/nginx/o/2025/05/12/16839329t1he4dd.jpg)
Iida Elise Reiljan, kes lõpetas Kaitseväe Akadeemia õhuväe õppesuunal cum laude ja oli õhuväe põhikursuse parim lõpetaja, ütleb, et Kaitseväe Akadeemia haridus pakub palju rohkem, kui ta algselt ette kujutada oskas.
Baleriinist sai ajateenija
Kuni 18. eluaastani lootis Iida Elise Reiljan, et temast saab baleriin. Paraku jäi unistus vigastuse tõttu katki. Pärast gümnaasiumi ei olnud noorel naisel selget sihti, mida teha edasi, ent ühel hetkel tekkis mõte: tahan samuti võtta aega, et mõista, mis on mulle oluline.
Nii plaanisid teha tema klassivennad ajateenistuses olles. „Tundus luksusena, et keegi ei heida neile ette, kuna nad ei tea, mida eluga peale hakata, vaid kasutavad ajateenistuse aega tulevikuplaanide tegemiseks,“ meenutab Elise ja lisab: „Ega ma kaugemale selle mõttega ei jõudnud, kui see, et lähen vaatan, mis saab. Kindlasti ei olnud see eriti läbimõeldud otsus.“
Nii astuski ta 2019. aastal ajateenistusse. Esimesed nädalad Jõhvis olid külmad ja harjumatud, aga mõtet ajateenistusest loobuda, nagu naistel 90 päeva jooksul võimalik, ei tekkinud. „Midagi minus ütles, et ära loobu. Kuigi kohanemine oli küllaltki keeruline, läks järjest põnevamaks ning õnneks ka soojemaks,“ naerab Elise.
/nginx/o/2025/05/12/16839332t1h8ee4.jpg)
Õppekava tugevus
„Ausalt öeldes ei olnud Kaitseväe Akadeemia mul alguses üldse mõtteski, kuid mul oli väga tore ülem, kes tutvustas lähemalt akadeemias õppimist ja süstis usaldust,“ meenutab ta. Lõplikult veenis Iidat õpinguid alustama õppekava mitmekesisus, mis tekitas temas ka tuhinat koolis õppimise osas.
„Nägin, et lisaks juhtimisalastele moodulitele, on Kaitseväe Akadeemias näiteks psühholoogiat, ajalugu, keeleõpet, eneseväljendust ehk palju humanitaariaaineid, mis minu jaoks oli tohutu pluss. Samal ajal ka sõjatehnoloogiat ja muid väga praktilisi ained. Õppekava tervikuna tundus hästi struktureeritud, läbi mõeldud ja konkreetne,“ kirjeldab ta. Elise otsustas õhuväe kasuks, mis avas võimaluse käia ka Eesti Lennuakadeemia tundides ehk oli tervikuna väga hea pakett.
/nginx/o/2025/05/12/16839333t1hd37c.jpg)
Midagi suuremat kui lihtsalt kool
Iida ütleb, et tema ootused koolile olid kohe algusest peale väga kõrged. „Olen väga hariduseusku inimene. Juba balletikoolist on tulnud kaasa distsipliin. Kohe tekkis tunne, et just siit saavadki alguse kõik need riigikaitsealased teadmised ja see on nagu meka,“ ütleb ta. Tema jaoks ei olnud Kaitseväe Akadeemia lihtsalt õppeasutus, vaid midagi suuremat: „See on nagu vereringe ja koht, kust kõik käivad oma teenistuses mingil ajahetkel läbi, sõltumata sellest, kas saavad ohvitseri või allohvitseri ettevalmistuse. See tundus väga äge keskkond, kuhu minna.“
Üks eredamaid koolipäevi meenub Iidale sõjatehnoloogia õppeainest, kui tuli päriselt ise jungle-antenn valmis ehitada. „Anti kast materjale ja mõned vihjed, aga mitte midagi väga konkreetset. Meil tuli ise aru saada, mis asi see üldse on ja mida sellega teha tahame. Meisterdasime seda seitsmekesi ja lõpuks kuulasimegi selle abil raadiosidet ning see päriselt toimis!“ meenutab ta. „See oli väga ägedalt üles ehitatud päev, mille sisse mahtus palju meeskonnatööd ja probleemilahendust. Eriti tore oli rakendada seda, mida loengus räägiti.“
/nginx/o/2025/05/12/16839337t1ha7db.jpg)
Haridus tulevikuks
Akadeemiliste ainete seas toob ta esile üllatava lemmiku – sõjaajaloo. „Maailmasõdade ajalugu ja Eesti sõja ajalugu meeldisid mulle väga. Enne ajateenistust ei olnud mul sõjanduse vastu erilist huvi, keskkoolis uisutasin nendest teemadest pigem üle,“ ütleb ta. „Aga siin analüüsisime sündmuseid koos kaartide ja aruteludega. Saime teada, kuidas hommikune udu võis mõjutada hilisemat lahingu käiku. Väga sügava mälestuse jättis ringkäik Eesti Vabadussõja radadel.“
Sageli küsitakse, kas Kaitseväe Akadeemia haridusega on hiljem midagi peale hakata ka väljaspool süsteemi. Vastus on Iida sõnul selge: „On, ja väga palju on.“
„Kui mina õppisin, oli kooliülem kindralmajor Vahur Karus, kes rõhutas, et Eesti vajab häid reservväelasi. Inimesi, kellel on riigikaitsealased teadmised ja kes hiljem töötavad ka näiteks ministeeriumis, erasektoris või mujal. Lõpuks võidab ikka Eesti, kui need teadmised kanduvad eri eluvaldkondadesse edasi. Planeerimise ja juhtimisalased oskused tulevad küll kasuks ametnike töös, kuid sama oluline on ka see, et erasektoris mõistetaks reserv- või lisaõppekogunemiste olulisust ning seetõttu võimaldatakse oma alluvatel õppuseperioodil töölt eemal olemist.”
Rakenduskõrgharidus parimas mõttes
Kaitseväe Akadeemia ettevalmistus on tema sõnul väga mitmekülgne ja laiapõhjaline. „See ei anna ainult juhtimisoskusi, vaid õpetab planeerima ja mõtlema suuremalt. Näed, et ühe sõduri väljaõppe taga on tegelikult paarkümmend inimest, kes kõik täidavad oma ülesandeid. See paneb sind süsteemselt mõtlema ja see oskus on kasulik ükskõik, millises valdkonnas.“
Iida sõnul on tegemist rakenduskõrgharidusega kõige otsesemas mõttes: „See on haridus, mida saab ja tulebki rakendada. Mitte ainult kaitseväes, vaid igal pool, kus on vaja juhtida, mõelda ja lahendusi leida.“
Kui tunned kutsumust teenida oma riiki ja arendada oma oskusi juhtimise, kaitse ja strateegia valdkonnas, siis on Kaitseväe Akadeemia just õige koht. Kandideeri täna ja astu samm oma tuleviku nime.
Miks astuda Kaitseväe Akadeemiasse?
- Garanteeritud töökoht pärast lõpetamist
- Palk õppimise ajal – juba õppides oled tegevväelane
- Põnev ja vaheldusrikas õppekava
- Tegelik praktika, mitte ainult teooria
- Rahvusvahelised võimalused – kursused, missioonid, lähetused
- Tudengielu ja ühtehoidev kogukond
Kui oled juhtimist otsiv, väljakutseid armastav noor, siis on Kaitseväe Akadeemia täpselt see koht, kus alustada õpinguid.
Täpsem informatsioon sisseastumistingimuste ja -katsete kohta on leitav Kaitseväe Akadeemia kodulehelt kvak.ee ja ohvitser.ee