Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Millal on mõistlik kasutada probiootikume?

Artikli foto
Foto: Shutterstock

Probiootikumide kasutamine on soovitatav siis, kui seedimine on häiritud. Tüüpilised sümptomid, nagu kõhulahtisus, gaaside kogunemine, puhitus või raskustunne kõhus, viitavad sellele, et meie soolestiku mikrobioomi tasakaal on rikutud. Samuti on vähem tuntud, et probiootikumid võivad aidata ka raskendatud seedimise ja kõhukinnisuse korral. Nende probleemide taga on sageli kahjulike bakterite vohamine, mis tõukab tasakaalu heade bakterite ja nende vahel.

Mis rikub meie seedetrakti mikrobioomi tasakaalu?

Tegureid on mitmeid, kuid neist peamised:

Antibiootikumid: Antibiootikumid toimivad pärssivalt kõigile bakteritele tappes nii kahjulikud kui ka kasulikud bakterid. Seetõttu võib pärast antibiootikumikuuri olla soolestiku mikrobioom tugevalt häiritud.

Ebatervislik toitumine: Ühekülgne dieet, mis sisaldab liiga palju rasvast liha ja töödeldud toitu, ei toeta heade bakterite paljunemist. Samas sobib kasulikele bakteritele väga hästi kiudaineterikas toit, mis toetab nende paljunemist.

Reisimine: Stress, ajavööndite muutumine ja uued toidud võivad samuti soolestiku tasakaalu häirida. Erinevate negatiivsete faktorite koosmõjul tekibki paljudele inimestele tuttav, äärmiselt ebameeldiv reisi-kõhulahtisus.

Alkohol: Suured alkoholikogused kahjustavad soolestiku mikrobioomi. Erandiks võib öelda, et on mõõdukas punase veini tarbimine, mille polüfenoolid võivad headele bakteritele positiivselt mõjuda.

Suitsetamine: Uuringud näitavad, et suitsetamine mõjutab negatiivselt seedetrakti ning juba 9 nädalat pärast suitsetamise lõpetamist paraneb mikrobioomi mitmekesisus oluliselt.

Vähene liikumine: Regulaarne füüsiline aktiivsus toetab kasulike mikroorganismide kasvu soolestikus, näiteks bifidobakterite kasvu meie soolestikus.

Stress: Tugev stress võib soodustada kahjulike bakterite kasvu ja pärssida kasulikke piimhappebaktereid.

Kuidas valida sobivaim probiootikum?

Apteekides on saadaval lai valik probiootikume, mis erinevad sisalduvate bakteritüvede ja efektiivsuse poolest. Hea probiootikum peaks vastama järgmistele kriteeriumidele:

• Maohappekindel kapsel: Probiootilised bakterid peavad olema kaitstud maohappe ja sapphapete mõju eest.

• Bakteritüvede mitmekesisus: Toode peaks sisaldama erinevaid kasulikke bakterite tüvesid, sealhulgas laktobatsille ja bifidobaktereid, et tagada tõhus mõju.

• Elujõuliste bakterite arv: Mida rohkem elujõulisi baktereid tootes on, seda kiiremini nad sooles oma kasulikku mõju avaldavad.

• Prebiootikumide sisaldus: Toode peaks sisaldama ka prebiootikume, mis toetavad heade bakterite kasvu.

Uus probiootikumide põlvkond: biokile-probiootikumid

Teadlastel on õnnestunud välja töötada täiesti uus põlvkond probiootikume – biokile-probiootikume. Need bakterikultuurid kasvatatakse juba tootmise ajal nii, et nad sarnanevad oma struktuurilt ja omadustelt soole limaskestal paiknevatele loomulikele headele bakteritele.

Miks peaks eelistama biokile-probiootikume nö. tüüpiliste probiootikumide asemel?

• Parem vastupidavus maohappele ja sapphapetele

• Tugevam kaitse antibiootikumide mõju eest

• Kiirem ja tugevam tervendav mõju

Eestis esindab biokile-probiootikume Biroxia, millel on võrreldes teiste probiootikumidega märksa kiirem ja tugevam mikrofloora tasakaalustav mõju. Samuti märgatavalt parem vastupidavus maohappe ja sapphapete lagundavale toimele, parem vastupidavus antibiootikumidele ning tugevam pärssiv mõju kahjulikele bakteritele.

Biroxia kapslid sisaldavad 12 erinevat kasulike bakterite tüve ning ning prebiootikumina toimivaid fruktooligosahhariide.

Artikli foto
Foto: KBM Pharma OÜ

Biroxia on müügil apteekides üle Eesti. Oktoobris soodushinnaga e-poes www.kbmtervis.ee SIIT.

Tagasi üles