Afganistanist sai Obama sõda ka numbrite poolest

Evelyn Kaldoja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Iraagist lahkuma valmistuvas üksuses teeniv ameeriklane lohistamas Bagdadi baasis kokku pandud telki.
Iraagist lahkuma valmistuvas üksuses teeniv ameeriklane lohistamas Bagdadi baasis kokku pandud telki. Foto: AP/Scanpix

Afganistani sõda, mida on juba rohkem kui aasta otsa kutsutud Obama sõjaks, on selleks saanud ka numbrite poolest, kirjutab The New York Times. Esimest korda pärast 2003. aastal president George W. Bushi ametiajal alanud Iraagi sõda teenib Afganistanis rohkem sõdureid kui Iraagis.


Afganistanis on nüüdseks umbes 94 000 mundris ameeriklast, Iraagis 92 000. Suve jooksul peaks USA väekontingendi suurus Afganistanis kasvama 98 000-pealiseks. See tähendab seal teenivate ameeriklaste arvu kolmekordistumist alates 2009. aasta jaanuarist, kui president Barack Obama ametisse astus.

Kuigi praegu alles saabuvad lisaväed, kes läkitatakse peamiselt lõunaprovintsidesse – Kandahari ja Helmandisse –, peaksid Obama strateegia järgi esimesed sõdurid Afganistanist lahkuma hakkama 2011. aasta juulis. Nagu märgib sinna juurde New York Times, tunnistavad USA tippsõjaväelased privaatselt, et ainsad, kes 2011. juulis võivad koju minna, on tõenäoliselt kokad ning ligi 100 000 juurest USA vägede arv tõenäoliselt lähiajal allapoole ei lange.

31. augustiks peaks Iraagis teenivate ameeriklaste arv langema 50 000-le.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles