Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Rasked, valutavad ja väsinud jalad? Mida peaksid teadma veenihaigustest?

Artikli foto
Foto: Zentiva Group

Kui jalad on päeva lõpuks turses ja tunned jalgades raskustunnet, võivad need olla kroonilise venoosse puudulikkuse esmased sümptomid.

 

Tursed jalgades tekivad siis, kui vere ja lümfivedeliku normaalne tagasivool on häiritud, mis omakorda põhjustab vedeliku kogunemist kudedesse. Seda seisundit tuntakse ödeemina.

Kui veeniklapid ei tööta korralikult, võib vere kogunemine ja rõhu tõus viia vedeliku lekkimiseni ümbritsevatesse kudedesse. Veenilaiendid, mis on silmaga nähtavad, on üks venoosse puudulikkuse tunnuseid, viidates vereringehäiretele. Sageli võib esineda ka pahkluude ja säärte turset, mis on põhjustatud vedeliku kogunemisest.

Sümptomid, mis võivad viidata veenihaigustele?

  • Valu, ebamugavustunne, sügelus ja raskustunne jalgades;

  • Paistes pahkluud;

  • Säärelihaste krambid;

  • Kapillaarid ja veenid on jalgadel suurenenud ja silmaga nähtavad;

  • Hüppeliigese juurde tekivad pigmendilaigud või haavandid.

Ravimata jätmise tagajärjed

Kui sümptomeid eiratakse, võib seisund aja jooksul progresseeruda haiguseks, mis kahjustab oluliselt elukvaliteeti ja põhjustab tõsiseid terviseprobleeme. Esimesteks märgatavateks muutusteks on ämblikuvõrguna laienevad pindmised veresooned, kuna suurenev venoosne rõhk surub veene naha pinnale. Aja jooksul võivad veenide seinad venida ja keerduda, mis võib põhjustada kudede kahjustusi ja troofilisi muutusi, halvendades kudede hapniku- ja toitainetega varustamist. Veenilaiendite probleemi ei tohi alahinnata ning alati tuleb välistada nende tekkepõhjusena tõsisemad tervisehädad.

Kui veenipõletik süveneb, võivad tekkida valulikud ja raskesti paranevad troofilised haavandid või ekseem. Halvasti ravitud venoosne puudulikkus võib viia tõsisemate tüsistusteni, nagu veenipõletik (flebiit) või tromboos, mis võib põhjustada eluohtlikku kopsuembooliat. Seetõttu on äärmiselt oluline õigeaegselt arsti poole pöörduda.

Artikli foto
Foto: Zentiva Group

Kuidas veenihaigusi ennetada?

  • Vali mugavad jalanõud. Vali jalanõud, mis jalgu ei koorma ja lasevad neil hingata. Kingad peaksid olema mugavad ja madala kontsaga, et vähendada veenide koormust ning neile mõjuvat liigset survet.

  • Puhake jalgu. Jalgu puhates tõstke need üles nii, et need oleksid südamega ühel joonel. See aitab parandada vereringet ja vähendada rõhku veenides.

  • Kandke kompressioonsukki. Kompressioonsukad on üks tõhusamaid viise vereringe parandamiseks ja veeniprobleemide süvenemise ennetamiseks. Õige survetugevusega sukkade valimisel tuleks konsulteerida spetsialistiga.

  • Füüsilise aktiivsuse lisamine igapäevarutiini. Jalutuskäigud, jooksmine või ujumine aitavad vereringet parandada ja jalaveene tugevdada. Oluline on kõike mõõdukalt teha ning valida harjutused, mis ei kahjusta veenide tervist.

  • Väldi pikaajalist seismist ja istumist. Väldi pikaajalist istumist või seismist, tehes iga tunni järel lühikesi jalutuskäike või venitusi.

  • Väldi sauna ja vanni. Väldi liigset kuumust (näiteks saunas või kuumades vannides), sest soojus laiendab veene. Soovitatav on kontrastdušš või looduslikus veekogus jalutamine, mis aitab vereringet stimuleerida.

  • Kiudaineterikas toit. Lisa oma toidulauale kiudainerikkaid toite ja joo piisavalt vett.

  • Vähenda stressi. Stress mõjutab oluliselt kogu tervist, sh veenide seisundit. Leia endale sobivad lõõgastusviisid ja püüa igapäevast pinget teadlikult maandada.

Artikli foto
Foto: Zentiva Group

Veenide tervist saab hinnata fleboloog duplex-sonograafia abil. See on kiire ja valutu protsess, mis võimaldab hinnata nii pindmisi kui ka sügavaid jalaveene. Pärast läbivaatust annab arst üksiksasjaliku tagasiside ning jagab soovitusi edasiseks raviks.

Kuidas leevendada veenihaigustega seotud sümptomeid?

Apteekides on saadaval flebotroopsed ravimid, nagu diosmiini ja hesperidiini sisaldavad tabletid, mis parandavad vereringet ja tugevdavad veenide seinu. Näiteks Hesio 1000 mg tabletid sisaldavad mikroniseeritud diosmiini 900 mg ja hesperidiini 100 mg, mis aitavad leevendada veenihaigustega seotud sümptomeid.

Hesio on ette nähtud täiskasvanutele alajäsemete kroonilise venoosse puudulikkuse raviks, kui on tähendatud järgmisi sümptomeid:

  • Raskustunne jalgades ja turse;

  • Valu;

  • Öösiti esinevad alajäsemete krambid;

  • Hemorroididega seotud vaevuste ägenemise sümptomaatiline ravi täiskasvanutel

Kroonilise venoosse puudulikkuse korral on soovitatav võtta üks 1000 mg tablett päevas kahe kuu jooksul. Kui sümptomid püsivad, võib ravi jätkata veel kaks kuud. Hemorroididega seotud ägedate vaevuste sümptomaatiliseks raviks täiskasvanutel võetakse esimestel päevadel kolm 1000 mg tabletti päevas, seejärel vähendatakse annust kahe tabletini päevas.

Lisaks on apteekides veel saada hepariini sisaldavad geelid, mis aitavad vähendada turseid, verevalumeid ja valu. Diosmiini-hesperidiini sisaldavad ravimid tugevdavad veenide tervist ja parandavad vereringet pikemas perspektiivis

Alati on soovitatav konsulteerida arstiga, et leida kõige sobivam ravi.

Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne kasutamist lugege hoolikalt pakendis olevat infolehte ning vajadusel pidage nõu arsti või apteekriga.

 
Tagasi üles