/nginx/o/2025/05/15/16845282t1h9f13.jpg)
Suur osa Eestis loodud väärtusest sünnib inseneride töö tulemusel. Ometi vaatavad tööandjad kasvava murega süvenevat inseneride puudust. Kutsekoja OSKA andmetel* jääb järgmise kümnendi jooksul puudu kolmandik tehniliste erialade töötajatest. Seetõttu tuleb noorte huvi inseneeria vastu juba varakult tagant utsitada.
„Tegeleme usinalt praktikantide kaasamisega, kuna vajadus ning konkurents uuendusmeelsete talentide järele aina suureneb,“ kinnitab Eesti Energia värbamise ja töösuhete valdkonnajuht Geir Rindla-Nael.
„Nutikast ning pühendunud praktikandist saab umbes 4–6 kuuga juuniortaseme spetsialist,“ ütleb Rindla-Nael.
Praktikakampaaniad kaks korda aastas
„Kevadise ja sügisese praktikakampaania käigus tutvume uute potentsiaalsete töötajatega ning tutvustame Eesti Energiat kui rohkete võimalustega tööandjat,“ kõneleb Geir Rindla-Nael.
Iga praktikant saab juhendaja, kes vastutab tööalase väljaõppe eest ja annab tagasisidet. „Praktikant on täieõiguslik tiimiliige,“ lausub Rindla-Nael.
Suvist praktikakogemust mitmekesistab suveprogramm Energy Step, mille raames korraldatakse ägedaid üritusi ning ekskursioone tootmisobjektidele, kuhu muidu ei satuks.
Praktikandist meretuuleenergia arendusinseneriks
Rindla-Naela arvates on tehnoloogiahariduse kvaliteet ebaühtlane, mistõttu jääb noorte huvist inseneeria vastu vajaka. „Praeguse jääbki puudu loodus- ja täppisteaduste ning inseneeria spetsialistidest, kes tööstuse ning tehnoloogia arengut tagant tõukaksid. Tulevik ON tulevaste inseneride kätes,“ kõneleb Geir Rindla-Nael.
Erik Iida tuli Enefit Greeni praktikale 2022. aasta suvel TalTechi elektroenergeetika ja mehhatroonika eriala üliõpilasena. Ent ei läinud palju aega, kui temast sai täiskohaga insener.
Erik Iida sõnul võimaldas praktikakogemus tutvuda tuuleenergeetika arendamise erinevate külgedega ning seeläbi leida, mis teda enim huvitab. „Suurte infrastruktuuriprojektide arendamisega tegelevate ettevõtete nimekiri on Eestis lühike ja seega andis praktika Enefit Greenis hea ülevaate kapitalimahukate projektide elutsüklist – eskiisprojekteerimisest kuni elektrituulikute eluea pikendamiseni. Lisaks osalesin arvukatel konverentsidel ja üritustel, mis laiendasid minu tutvusvõrgustikku,“ räägib Iida.
Julgustame katsetama ja ideid teoks tegema
Eesti Energia toetustegevuste juht Valentina Moskaljova ütleb, et teadus peab noori innustama juba varajases eas, sest edasine õppesuund valitakse juba põhikooli lõpus. „Seetõttu populariseerime reaalteadusi koos oma alla tippudega nii ülikoolidest kui ka suurettevõtetest.“
/nginx/o/2025/05/15/16845283t1hd099.jpg)
Moskaljova tõstab esile põhikooli loodusainete õpetajatele suunatud haridusprogrammi Lae End, sest inseneeriani juhatab noori just inspireeriv õpetaja.
„Kooliaeg kujundas suuresti minu huvi. Meil oli hästi varustatud arvutiklass, kus saime robootikaga tegeleda ning 3D-printereid kasutada. Õpetajad julgustasid meid tegelema oma huvidega ja suunasid, kui seda vajasime,“ toetab seda mõtet ka Erik Iida.
„Oleme ühistegijana kaasas teistegi haridusprojektidega. Ikka selleks, et noortel oleks võimalus katsetada ja julgeid ideid teoks teha,“ ütleb Moskaljova lõpetuseks.
Jälgi Enefiti vabade praktikakohtade olemasolu ning uuri, millised on praegused töövõimalused.