Maruste annaks ettevõtetele poliitika toetamiseks võimaluse

Karin Kangro
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: SCANPIX

Põhiseaduskomisjoni reformierakondlasest esimees Rait Maruste tegi täna komisjonis ettepaneku anda juriidilistele isikutele taas õigus erakondadele annetada, vähendades samas parteidele riigieelarves ette nähtud toetust.

Maruste ütles riigikogu pressiteenistuse teatel, et Eestis on sisuliselt tekkinud riigierakonnad, mis elatuvadki vaid maksumaksja rahast. «See on erakondadel põhineva poliitika idee ja olemuse vastane ja huvide konflikti tekitav. Minu sooviks on luua ettevõtetele legaalne ja kontrollitav võimalus poliitika toetamiseks,» lausus ta.

Tema hinnangul soosib praegune annetamise lauskeeld ebaseaduslike kõrvalteede otsimist. «Me ei saa eeldada, et kõik erakonnad ja ettevõtted on pahatahtlikud. Juriidiliste isikute annetused erakondadele on lubatud valdavas osas Euroopast. Lisaks oleks selline lahendus küll väike, kuid siiski kergendus ka riigieelarvele,» märkis Maruste.

Riigikogu fraktsioonide esindajad lubasid ettepaneku osas seisukoha kujundada kahe nädalaga. Pärast seda tuleb komisjon tagasi ka ettepaneku juurde kehtestada kampaaniakuludele ülempiir, mida komisjon täna ei toetanud.

Küll leidis juba täna komisjonis toetust ettepanek, mille kohaselt saavad parteidele annetusi teha ka Eesti alalise elamisõiguse ja pikaajalise elaniku staatusega inimesed.

Samuti toetas põhiseaduskomisjon ettepanekut vähendada poole võrra erakonna registreerimiseks vajalikku liikmete arvu - nii piisab edaspidi partei asutamiseks 500 liikmest. Liikmepiiri alandamist taotles oma ettepanekutes ka Rahvakogu.

Tagasi üles