Eesti uudised

:

Politoloog: parteide toetuses on valimiste järel toimunud kaks olulist muutust

Politoloog Martin Mölderi sõnul on erakondade toetusmaastikul toimunud viimase poolteise aasta jooksul ainult kaks olulist muutust: Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) populaarsus on langenud ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) oma tõusnud.

Mölder ütles Postimehele, et erakondade reitingute raporteerimise puhul meedias on saanud nii Eestis kui mujal vaikivaks traditsiooniks, et ignoreeritakse uuringute statistilist ebatäpsust ja esitatakse kahtlase väärtusega spekulatsioone potentsiaalselt olematute muutuste väidetavate põhjustena.

Tuletades meelde mullu kevadel toimunud riigikogu valimisi ja neile eelnenud küsitlusi, mis langesid tegeliku valimistulemusega suuresti kokku, võib tema sõnul oletada, et taolised avaliku arvamuse uuringud annavad tõesti üldjoontes adekvaatse pildi sellest, millisel positsioonil on Eesti erakonnad. «Siiski peaks välja toodud protsentide tõlgendamisega olema mõistlik ja aus,» toonitas ta.

Mölderi sõnul esitatakse toetusprotsente tavaliselt otsese pildina reaalsusest ega tooda välja seda, et tegemist on valimi põhjal tehtud üldistusega elanikkonna kohta. TNS Emori erakondade toetusuuringu puhul kõigub tulemuste tõsikindlus tema sõnul vahemikus pluss-miinus kolm protsenti sellest, mida raporteeritakse. «Kui seda arvesse võtta, siis on pilt mõnevõrra vähem täpne, kuid see-eest aus,» ütles ta.

Miks need protsendid just taolisel tasemel on ning miks on toimunud võimalikke muutusi, seda keegi tõsikindlalt ei tea ning igaüks, kes räägib põhjustest, parimal juhul vaid spekuleerib ning halvimal juhul ei hooli sellest, mis on tõde.

Kui võrrelda septembri tulemusi augustiga, saab Mölderi hinnangul maksimaalselt öelda, et Reformierakonna toetus on ilmselt vähenenud, kuid samas pole täpselt teada, kui palju. Ülejäänud erakondade puhul pole tema sõnul aga üldse võimalik kindlalt väita, kas nende toetus on tõusnud või langenud.

Mölder märkis, et kui vaadata erakondade paiknemist üksteise suhtes üksnes septembri seisuga, on näha, et kõige populaarsem erakond on Reformierakond, kelle tegelik toetus jääb vahemikku 30-36 protsenti. Reformierakonnale järgnevad tema sõnul Keskerakond ja SDE, kelle toetus on vahemikus 21-27 protsenti. Ülekaalukalt madalaima toetusega on tema kinnitusel IRL, kelle reiting jääb vahemikku kaheksa kuni 14 protsenti.

«Miks need protsendid just taolisel tasemel on ning miks on toimunud võimalikke muutusi, seda keegi tõsikindlalt ei tea ning igaüks, kes räägib põhjustest, parimal juhul vaid spekuleerib ning halvimal juhul ei hooli sellest, mis on tõde,» ütles Mölder ja lisas, et seega on pilt erakondade toetusest statistiliselt palju ebatäpsem, kui seda kuvama kiputakse.

Tema sõnul tuleb selleks, et erakondade toetusmaastikul toimunust mingitki aimu saada, vaadata natuke kaugemale minevikku: eelmise aasta kevadel peetud riigikogu valimistel, mis näitasid viimati erakondade täpset toetust, hääletas Reformierakonna poolt 29, Keskerakonna poolt 23, IRLi poolt 21 ja sotsiaaldemokraatide poolt 17 protsenti valijaid.

Rääkides märkimisväärsetest trendidest, ütles Mölder, et kuni tänavuse suve alguseni püsis Reformierakonna toetus valimistega praktiliselt samal tasemel, kuid tegi tänavu juulis ja augustis hüppe, mille puhul saab kindlalt öelda, et partei tegelik toetus oli oluliselt kõrgem kui valimistel. Praeguseks on nende tegelik toetus langenud tema sõnul tagasi umbes samale tasemele.

«Keskerakonna toetus on olnud väga stabiilne, püsides praktiliselt kogu perioodi vältel sama. Stabiilselt on toetajaskonda kaotanud aga IRL, kelle reiting on isegi tõenäolist viga arvesse võttes praeguseks ligi kaks korda madalam, kui see oli 2011. aasta valimistel,» rääkis politoloog.

Sotsiaaldemokraatide puhul saab tema sõnul välja tuua aga vastupidist. «Võrreldes viimaste valimistega, oli nende toetus käesoleva aasta kevadeks umbkaudu poole võrra kõrgem kui aasta varem. Samas on praeguseks märke selle võimalikust langusest – näiteks augusti puhul saab öelda, et nende toetus oli võrreldes märtsiga vähemalt nelja protsendipunkti võrra madalam,» osutas Mölder.

Nii on tema sõnul viimase poolteise aasta jooksul tegelikult toimunud ainult kaks olulist muutust: IRLi langus ja SDE tõus. «Seega võiks küsida, mida on IRL valesti teinud, et nende toetus on olnud peaaegu vabalanguses, ning mida on teinud SDE õigesti, et nende toetus kuni käesoleva aasta kevadeni tõusis,» ütles ta.

Kirjuta toimetajalePrindi
LinkMail
Märksõnaderakonnadmartin möldertns emortoetus
Samal teemal
kas eesti seakasvatuse päevad on loetud?
katk levib
Sponsoreeritud artiklid
arvamusplats
kirev gloobus
reporter.ee videod
Päevakava
Varsti13:30
30JuuliOtseülekanne: TTÜ uus kuratoorium teatab, kes saab rektoriks (28)>
Ülehomme11:30
1Aug Otseülekanne: Seto kuningriigi päeva avatseremoonia>
Viimased uudised
TervisKõik
MajandusKõik
SportKõik
TallinnKõik
NaineKõik
48h populaarsemad teemad
MaailmKõik
TarbijaKõik
ArvamusKõik
VIIMASED GALERIID
SetomaaKõik
Postimees +Kõik
SOOV.EE
Sünnipäevad

Palju õnne!

Priit Pullerits

50

Priit Pullerits

ajakirjanik

Arnold Schwarzenegger

austria päritolu ameerika filminäitleja ja poliitik

Ivi Drikkit, 73

ajakirjanik

Kadi Alatalu, 73

televisioonitöötaja

Rein Loik, 65

Tallinna Lennujaama juhatuse esimees

Zoja Järg, 63

moekunstnik

Ervin Õunapuu, 59

kirjanik, filmilavastaja, teatrikunstnik ja kunstnik

Igor Garšnek, 57

helilooja

Laine Randjärv, 51

poliitik ja koorijuht

Ave Vardja, 44

võistlustantsija

Marko Asmer, 31

autovõidusõitja

Horoskoop
Tartu PostimeesKõik
60 PLUSSKõik
Pärnu
Viljandi
Rakvere
Paide
VALGA
Arhiiv
Pilt.postimees.ee viimati lisatud
kasutaja minuloodus18 galeriist