Kallas Kusti Salmi kriitikast: ma ei tea, miks selliseid süüdistusi esitatakse. Valitsus pole seda ära teeninud (30)

Alexandra Saarniit
, ajakirjanik
Uuendatud 13. juuni 2024, 12:51
Copy
Kaja Kallas
Kaja Kallas Foto: Tairo Lutter

Peaminister Kaja Kallas (RE) sõnas valitsuse pressikonverentsil, et ametist lahkuva kantsleri kriitika, et valitsus teeb riigikaitse arendamiseks liiga vähe, on arusaamatu. 

Kaitseministeeriumi kantsler Kusti Salm esitas kolmapäeva pärastlõunal kaitseministrile tagasiastumispalve ning ta kommenteeris, et selle taustaks on muu hulgas mure Eesti kaitsevõimekuse arendamise tempo ja finantseerimise pärast, mis ei võimalda tema hinnangul Venemaad kaudtule laskemoona vähesuse tõttu sõjalise konflikti vältimiseks piisavalt heidutada.

«Viimase aasta jooksul oleme Eesti riigikaitse arendamises jõudnud olukorda, kus minu hinnangul teeb valitsus riigikaitse arendamiseks liiga vähe. Eelkõige toon siin välja otsuse puudumise kriitilise 1,6-miljardilise laskemoonavarude puudujäägi likvideerimiseks. Sellepärast otsustasin suve lõpus kaitseministeeriumi kantsleri ametikohalt lahkuda,» rääkis Salm Postimehele

Peaminister ütles aga neljapäevasel valitsuse pressikonverentsil, et keeruline on sellistele etteheidetele vastata. «Mina ega valitsus ei ole neid etteheiteid ära teeninud,» vastas Kallas.

«Oleme otsustanud riigikaitsesse panna 1,6 miljardit. Me oleme teinud kõik, et tõsta Eesti kaitsevõimet ja investeerinud rohkem kui ükski teine valitsus. Muidugi olen nõus sellega, et me peame tegema rohkem. Sellel võrrandil on ka teine pool. 1,6 miljardit tähendab ka viiekordset automaksu.»

Sellel võrrandil on ka teine pool. 1,6 miljardit tähendab ka viiekordset automaksu.

Veel täpsustas ta, et ei ole kordagi saanud kaitseminister Hanno Pevkurilt (RE) ettepanekut täiendavalt 1,6 miljardi eraldamiseks Eesti kaitsevajadusteks, mistõttu pole seda pole ka valitsuses arutatud ega saadud seda ka tagasi lükata.

Peaministri sõnul on otsuste tegemine valitsuse ülesanne, kuid toe palumine ei ole palju palutud. «Mul on laual paks kaust otsustega, mida valitsus on peale valimisi teinud. Valitsuse vastu tehtud väited ei vasta tõele. Ma ei tea, miks neid süüdistusi tehakse,» märkis Kallas.

Välisminister Margus Tsahkna (Eesti 200) ütles samuti, et valitsus ei vääri süüdistusi, et nad ei ole midagi teinud. «Me oleme kahekordistanud kaitsekulutusi. Me teeme rohkem kui teised riigid.»

«Me kõik saame aru, et riik vajab rohkem laskemoona,» sõnas Tsahkna ja lisas: «Me teeme selle nimel tööd, et seda saavutada, aga on olemas mingi reaalsushetk. Loodan, et klaaritakse ära need probleemid, mis on ühe või teise inimese tahtmise taga». 

Veel ütles ta, et avalikud arutelud stiilis «mitu mürsku Eestil veel vaja on», on kummalised. «Neid arutatakse mujal. Kaitset planeeritakse põhjalikult. Keegi ei vaidle selle üle, et rohkem tuleb panustada kaitsesse.»

Siseminister Lauri Läänemets (SDE) ütles, et ehkki ka sotsid leiavad, et riigikaitse arendamiseks oleks vaja teha rohkem kulutusi, tuleb aru saada, et selle jaoks on vaja raha ning see eeldaks maksutõuse.  

Küsimusele, kas valitsus ei olnud tõesti Kusti Salmi lahkumisel tema etteheidetega kursis, vastas Kallas, et kui Salm lahkumisest teatas, küsis ta põhjuseid küll. «Need kooruvad välja ka intervjuudest. Meil on seadustega paika pandud, kuidas me otsuseid teeme. Paraku poliitikud teevad otsuseid. See pole kantsleri otsus. Kui tahad poliitikas olla, siis peab valimistel kandideerima,» rõhutas peaminister.

Tagasi üles