Päevatoimetaja:
Mai-Brit Jürman
Saada vihje

Ohvitseri töö on sotsiaalne amet, see nõuab oskust inimestega suhelda

Artikli foto
Foto: Kaitseväe Akadeemia

Kui Ida-Virumaa juurtega noormees Karlis Sootalu Kaitseväe Akadeemiasse läks, oli tal juba neli aastat töökogemust kaitseväelasena. Nüüd, kui kool saab kohe-kohe edukalt lõpetatud, jätkab ta teenistust juba ohvitserina oma kodukohas Ida-Virumaal Kalevi jalaväepataljonis.

Gümnaasiumis astus Karlis Kaitseliidu Alutaguse malevasse, mis andis tema edasiseks karjäärivalikuks suuna. Seetõttu oli pärast ajateenistust loogiline samm jätkata teenistust allohvitserina või astuda Kaitseväe Akadeemiasse.

“Minu sõjaväelase teekonda on mõjutanud mitmed inimesed kaitseväest, keda võin pidada oma mentoriteks,” meenutas Karlis. “Sain teenistuse käigus tuttavaks mitmete allohvitseridega, kes tegid ettepaneku jätkata veel aasta Kuperjanovi jalaväepataljonis, et saada kogemust juurde ja näha, missugune on kaitseväe n-ö telgitagune elu. Ajateenijana sa ei näe ega koge veel kõike.”

Pärast aastast teenitust Kuperjanovi jalaväepataljonis, järgnes otsus liituda Scoutspataljoniga, millest kujunes üks põnevaim aeg Karlise elus. Scoutspataljon on 1. jalaväebrigaadi koosseisus olev professionaalse väljaõppega iseseisvaks lahingutegevuseks võimeline kiirreageerimissuutlikkusega manööverüksus, mis osaleb NATO, Euroopa Liidu ja ÜRO juhitavatel rahvusvahelistel operatsioonidel ning täidab BALTBAT-i Eesti-poolseid kohustusi. Sealne teenistus aitas ka noormehel otsustada, et on vaimselt ja füüsiliselt piisavalt küps õppimaks Kaitseväe Akadeemias.

Artikli foto
Foto: Kaitseväe Akadeemia

“Scoutspataljonis nägin väga tugevaid ohvitsere kui juhte, kes olid eeskujuks nii sõjaväelastena kui ka inimestena. Nad kuulasid sind, võtsid sisendit, võimaldasid sul oma plaane ellu viia. Andsid vastutust ja sütitasid tahet olla ise selline motiveeriv juht,” rääkis Karlis ja lisas, et kaitseväelasel on varakult sisse kodeeritud, mida vormi kandmine tähendab - see tähendab vastutust.

Tänu eelnevale teenistusele oli mehel enda sõnul kool kohati lihtsam, kuid palju uut sai ta juurde just pedagoogika ja planeerimise poolelt. “Ohvitseri amet on sotsiaalne töö. Sa pead aru saama, mida keegi mõtleb, aitama lahendada probleeme, motiveerima inimesi ja samal ajal pidevalt täitma juhi rolli,” tõi Karlis välja. Kursusel olid mitmed kadetid pikema töökogemusega ning see omakorda aitas nooremaid, kes olid otse gümnaasiumipingist, pärast ajateenistust, kooli tulnud. Sellepärast arvab Karlis, et on igati mõistlik enne kooli astumist teenida kuskil väeosas.

KVA aastapäev.
KVA aastapäev. Foto: Kaitseväe Akadeemia

Kadettide kooliväline suhtlus on osa tudengielust. Akadeemia ühiselamus on vaba aja veetmise ruum, millel on vahva nimi kadetikasiino. Kasiinoga pole seal midagi pistmist, aga pärast pingelisemat õppust on see koht, kuhu kogunetakse, et ventileerida muljeid ja koos aega veeta. Üliõpilasesindus, mida Kaitseväe Akadeemias kutsutakse kadetikoguks, veab erinevaid kooliväliseid üritusi. Teisel õppeaastal õppides oli Karlise vastutada mälumänguseeria Mäller, millest võtab osa igakuiselt umbes 200 inimest.

Kaitseväe Akadeemias sai Karlis tuttavaks samuti Ida-Virumaalt pärit kadeti Ilja Medvedeviga. Mõlemad mehed olid aastaid tagasi õppinud ühel ajal gümnaasiumis Kohtla-Järvel, üks eesti- ja teine venekeelses koolis. Koolide vahe oli maksimum 700 meetrit, kuid noormehed ei puutunud omavahel iial kokku. “Kaitseväe Akadeemias saime aga tuttavaks ja oleme täna väga head sõbrad,” tõdes Karlis. Mõlemad mehed asuvad pärast kooli lõpetamist ohvitseridena teenistusse oma kodumaakonda.

Loe ka Ilja lugu

Miks astuda Kaitseväe Akadeemiasse?

  • Garanteeritud töökoht pärast lõpetamist
  • Palk õppimise ajal – juba õppides oled tegevväelane
  • Põnev ja vaheldusrikas õppekava
  • Tegelik praktika, mitte ainult teooria​
  • Rahvusvahelised võimalusedkursused, missioonid, lähetused
  • Tudengielu ja ühtehoidev kogukond

Kui oled juhtimist otsiv, väljakutseid armastav noor, siis on Kaitseväe Akadeemia täpselt see koht, kus alustada õpinguid.

Täpsem informatsioon sisseastumistingimuste ja -katsete kohta on leitav Kaitseväe Akadeemia kodulehelt kvak.ee ja ohvitser.ee

Tagasi üles