/nginx/o/2025/04/29/16807390t1haaf4.jpg)
Kui nooremleitnant Kris Antsmaa gümnaasiumi lõpus valikuid tegi, polnud tal mingit plaani astuda Kaitseväe Akadeemiasse. Täna on ta aga Tapal suurtükiväepataljonis rühmaülem. Akadeemias kogetu ja õpitu on kujundanud tema arusaama tõelisest juhtimisest ja vastutusest.
Ajalootudengist juhiks
Kris on pärit Pärnust ja tema elu esimene suur otsus viis ta Tartu Ülikooli ajalugu õppima. Kaitsevägi? Tol hetkel tundus see pigem tüütu kohustusena. "Õpingute tõttu sain kolm aastat ajateenistust edasi lükata ja ausalt öeldes polnud mul erilist huvi sinna üldse minna," meenutab ta.
Kuid elu sekkus, sest COVID katkestas ajalooõpingud ning peagi saabus kutse ajateenistusse. Ta püüdis teha ajateenistuse võimalikult mugavaks: "Tahtsin minna kaheksaks kuuks või saada 11 kuu jooksul vähemalt C-kategooria juhiloa. Aga juhtus nii, et mind saadeti erinevatele kursustele ja lõpuks juhtisin 32-mehelist rühma."
Just seal, oma esimesi juhioskusi proovile pannes, tekkis Krisil tunne, et see töö võiks talle sobida. Kui mõned teenistuskaaslased otsustasid teha katsed Kaitseväe Akadeemiasse, liitus ta selleks "et metsalaagrist pääseda.” Aga katsetel sai ta pingereas teise tulemuse ja elu pööras uue lehekülje.
Kool, mis pole midagi tavalist
"Kaitseväe Akadeemiasse tulevad väga erineva taustaga inimesed," räägib Kris. "Oli neid, kes olid teeninud kaheksa kuud reakoosseisus, aga ka neid, kes olid juba missioonidel käinud või isegi Prantsuse Võõrleegionisse kuulunud."
Ta tunnistab, et alguses ei teadnud ta, mida oodata. Ent peagi sai selgeks, et see pole pelgalt kool, vaid kogukond, kus juhtimist ei õpita ainult teoorias, vaid iga päev praktikas.
Eriti eredalt on tal meeles kompaniikursus ehk terve aasta kestnud väljakutse, kus taktikaline mõtlemine viidi täiesti uuele tasemele. "See sundis kastist välja mõtlema," ütleb Kris. "Esimeses loengus mõtlesin, et kas mina olen loll või on teema liiga keeruline, kuid ümberringi vaatasid kõik samamoodi tühja pilguga. Lõpuks aga oli see üks kõige arendavamaid kogemusi ja meeldejäävamaid õppeaineid."
/nginx/o/2025/04/29/16807435t1h5488.jpg)
Uued vastutused
Hetkel teenib nooremleitnant Tapal suurtükiväepataljonis, kus tema põhiülesanne on õpetada ajateenijatele, kuidas kasutada ja opereerida uut relvasüsteemi Caesar. "Sügisel käisime Prantsusmaal, kus saime relvad kätte ja nüüd õpetame ajateenijatele, kuidas selle süsteemiga töötada," räägib ta oma tööst.
Igapäevaselt on Krisi kohustuseks olla patareiülem ning vastutada 52 sõduri juhendamise eest. Suurõppustel ja metsalaagrites võib aga tema meeskond ulatuda lausa 107 meheni, kellele tuleb tagada tõhus juhtimine ja taktikaline eluolu. "Need on kaks täiesti erinevat tööülesannet, aga täpselt selline mitmekesisus muudab töö huvitavaks," tõdeb ta.
Akadeemilised õpingud, kuid ka meeskonnatöö ja juhtimisoskuste arendamine, on andnud talle hindamatud tööalased kogemused, mis on igapäevases töös üliolulised. Õppides ja osaledes erinevates korraldamisprotsessides, nagu näiteks kadetiballi korraldamine 400 inimesele või mitmete spordiürituste läbi viimine, sai ta väärtuslikke õppetunde, mis aitavad tal tänaseni igapäevaelus toimetada. "Tiimitöö on võtmetähtsusega. Õpid, kuidas anda inimestele ülesandeid, millal ja kuidas suhelda, et kogu töö sujuks ja toimiks," jagab ta oma akadeemiaaegsetest kogemustest saadud õppetunde.
/nginx/o/2025/04/29/16807430t1h0145.jpg)
Kindel töökoht ja karjäärivõimalused
Üks oluline argument, miks kaaluda õpinguid Kaitseväe Akadeemias, on garanteeritud töökoht. "Kui lõpetad, siis tead, et sul on olemas kindel teenistuskoht ja auaste. Kooli lõpetades saad nooremleitnandiks ja õpitulemuste järgi saad valida, kuhu minna," räägib kooli vilistlane. Tema kursusel ei olnud kedagi, kes poleks oma määratud kohaga rahul olnud. Kõik said ise valida, kuhu minna teenima.
„Õpingute ajal avanes mul võimalus võõrustada Kaitseväe Akadeemias USA sõjakooli West Point kadette ning hiljem sain vastutasuks ka ise külastada nende kooli Ameerika Ühendriikides. Need kohtumised andsid mulle unikaalse ülevaate USA armee tegevusest. Lisaks olen käinud ka seminaridel lähiriikides,“ kõneleb nooremleitnant, lisades, et Kaitseväe Akadeemia ei ole lihtsalt ajateenistus 2.0, vaid seal ollakse aktiivsed tegevväelased, kelle tööks on õppida.
/nginx/o/2025/04/29/16807422t1hed2e.jpg)
Õpingud Akadeemias on Krisi sõnul tõeliselt huvitavad ja varieeruvad. „Ühel nädalal viibid metsas, järgmine nädal õpid klassiruumis inglise või prantsuse keelt, lisaks psühholoogia ja pedagoogika alused. Õppeainete mitmekesisus on tohutu. Kõige olulisem on aga teadmine, et astud süsteemi, kus sind oodatakse ja kus on tagatud kindel töökoht. See tunne annab palju enesekindlust. Ma ei kahetse hetkekski, et sattusin Kaitseväe Akadeemiasse täiesti kogemata, sest olen väga rahul tehtud valikuga.“
Miks astuda Kaitseväe Akadeemiasse?
- Garanteeritud töökoht pärast lõpetamist
- Palk õppimise ajal – juba õppides oled tegevväelane
- Põnev ja vaheldusrikas õppekava
- Tegelik praktika, mitte ainult teooria
- Rahvusvahelised võimalused – kursused, missioonid, lähetused
- Tudengielu ja ühtehoidev kogukond
Kui oled juhtimist otsiv, väljakutseid armastav noor, siis on Kaitseväe Akadeemia täpselt see koht, kus alustada õpinguid. Vaata lähemalt ohvitser.ee.