Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Rimi ja Sotsiaalministeeriumi koostöös sündinud toidukaartide projekt on aasta Innovatsioonimeister

Artikli foto
Foto: Rimi Eesti Food AS

Rimi ja Sotsiaalministeeriumi koostöös loodud toidukaartide projekt valiti Riigikantselei avaliku sektori innovatsiooniauhindade konkursil aasta Innovatsioonimeistriks

Toidukaartide süsteem pakub abivajajatele võimalust valida ise poest endale sobivad toiduaineid ja esmatarbevahendeid, mis on oluline muutus varasemalt kasutusel olnud toidupaki süsteemi asemel. Žürii tõi välja, et algatus on eeskujuks edukale koostööle avaliku ja erasektori vahel, kaasates erinevaid osapooli. Projekt saavutas aasta tagasi Barcelonas Euroopa innovatsiooniauhindade jagamisel esikoha sotsiaalse ühtekuuluvuse kategoorias.

Sotsiaalvaldkonna toimepidevuse juht Tea Varraku eestvedamisel katsetati uusi toidukaarte, mis asendaks senist ostetud toiduabi jagamise süsteemi, kus kord kvartalis jagati riikliku toiduabina abivajajatele peamiselt konservidest ja kuivainetest koosnevaid toidupakke. Tea Varrak oli võtmeisik kogu innovatsiooniprotsessi juhtimisel, alates idee algatamisest, kuni selle eduka elluviimiseni. Enne riigihanke tegemist kaardistas ta kõikide osapoolte vajadused senise toiduabi süsteemi uuendamiseks ning töötas välja uudsed lahendused toidukaartide kasutuselevõtuks. Tema eestvedamisel ja riigihanke tulemusel algas edukas koostöö Rimi Eesti Food ASiga.

Projekti käigus töötati välja uus digitaalne süsteem, mis võimaldas abivajajatele toidukaarte väljastada ja nende kasutamist jälgida. Töö hõlmas IT-lahendusi, turvalisuse tagamist ja koostööd erinevate osapoolte vahel. Kuna tegemist oli avaliku ja erasektori koostööga, tuli arvestada nii sotsiaalsete, äriliste kui ka õiguslike nõuetega. Oluline oli ka see, et süsteem oleks lihtne ja kasulik abivajajatele. Projekti meeskonda kuuluvad Sotsiaalministeeriumi sotsiaalvaldkonna toimepidevuse juht Tea Varrak, Sotsiaalministeeriumi toiduabi nõunik Aire Johanson, Rimi Eesti vastutustundliku ettevõtluse juht Katrin Bats, Rimi Eesti toidukaartide projektijuht Heidi Tõnisson.

Avaliku sektori innovatsiooniauhindu jagati esimest korda, nelja kategooriasse esitati kokku 44 kandidaati. Hindamiskomisjoni kuulusid Anne Jürgenson, Kadri Matteus, Sigrid Rajalo, Ave Habakuk ja Taavi Kotka.

Avaliku sektori kõige uuendusmeelsemate projektide ning inimeste ja juhtide tunnustamine kutsuti ellu tulenevalt Vabariigi Valitsuse soovist viia ametnike tähelepanu veelgi rohkem majanduskasvule ning uuendusvajadustele. Samuti sooviga tuua avaliku sektori innovatsioon ning juhtide olulisus muutuste elluviimisel rohkem fookusesse.

2025. aasta avaliku sektori innovatsiooniauhindade võitjad

Uuendusmeelne juht: Rait Kuuse

Vanglateenistuse juht ning justiits- ja digiministeeriumi asekantsler Rait Kuuse pälvis tunnustuse oma inimkeskse juhtimisstiili eest, mida iseloomustab väärtuspõhisus, avatud suhtlus ja usaldus meeskonna vastu. Tema eestvedamisel on vanglasüsteemis toimunud märkimisväärne kultuurimuutus, mis innustab ideede katsetamist ja loob tugeva turvatunde töötajatele. Ta on eeskuju kogu avalikule sektorile, näidates kuidas ka tugevalt hierarhilises süsteemis on võimalik saavutada sisulist ja püsivat muutust.

Innovatsioonimeister: Toidukaartide süsteem – Sotsiaalministeerium ja Rimi

Tea Varrak, Sotsiaalministeeriumi sotsiaalvaldkonna toimepidevuse juht

Aire Johanson, Sotsiaalministeeriumi toiduabi nõunik

Katrin Bats, Rimi Eesti vastutustundliku ettevõtluse juht

Heidi Tõnisson, Rimi Eesti

Innovatsioonimeistri tiitli pälvis Sotsiaalministeeriumi ja Rimi koostöös loodud toidukaartide süsteem, mis pakub inimestele võimalust valida ise poest endale sobivad toiduained. See on oluline muutus varasemalt kasutusel olnud toidupaki süsteemi kõrval. Algatus on eeskujuks edukale koostööle avaliku ja erasektori vahel, kaasates erinevaid osapooli. Projekt saavutas Euroopa innovatsiooniauhindade jagamisel esikoha sotsiaalse ühtekuuluvuse kategoorias.

Majanduskasvu edendav innovatsioon: Test in Tallinn – Tallinna linn

Mark-Emil Talivere, Tallinna Strateegiakeskuse innovatsiooniekspert

Jaanus Vahesalu, Tallinna Strateegiakeskuse ettevõtluskeskuse juht

Pille Põesaste, Tallinna Strateegiakeskuse ettevõtluskeskuse ettevõtluskonsultant

Test in Tallinn platvorm võimaldab ettevõtetel katsetada uusi lahendusi reaalsetes linnatingimustes, ilma et linn peaks sellesse eraldi investeerima. Algatus annab võimaluse testida oma ärimudelit praktilises keskkonnas ja lõppkasutajate peal, avades sellega võimalusi turule sisenemiseks ja koostööks. Programm toetab innovatsiooni ja ettevõtlust, pakkudes eriti väikestele ja alustavatele ettevõtetele võimalust arendada oma lahendusi päriselu keskkonnas.

Innovatsioonihangete eeskuju: Riigikaitsemaja allianss-lepingumudel

Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse meeskond:

Peeter Karja, Lõuna portfellijuht

Lauri Naaber, ehituse projektijuht

Erik Kalde, arhitekt

Ave Nael, hanke projektijuht

Simona Šois, õigusnõunik

Innovatsioonihangete eeskuju kategooria võidu pälvis Riigikaitsemaja projekt, kus rakendati Eestis seni harva kasutatud alliansshankemudelit. See lähenemine põhineb koostööl juba planeerimisfaasis, madalamal hinnakriteeriumil ning meeskondade võimekuse hindamisel reaalsete probleemide lahendamisel. Tegemist on julge ja sisulise lähenemisega, mis loob usaldust, tõstab koostöö kvaliteeti ja tugevdab innovatsioonivõimekust.

Tagasi üles