Skip to footer
Päevatoimetaja:
Anu Viita-Neuhaus
Saada vihje

Mäesuusatamine on vallutanud eestlaste südamed

Artikli foto

Mäesuusatamine kogub Eestis hulga populaarsust. «Kui 1970ndatel alustasin, oli iga mäesuusavarustuse omanik justkui osa väikesest salaseltsist – kõik tundsid kõiki. Praegu on see spordiala kasvanud tõeliseks massihuviks,» ütleb Priit Tammemägi, kes juhib tuntud suusakeskusi Munakas, Kuutsemäe ja Vimka Mäepark.

Kuutsemäe ajalugu algab seitsmekümnendate lõpust, kui toonased entusiastid sinna suusanõlvu rajama hakkasid. 1990. aastal hakkas keskus oma praegusel kujul arenema, toona siis veel nõukogudeaegse kooperatiivina. 2011. aastal laiendati tegevust vahepeal soiku jäänud Väike-Munamäele, mille tulemusena tekkis suusakuurordite kett. Kaks keskust täiendavad teineteist suurepäraselt: Kuutsekas oma laiade ja laugete nõlvadega sobib hästi peredele ning mäesuusa- ja lumelauaõppeks, Munaka järsemad nõlvad ja suurem lumepark aga edasijõudnutele sportlikumaks laskumiseks ning oma oskuste proovilepanekuks.

Süstemaatiliselt on arendatud kunstlume tootmist ning panustatud rajamasinatesse, et võidelda globaalse soojenemisega ja pakkuda külastajatele perfektselt hooldatud nõlvu.

Nüüd suudavad kahe keskuse tõstukid tunnis mäkke viia 10 000 inimest ja koos 2017. aastal Viimsis rajatud Vimka Mäepargiga võõrustatakse kuni 80 000 suusa- ja lumelauasõpra Eestist ja naaberriikidest.

Kuutsekas – perede ja kooligruppide vaieldamatu lemmik

Kuutsemäe suusakeskus on perede ja noorte hulgas armastatud paik. Seda kinnitavad sagedased kooligruppide külastused. Tammemägi sõnab: «Meile on ülioluline populariseerida mäesuusatamist noorte seas. Oleme spetsiaalselt kooligruppide jaoks loonud paketid, mis argipäevadel on tavahindadest märksa soodsamad. Meie missioon on levitada mäespordipisikut ja muuta need vahvad alade lastele kergesti kättesaadavaks.»

Kodumaine suusakuurort Munakas

Munakas on spordikuurort, kus kogenumad suusatajad, lauatajad saavad nautida järsemaid nõlvu ja lumepargi suuremaid hüppeid ning kauni vaatega ski in – ski out à la carte restorani. Siia tulevad need, kes ei armasta masse ega järjekordi.

2020. aastal Munakale rajatud Eesti esimene tooltõstuk on tõeline järjekorraõgija – harva juhtub, et järjekord pikaks venib. «Inimesed, kes armastavad suusatada Alpides või Skandinaavias, käivad tihti enne kaugemat reisi kodumägedes jalga soojaks sõitmas,» selgitab Tammemägi.

Kuigi nõlvad on Alpidega võrreldes lühikesed, on järskus võrreldav suurte mägede omadega. Munaka legendaarset Sportnõlva peavad paljud asjatundjad Baltikumi sportlikumaks.

Mõlema keskuse lumepargid rajatakse koostöös saksa firmaga Schneestern. Sama firma on ehitanud ka kahe eelmise taliolümpia lumepargid, seega võib öelda, et kohalikud lumepargid on maailmatasemel.

Seda kinnitab tõsiasi, et pärast märtsis toimunud EMV lumelaua ja freestyle suusatamise big air hüppeid hindas kohal viibinud FIS-i delegaat tingimusi nii heaks, et keskusele anti tulevaks talveks Europa Cupi korraldamise õigus.

Munaka päikeseterrassilt avaneb võistluste toimumispaigale Big Air Arenale hea vaade, mis võimaldab külastajal ilma ja restorani hõrgutisi nautida, samal ajal keskuses toimuval silma peal hoides.

Vimka – mäekeskus keset linna

Viimsis 2017. aastal rajatud Vimka Mäepark on tõeline «kodu keset linna». Läheduses elavatel noortel on suurepärane võimalus kohe pärast kooli mäele minna. Suusanõlvad asuvad paljudele lausa jalgsikäigu kaugusel. Tihti võib näha noori, kes saabuvad mäele jalgrattaga, või kohata Viisi kaubanduskeskustes mäesaabastes külastajaid.

Kuigi nõlvade arv ja pikkus jääb Otepää keskustele alla, on olemas väike, kuid korralik lumepark ning lausa kaks suusaõppenõlva, kus kogenud instruktorite juhendamisel lumelaua- ja mäesuusatehnikat õppida.

Üks pilet, kaks keskust

«Kohe pärast Kuutseka ja Munaka ühendamist nägime, et huvilised kasutavad tegelikult mõlema keskuse võimalusi: alustatakse Kuutsekal, kus on lihtsam ja mis avatakse argipäevadel varem, kuid tullakse päeva teises pooles Munakale. Seega oli loogiline pakkuda sama raha eest rohkem võimalusi,» räägib Tammemägi. «Sedasi moodustus Baltikumi suurim mäesuusapiirkond.» Tegelikult võib öelda isegi – üks pilet, kolm keskust, kuna Vimka mitme päeva ja hooajapiletitega saab mäerõõme nautida ka Otepää keskustes.

Partneriks Soomes suusakeskuste pärl Levi

Tammemägi tunneb heameelt koostöö üle Soome uhkeima keskuse Leviga. «Koostöö raames saavad kõik meie hooajapileti omanikud Levi mäepileti 20 protsenti soodsamalt. Kuid tõelistele fännidele on veelgi tähtsam hooaja märgatav pikenemine. Kui Otepää keskused on avatud 120 päeva, siis Levi alustab juba 4. oktoobril ning jääb avatuks mai esimese nädalavahetuseni. See pakkumine loob suurepärase võimaluse nautida naaberriigi tippklassi suusaradu soodsatel tingimustel ja kaua!»

Eesti spordisõber ootab lund

«Kui hooaja alguses postitame sotsiaalmeedias pildi töötavast lumekahurist, köidab see kohe tähelepanu. Hooajapiletid müüakse tihti juba mitu kuud ette, sest inimesed ootavad talve ja lund põnevusega,» jagab Tammemägi.

Kuna nädalavahetus võib keskustes olla sagimist täis, soovitab Tammemägi külastada suusakeskusi nädala sees. «Järjekorrad peaaegu puuduvad, ruumi on rohkem ja suusad või lauad libisevad argipäeval sama hästi kui nädalavahetusel. Argipäeval on ka mäepilet soodsam. Lisaks korraldatakse keskustes firmaüritusi, kus pärast ametlikku osa saab mägedes suusatamist ja sauna nautida. Vajadusel võetakse tiimile ka kiire suusaõpe,» lisab ta.

Suusa- ja lumelauaõppe nõudlus kasvab

Üha enam teadvustatakse suusa- ja lumelauakooli olulisust, sest see tagab see õige tehnika ja turvalisuse laskumisel. Rahvusvaheliselt on sätestatud suusakoolide peamise tegevusena turvaline ja õige metoodikaga õppeprotsess.

Suusakooli instruktorid on Eesti Suusa- ja Lumelaua Instruktorite Liidu koolitatud ning neil on rahvusvaheline alg- ja jätkuõpete pädevus.

Kolme keskuse ühises suusakoolis töötab rohkem kui 60 instruktorit. Mitmed neist omavad rahvusvaheliselt kõrgeimat kategooriat ja pädevust juhendada huvilisi kuni ekspertõppeni välja.

Suusakool teenindab hooajal rohkem kui 3000 õpilast. Siiski vahel on nõudlus suurem, kui suudetakse pakkuda.

Tipptasemel suusapuhkus koduses Eestis

Priit Tammemäe sõnul on Eesti mäesporti arendatud kaua ja pühendunult. «Oleme mäesuusatamist Eestis vedanud ja populariseerinud aastakümneid. Soovime, et igaüks saaks siinsamas kodumaal kogeda tipptasemel harrastusvõimalusi,» rõhutab Tammemägi. Selline pühendumus tagab, et suusatamistraditsioonid Eestis jätkuvad ja arenevad.

Valmistu lumisteks seiklusteks- soeta hooajapilet ja naudi talve täiel rinnal!

Tagasi üles