President: Euroopa Liidus tuleks tugevdada demokraatiat

Heidi Ojamaa
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
President Toomas Hendrik Ilves
President Toomas Hendrik Ilves Foto: Mihkel Maripuu / Postimees

President Toomas Hendrik Ilves esineb Brüsselis kolmel rahvusvahelisel üritusel, kus ta arutleb nii Euroopa tuleviku kui ka Põhjamaade ja Balti riikide IT-alaste väljakutsete üle ning Euroopa Liidu andmekaitse teemadel.

«Demokraatliku legitiimsuse probleem Euroopa Liidus tuleneb täna ennekõike sellest, et ühiseid reegleid järgivad liikmesriigid aitavad neid, kes kokkulepetest kinni ei pea. Seda tehakse sageli vastu oma kodanike enamuse tahtmist. Selline olukord soosib eurovastase populismi kasvu Euroopas,» ütles president Toomas Hendrik Ilves esinedes eile Brüsselis Euroopa küsimustega tegeleva mõttekoja European Policy Centre Euroopa visioonile keskenduval loengusarjal «Visions for Europe: making the best out of crisis?».

President Ilvese sõnul oleks föderalism üks lahendus, kuidas parandada Euroopa Liidus demokraatlikku legitiimsust ehk kodanike kaasarääkimise võimalust.

«Kahekojaline Euroopa parlament aitaks kokku sobitada suurte ja väikeste liikmesriikide huve,» lisas ta.

President Ilves rääkis Euroopa poliitikaga tegeleva mõttekoja liikmetele ja Euroopa Liidu diplomaatidele Eesti majanduskriisi kogemusest ja valikutest, mis aitasid Eestil kriisist välja tulla.

«Eesti täitis siis ja täidab praegu reegleid, milles Euroopa Liidus on kokku lepitud,» rõhutas president Ilves.

Eesti riigipea nentis oma sõnavõtus, et liikmesriikide majanduskasvu tagamiseks oleks vaja toimivat Euroopa Liidu siseturgu. Riigipea toetas atlandiülese vabakaubandustsooni TAFTA loomist ning rõhutas, et ka Euroopa peab hakkama oma julgeolekut tõsiselt võtma ning senisest rohkem panustama kaitsekulutustesse.

Kolmapäeval peab ta Brüsselis avakõne Baltic Development Forum’i ja Microsofti kõrgetasemelisel seminaril «Empowering the Nordic-Baltic Economy – and insipiring Europe», kus ta arutleb Põhjamaade ja Balti riikide IT-alase eduloo ja eesseisvate väljakutsete üle, mis kaasnevad digiajastu võimalustega.

Pärastlõunal esineb president Ilves avakõnega ka Euroopa Parlamendi korraldataval andmekaitsele ja privaatsusküsimustele keskenduval konverentsil «Building the Digital Fortress: a Toolkit for Cyber Security», kus ta räägib küberruumi privaatsusest, küberkuritegevusest ja andmekaitse eetilistest küsimustest.

Visiidi käigus kohtub president Ilves ühtlasi Norra administratsiooni-, reformi- ja usuasjade ministri Rigmor Aasrud’iga.

Tagasi üles