Seadusmuudatus soodustab töötamist vanemahüvitise saamise ajal

Merike Teder
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kolmandik vanemahüvitist saavatest isadest jätkab ka tööl käimist.
Kolmandik vanemahüvitist saavatest isadest jätkab ka tööl käimist. Foto: SCANPIX

Sotsiaalministeerium saatis valitsusele heakskiitmiseks vanemahüvitise seaduse muutmise eelnõu, millega soodustatakse töötamist vanemahüvitise saamise ajal ning tagatakse sel puhul alati suurem kogusissetulek.

Muudatused tagavad, et vanemahüvitise saajal säilib alati vähemalt hüvitise määra suurune vanemahüvitis. Kehtiva regulatsiooni kohaselt vanemahüvitist ei maksta, kui vanem teenib hüvitisega samaaegselt üle viiekordset hüvitise määra ehk rohkem kui 1450 eurot kuus. Uus korraldus kaotab selle piiri ära.

«Muudatused motiveerivad lapsevanemat hoidma sidet tööturuga,» ütles sotsiaalminister Rõivas. «Kui pere soovib oma elu korraldada nii, et vanemahüvitise saamise ajal käib ka hüvitist saav vanem osalise ajaga tööl, siis uus valem seda toetab,» lisas minister.

Vanemahüvitise määr, mis sel aastal on 290 eurot, sõltub eelmise kalendriaasta töötasu alammäärast. Näiteks, kuivõrd 2013. aastal on töötasu alammäär 320 eurot, siis järgmisel aastal on vanemahüvitise määr 320.

2012. aasta detsembri seisuga sai vanemahüvitise saajatest sotsiaalmaksuga maksustatavat tulu 9,1 protsenti, neist 75 protsenti olid naised.

Tulu saajatest üle poole ehk 66 protsenti said tulu vanemahüvitise määra ulatuses ehk 290 eurot, 34 protsenti said tulu üle vanemahüvitise määra. Sealhulgas üle 5-kordse vanemahüvitise määra tulu saajaid oli 3,4 protsenti, neist kaks kolmandikku olid mehed.

Seadus jõustub 2014. aasta 1. jaanuaril. 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles