Virulane pani punamonumendid kaardipakki tehes ruutukaartidele

Hanneli Rudi
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Algselt kohalike annetusest Viru-Nigulasse kerkinud Vabadussõja monument on koha leidnud risti soldati kaardil. Monumenti on mitu korda lõhutud ja ikka uuesti üles ehitatud.
Algselt kohalike annetusest Viru-Nigulasse kerkinud Vabadussõja monument on koha leidnud risti soldati kaardil. Monumenti on mitu korda lõhutud ja ikka uuesti üles ehitatud. Foto: Arvet Mägi/Virumaa Teataja

Rakverest pärit hobi korras monumendiuurija Heiki Koov lasi välja mängukaardid, kus on kujutatud erinevaid Lääne-Virumaal leiduvaid monumente.

«Kaardipaki idee pole iseenesest uus, mul endal on olemas kaardid Stockholmi vaadetega, kuid Eestis on tehtud ka kaarte mõisate ja linnuste fotodega,» ütles Heiki Koov Virumaa Teatajale.

Tema koostatud kaardipakis on ristimastis monumendid, mis püstitatud
Vabadussõja auks või nõukogude režiimi põhjustatud kannatuste mälestuseks, ruutumastis on punamonumendid, ärtumastis üksikisikute auks paigaldatud monumendid ja potimastis varia.

Näiteks poti ässal on kujutatud Tarva skulptuuri, ruutu ässal Rakvere vennashauda, risti ässal Rakvere Vabadussõja monumenti ja ärtu ässal Friedrich Reinhold Kreutzwaldile püstitatud mälestuskivi Viru lauliku sünnikodus Jõeperes.


MTÜ Monumentide e-Kataloog juhataja Heiki Koov on Lääne-Virumaa monumente uurinud omal initsiatiivil viimased paar aastat, et kanda need internetikataloogi aadressil www.monument.ee.
Ta on registreerinud ja enamiku ka ise üles otsinud ning pildistanud kokku üle 260 monumendi Lääne-Virumaal.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles