliitiliste ametikohtade ja linnameedia teemadel, tänane teema on seotud ühistranspordiga.