/nginx/o/2025/02/07/16640566t1h62e3.jpg)
Füsioteraapia on üks tõhusamaid meetodeid erinevate valude leevendamiseks ja liikumisvõime taastamiseks. Olgu tegu kroonilise seljavalu, liigeseprobleemide või pärast operatsiooni tekkinud ebamugavustundega – õigesti valitud füsioterapeutiline sekkumine suudab pakkuda märkimisväärset leevendust. Füsioterapeudid on spetsialistid, kellele võib usaldada oma tervise, kuna nad omavad laialdasi teadmisi inimkeha toimimisest ja liikumisvõime taastamisest. Selles artiklis uurime füsioteraapia rolli valude leevendamisel ning toome esile spetsialistid, kelle professionaalsuses võid kindel olla.
Reakt Füsioteraapia – parim kliendikogemus ja rätsepalahendused
Reakt Füsioteraapia kliiniku spetsialistid lähenevad iga kliendi murele personaalselt ning koostavad isikupärastatud raviplaani vastavalt konkreetsele eesmärgile. Olgu selleks soov vabaneda valust või taastuda vigastustest ja operatsioonidest.
Reakt Füsioteraapia kliiniku lugu sai alguse umbes 15 aasta eest, kui asutaja Rainar Vahtrik oli hädas küünarliigese vigastusega. Selja taga juba kaks operatsiooni, oli taastumine visa tulema. Mõneti just tänu toonastele halbadele kogemustele ning arusaamisele, kui oluline on füsioteraapias personaalne lähenemine, sai selles valdkonnas alguse ka tema enda teekond.
Rainar uuris erialast kirjandust ning innustununa füsioteraapia mitmekesisest maailmast asus ta eriala õppima Šotimaale Glasgow Caledoniani Ülikooli ning praktiseeris mitmete tippspetsialistide käe all ka Kanadas. 2016. aastal avas ta Tallinnas Reakt Füsioteraapia kliiniku.
Inspireeriv ohhoo-moment
Rainari sõnul on kliiniku meeskonna suurim soov inimesi aidata ning pakkuda võimalikult püsivaid ja pikaajalisi lahendusi, pidades seejuures kõige olulisemaks kliinilisi teadmisi ja oskust kliendi probleemi adekvaatselt hinnata. Oluline on seegi, et klient tunneks end kliinikus mugavalt ja kindlalt: «Kliendikogemus on meie jaoks alati olnud väga oluline,» räägib Rainar ning lisab, et ilmselt seetõttu on Reakt Google’i andmetel ka kõrgeima reitinguga füsioteraapia kliinik Eestis.
Uurides, mis kliiniku tiimi inspireerib ja innustab, tõdeb Rainar, et kindlasti klientide nn ohhoo-moment. «On vägev näha, kui klient saab aru, et aastaid talutud valu on lahendatav ning seda sageli ootamatult kiiresti ja lihtsalt,» räägib ta ning lisab, et Reaktis nauditakse tegelemist erinevate inimeste ja vaevustega – likvideeritakse kontoritöötajate kaela- ja seljavalusid, jooksjate ülekoormusvigastusi, jõusaalihuntide pisemaid või suuremaid traumasid ning aidatakse ka profisportlastel hea tervisega eesmärkideni jõuda.
Imelisi paranemislugusid on aastate jooksul kogunenud omajagu, kuid esimesena torkab Rainarile pähe põlvetraumaga klient, kelle puhul operatsioon näis vältimatu, kuid isiklikel põhjustel polnud tal sel hetkel võimalik pikka taastumisaega lubada. Personaalse raviplaani ning suure tahtejõu toel sai põlveprobleem lahendatud ning praegugi on Rainaril meeles kliendi saadetud foto 300-kilomeetrise jalgsimatka finišist.
«On tõesti imehea tunne, kui meie abiga on inimene saanud valust vabaks ja oma elu tagasi,» räägib Rainar ning paneb lõpetuseks inimestele südamele, et tegelikult ei pea füsioterapeudi poole pöörduma ainult siis, kui valu igapäevaelu juba oluliselt segab – rutiinne kontroll ja ennetus on parim ravi.
Tutvu Reakt Füsioteraapia kliiniku teenustega ja broneeri aeg vastuvõtule www.reakt.ee
Sportomedica – spordimeditsiini tippspetsialistid ühe katuse all
A Le Coq Arena treeningkompleksis tegutsev Sportomedica spordimeditsiinikeskus pakub kaasaegseid ja tõhusaid ravimeetodeid vigastustest taastumiseks ning nende ennetamiseks.
Ehkki Sportomedica (endise nimega Artrosportkliinik) loodi juba 27 aastat tagasi, siis 6 aasta ees tegevust oluliselt laiendati ning koliti suurematesse ruumidesse A le Coq Arena treeningkompleksis. Kõik see sai teoks tänu Eesti Jalgpalli Liidu ja koondise arsti Kaspar Rõivassepa kauaaegsele unistustele ja initsiatiivile luua kompaktne kliinik, mis koondaks ühe katuse alla kõik spordimeditsiini erialad. Tänaseks on Sportomedica klientuur väga mitmekesine: lisaks tippsportlastele ja harrastajatele käivad vastuvõttudel erinevate lihas- ja liigeseprobleemidega nii päris pisikesed kui ka näiteks aastaid valudega hädas olnud vanaisad-vanaemad.
Laia teenuste spektriga kliinikus töötab üle 20 oma ala tippspetsialisti. Lisaks mitmeid tippsportlasi ravinud ja tagasi spordiradadele aidanud Kaspar Rõivassepale ortopeedid Dmitri Kulak ja Timo Rahnel, füsioterapeudid Jörgen Puis ja Sten Siitam, tunnustatud spordiarst Gunnar Männik jpt. Sportomedica tegevjuht Egle Rõivassepp peab meeskonna üheks suureks tugevuseks spetsialistide pikaajalist kogemust ning seda, et patsientide heaolu nimel teevad kliiniku erinevad üksused omavahel tihedat koostööd.
«Kuigi 27 aasta eest olime üks esimesi ortopeediale ja spordimeditsiiniline suunatud kliinikuid Eestis, siis praeguseks on sarnaseid teenuseid pakkuvaid erakliinikuid turul mitmeid,» räägib Egle Rõivassepp ning lisab, et tänu laia haardega meeskonnale ei tule kliente n-ö mööda linna ringi jooksutada. Keskuses töötavad nii ortopeedid sh eraldi lasteortopeed, füsioterapeudid, kiropraktikud kui ka spordiarstid ning kõik teenused on võimalik saada mugavalt ühest kohast. Ortopeedilisi operatsioone tehakse koostöös erahaiglaga Fertilitas ning aastas toimub neid 600–700 ringis.
Suurt rõõmu pakub Egle Rõivassepa sõnul töös see, kui klient saab füsioteraapiaga asja korda või probleemi ennetatud ja opereerida ei ole vaja. Uurides, kas tulevikus on plaanis soetada mõni uus ja kaasaegne aparaat, mis vigastustest taastumisel veelgi paremaid tulemusi annaks, arvab Rõivassepp, et tegelikult pole mõtet üle mõelda. «Vaja on inimese anatoomiat põhjalikult tundvat kogemusega spetsialisti ja hea varustusega treeningsaali,» räägib ta ning soovitab eratreeneritki valides eelistada just füsioteraapia eriala õppinud spetsialisti.
Ometi on Sportomedica aparatuur kaasaegne ja muljetavaldav. Näiteks kuulub masinaparki lööklaine aparaat erinevate ülekoormuslike kõõluste probleemide ravimiseks, isokineetiline dünamomeeter lihasjõu hindamiseks ning Eestis uusima tehnoloogiaga AlterG antigravitatsiooni liikumisrada nii taastusraviks kui ka treenimiseks.
Ülevaate Sportomedica teenustest ja hinnakirjast leiab kodulehelt www.sportomedica.ee Vastuvõtule saab aega broneerida vajutades lingile Broneeri online.
Kaja Ruhno Füsioteraapia aitab vältida krooniliste valusündroomide teket
Füsioterapeudi poole pöördudakse sageli eesmärgiga valusündroome ravida. Kuid sama oluline on erinevate valusündroomide ennetamine, milleks on vajalik mõista, kuidas lihased toimivad ja osata tekkivaid lihaspingeid tasakaalustada.
Kuidas füsioterapeut aidata saab?
Füsioterapeutiline hindamine sisaldab anamneesi, ortopeedilisi ja neuroloogilisi kliinilisi teste. Hinnatakse lihasjõudlust, liigesliikuvust, liigutusmustreid, lihaskoordinatsiooni.
Vastavalt kliinilisele leiule koostatakse raviplaan, mis võib sisaldada:
- manuaalseid ravivõtteid,
- aparatuurset ravi (nt ultraheliravi, TENS elektristimulatsioon),
- liigesmobilisatsioone;
- individuaalseid terapeutilisi harjutusi
Olulisel kohal on probleemide tuvastus, mis ei allu füsioteraapiale ning sellisel juhul antakse edasised soovitused, millise tervishoiuspetsialisti poole pöörduda.
Füsioterapeut aitab:
- erinevate liigeskaebuste (liikuvuse piiratus, valu liikumisel või selle järgselt);
- kaela-, selja - ja peavalude;
- erinevad radikulopaatiate (nt käte ”suremistunne”, valu kiirgumine jalga);
- ülekoormussündroomide korral (nt kõõluspõletikud);
- kui on soov teostada üldkontroll hindamaks tugiliikumisaparaadi seisundit (kas esineb lihasnõrkust või -jäikust, liigesliikuvuse piiratust), et saavutada ja hoida võimalikult head tervislikku seisundit.
Alati võib tulla ka lihtsalt füsioterapeutilisse massaazi ehk lihashooldusese. Valu ja kangus ei ole ealised iseärasused, nendega on võimalik tegeleda, et saavutadada maksimaalne füüsiline heaolu igas vanuses. Süstemaatilise raviplaaniga on saavutatud väga häid raviefekte erinevate pikemat aega kestnud valusündroomide korral.
Tallinna kesklinnas Pärnu maantee 67a A-korpuses tegutsev Kaja Ruhno võtab vastu kliente pakkudes nii füsioteraapiateenust kui ka regulaarset lihashooldust.
Broneeri aeg kodulehel kirjutades aadressil kajaruhno@gmail.com või helista telefonil +372 50 86 833. Teenuseid saab soetada ka läbi Stebby.
Innomedica spordimeditsiini ja taastusravikeskus ühendab spordimeditsiini ja füsioteraapia
Innomedica keskuses töötavad kogenud füsioterapeudid, kes kaasavad vajadusel ka raviotsuste tegemiseks erialaarste nagu kardioloog, reumatoloog ja üldarst. Innomedica keskuses on füsioterapeudi vastuvõtule võimalik tulla ka perearsti saatekirjaga.
Valu ei pea olema igapäevaelu osa
Füsioteraapia aitab vähendada valu, taastada liikumisvõime ja ennetada probleeme. Kuna valu on nii füüsilise kui ka vaimse päritoluga, on oluline terviklik lähenemine.
Kui füsioteraapiast üksi ei piisa, saame suunata patsiendi vajadusel edasi teiste spetsialistide juurde. Raviotsuse tegemiseks saavad meie füsioterapeudid majasiseselt konsulteerida näiteks ortopeedi, reumatoloogi aga vajadusel ka kardioloogiga.
Tõenduspõhised meetodid parimate tulemuste saavutamiseks
Peamised meetodid on terapeutilised harjutused, manuaalteraapia ja vajadusel laserravi või Tecar-teraapia. Füsioterapeut selgitab valu põhjused ja koostab raviplaani. Ägeda valu puhul on alguses vajalikud valuvaigistid, kuid kroonilise valu puhul on liikumine kõige olulisem. Liikumisest loobumine, näiteks seljavalu korral voodis püsimine, halvendab olukorda. Pikaajaline valuvaigistite kasutamine võib põhjustada mitmeid terviseriske. Füsioteraapia võib tihti olla abiks, kuid inimene ise saab samuti panustada igapäevaselt - korrigeerides oma elustiili.
Palju saab ära teha patsient ise – õiged võimlemisharjutused võivad tuua leevendust.
Personaalsed raviplaanid ja spetsialistide koostöö
Innomedica füsioterapeudid koostavad igale patsiendile personaalse raviplaani. Esimesel visiidil hinnatakse lihaste ja liigeste seisundit ning määratakse harjutused. Järgnevatel kohtumistel korrigeeritakse harjutuskava ning lisatakse vajadusel manuaalteraapiat või aparaadimeetodeid.
Eduka ravi näited
Mitmed jooksjad, kes on valu tõttu treeningutest loobunud, on suutnud pärast õiget ravi taas maratonidel osaleda. Innomedica füsioterapeudid on kõrgelt kvalifitseeritud ja teevad vajadusel koostööd teiste spetsialistidega, et tagada parim võimalik ravi.
Alates 2024. aastast on Innomedica Tervisekassa lepinguline partner, saab füsioteraapiasse tulla ka saatekirjaga.
Lisainfo on leitav meie kodulehel ning aja saab lihtsalt broneerida veebiregistratuuris.
Õlg ei parane ise, see vajab ravi
Õlg, kui inimese keha üks liikuvamaid liigeseid, on väga tundlik ülekoormuse ja traumade suhtes. Ta võib ärrituda ja valutama hakata üsna väikesest asjast. Kui õlavalu paari nädalaga ei taandu või hoopiski ägeneb, peaks kindlasti füsioterapeudi või ortopeedi poole pöörduma. Õlg ei parane ise, ta vajab ravi. Tablettidega saab küll valu leevendada, aga mitte lihaste-kõõluste probleeme ravida.
Füsioterapeut Katri Luga vastuvõtule on soovitav minna kõigil, kellel skeleti-lihaskonna vaevused. Eriti aga on oodatud õla-ja küünarliigese kaebustega patsiendid, sest Katri Luga on spetsialiseerunud just õla taastusravile. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli, omab magistrikraadi ja töötanud erinevates tervishoiuasutustes. 12 aastat Soomes elades ja töötades, spetsialiseerus Luga õla- ja küünarliigese taastusravile. Aja jooksul on oma teadmisi ja oskusi täiendanud erinevatel koolitustel Soomes, Inglismaal ja Itaalias.
„Kuna ma olen õla- ja küünarliigese ravimisega tegelenud umbes 15 aastat ja oskan seda päris hästi, siis tahtsin Eestisse naastes oma teadmisi jagada ja oma inimesi, eestlasi aidata,“ rääkis Luga. Ta õpetab ja juhendab ka teisi füsioterapeute. Vastuvõtule tulemiseks saatekirja pole vaja, aga vastuvõtt on tasuline, sest Tervisekassaga hetkel veel lepingut ei ole.
Vastuvõtul füsioterapeut kõigepealt hindab olukorda, küsib erinevaid küsimusi, kontrollib liikuvust, lihasjõudu, teeb vajalikud kliinilised testid ning tulemuste põhjal otsustab milliseid ravimeetodeid kasutada.
Õla ravis on tähtsal kohal terapeutilised harjutused ehk siis konkreetsed süstemaatilised harjutused, samuti teipimine, külmaravi ja puhkuse-koormuse õige vahekorra paikapanek. Õlg paraneb üldiselt hästi, paranemisprotsessi pikkus sõltub probleemist, aga keskmiselt kestab õla taastusravi kolm-neli kuud. Paranemine nõuab patsiendilt kannatlikku meelt ja head koostööd füsioterapeudiga. Õigeid ravimeetodeid kasutades ja koormust sobivalt reguleerides, on aga võimalik saavutada väga häid tulemusi.
Mis põhjustab õlavalu? Valu tekitavaid põhjuseid on väga erinevaid, sagedasemad neist on ülekoormus, põletik ja trauma. Trauma korral on olukord väga selge ja konkreetne.
Ülekoormusest võib õlg hakata valutama tasapisi, vahel läheb olukord justkui paremaks ja siis jälle halvemaks. Mõni inimene on hästi painduv, koed on elastsed, aga õlaliigese puhul on see omadus pigem riskitegur. Õlg võib koormusele reageerida kergemini, lihastes-kõõlustes tekib põletik. Põhjus probleemi tekkimiseks ei peagi olema kuigi suur. Näiteks kontoritöö ei ole ju füüsiliselt raske, aga seal mõjuvad staatilised tööasendid, samad korduvad liigutused ja halb tööergonoomika.