Päevatoimetaja:
Anu Viita-Neuhaus
Saada vihje

Miks esineb ka noorematel inimestel liigesevaevusi ning millest saaks abi?

Artikli foto
Foto: Shutterstock

Liigesevalu ja -jäikust ei esine ainult vanematel inimestel: paljud 25–55-aastased inimesed on samuti hädas liigeseprobleemidega. Kas sa tunned, et põlved pärast treeningut või pikemat matka valutavad või õlad ja kael pärast pikka tööpäeva kangeks jäävad? Siit leiad lühikese ülevaate peamistest põhjustest, miks nooremad täiskasvanud liigesevaevustega hädas on ja mida saab nende leevendamiseks ette võtta.

Põhjused, miks noorematel inimestel tekivad liigesevaevused.

Noorematel inimestel esinevate liigesevaevuste peamised põhjused on arstide sõnul järgnevad.

Kehalisest aktiivsusest tingitud koormused. Spordi või fitnessiga tegelemine on tervisele kasulik, kuid pidev koormus liigestele võib aja jooksul neid kahjustada. Ülekoormus võib tekitada liigestes mikrovigastusi ja põletikku, põhjustades valu ja piirates liikuvust. Selle tõttu esineb jooksu või pallimängu harrastajatel sageli põlvevalu ning tennisemängijatel ja jõusaalis rassijatel võib tekkida valu ja jäikus õla- või küünarnukiliigestes.

Liigeste vigastused. Nihestused, venitused ja põrutused võivad õigeaegselt ravimata jättes põhjustada pikaajalisi ja kannatusterohkeid liigeseprobleeme. Isegi väikesed vigastused võivad liigest nõrgendada ja muuta see kergemini haavatavaks. Näiteks võib hüppeliigese väänamine matka ajal põhjustada liigese kestvat ebastabiilsust ja kroonilist valu.

Istuv eluviis ja sundasendid. Pikaajaline istumine, vale rüht ja sundasendid võivad avaldada liigestele tarbetut koormust, põhjustades valu ja jäikust – eriti selgroos, puusades ja põlvedes. Näiteks võib pikaajaline töö ebaergonoomilise laua taga põhjustada kaela-, õla- ja alaseljavalu.

Liigeste põletik ja varajane kulumine. Intensiivne treening, raskuste tõstmine või istuv töö võivad vallandada kroonilise liigestepõletiku. Aja jooksul võib see hakata liigesekõhre lagundama, põhjustades valu ja jäikust. Aktiivse eluviisiga noortel täiskasvanutel võivad tekkida varajased osteoartriidi nähud, mis jäävad sageli diagnoosimata.

Pärilikkus ja teatud haigusseisundid. Osadel inimestel on geneetiline eelsoodumus liigesehaiguste tekkimiseks või nn autoimmuunne artriit, mis võib põhjustada liigeseprobleemide ilmnemist nooremas eas. Reumatoidartriit on salakaval haigus, mis võib põhjustada kannatusi isegi 20. või 30. eluaastates.

5 nõuannet: mida teha oma liigeste tervise säilitamiseks?

Arstide, füsioterapeutide ja toitumisteadlaste soovitused aktiivsele nooremale täiskasvanule on sellised:

  1. Püsi aktiivsena, aga ära pinguta üle. Mõõdukas ja jõukohane treening tugevdab liigeseid, kuid samas ei tohi üle pingutada. Alusta treeningut madalamate koormustega ja ära hinda oma kehalisi võimeid üle. Õige koormuse valimine ja piisav puhkus on kaks parimat viisi, kuidas vältida ülekoormusest tulenevaid vigastusi.
  2. Treeni teadlikult. Ülekoormuste ja vigastuste vältimiseks tee enne treeningut korralik soojendus. Ilma soojendust tegemata on enda vigastamise risk tunduvalt suurem. Iga spordiala nõuab teatud tehnikate järgimist. Valesti või halva tehnikaga harjutusi tehes on ülekoormuse ja vigastuste risk väga suur.
  3. Istuva töö riskide maandamine. Kui sul on istuv töö, siis hoolitse oma töökoha ja tooli ergonoomika eest. Püüa istuda sirgelt, väldi lihaspingeid ja sundasendeid ning tee regulaarseid puhkepause, mida on soovitav liikumiseks või kergemateks harjutusteks.
  4. Tervislikud toiduvalikud. Lisa oma igapäevamenüüsse toiduained, mis liigeste tervist toetavad:
    • oomega-3 rasvhappeid sisaldavad toidud: oliiviõli, pähklid, seemned ja rasvased avamerekalad;
    • antioksüdantide allikad: tomatid, mustikad, ananass, tume šokolaad;
    • põletikku ohjavaid aineid sisaldavad toidud: kaunviljad, sibul ja küüslauk;
    • liigeste turset alandavad toiduained: ristõielised köögiviljad (nt. spargel, lillkapsas, rooskapsas).
  5. Toeta oma liigeste tervist noorematele täiskasvanutele mõeldud liigesepreparaatidega.

Eesti apteekidesse on jõudnud täiesti uus komplekspreparaat, mis on mõeldud eelkõige nooremate täiskasvanute liigeste tervise toetamiseks.

Collagenza® NII Joint complex on ainulaadne liigesepreparaat, mis sisaldab uue põlvkonna denatureerimata II tüüpi kollageeni, MSM-i (metüülsulfonüülmetaan) ning vitamiine C ja D.

Artikli foto
Foto: KBM Pharma OÜ

Denatureerimata II tüüpi kollageen pidurdab liigeste kollageeni lagunemist ja toetab liigesekõhre taastumist. MSM vähendab liigeste ja seda ümbritsevate kudede põletikku ning aitab kaasa liigesekollageeni tootmisele. Põletiku vähendamisel paraneb liigeste liikuvus ja painduvus.

Collagenza NII Joint Complex on saadaval apteekides üle Eesti, Mais soodushinnaga e-poes www.kbmtervis.ee SIIT.

Kas tahad, et sinu lugu jõuaks inimesteni, keda see päriselt kõnetab? Postimehe sisuturundusartikkel ei ole pelgalt reklaam – see on läbimõeldud sisu, mis pakub lugejale väärtust ning tutvustab sinu teenust või toodet. Võta meiega ühendust, et koos leida just sinu ettevõttele sobiv sisuturunduslahendus: veebireklaam@postimees.ee

Tagasi üles