Advokatuur: kohtute «kaadripuhastust» nõudev Martin Helme ründab õigusriiki (27)

Alexandra Saarniit
, ajakirjanik
Copy
Martin Helme
Martin Helme Foto: Sander Ilvest

Eesti Advokatuuri esimees Imbi Jürgen sõnas, et parlamendipoliitikute ähvardused riigikohtu suunal on vastuvõetamatud. 

EKRE esimees Martin Helme kirjutas eile ühismeedias koalitsioonierakondade töötõkestamisest rääkides, et aus, õiglane ja põhiseadusest lähtuv kohus saadakse alles siis, kui riigikohtus on tehtud põhjalik kaadripuhastus.

Advokatuuri esimees Imbi Jürgen sõnas Helmele vastuseks, et sõltumatu ja üksnes seadustest lähtuv kohus on üks põhiseadusliku korra ja õigusriigi alustalasid. «Põhiseaduse koostajad panustasid palju, kaitsmaks põhiseaduslikku korda autoritaarsete ihade eest, ning tänaseks näeme, et põhjusega,» kirjutas Jürgen.

Jürgeni sõnul on parlamendipoliitikute ähvardused riigikohtu «põhjalikust kaadripuhastusest» demokraatlikus õigusriigis absoluutselt vastuvõetamatud. «Kõik kohtuotsused ei pea meeldima, kuid selliseid ähvardusi, nagu tegi EKRE esimees Martin Helme, saab vaadata vaid rünnakuna õigusriigi vastu,» kommenteeris Jürgen pressiteate vahendusel.

Sõltumatu kohtusüsteem ohjab Jürgeni sõnul autoritaarseid püüdlusi, mistõttu on seda läbi ajaloo proovinud õõnestada just autoritaarsed jõud. Ta tõi näite Poolast, kus kohtunikkonna politiseerimine viis tulemuseni, et Euroopa Kohus ei pea enam riigi kohtusüsteemi sõltumatuks ning osutab õigusriigi põhimõtete olulisele rikkumisele.

«Õigusmõistmise sõltumatusele kord tehtud kahju ei ole kerge heastada,» rõhutas Jürgen. «Poola uus valitsus näeb täna suurt vaeva, et taastada ühiskonna usaldus riigi vastu.»

Kommentaarid (27)
Copy
Tagasi üles