Juhtkiri: piirilepingu valu

Postimees
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Urmas Nemvalts

On päris selge, et inimesed ei võta piirilepingu allkirjastamist vastu vaimustusega

Meil pole ühtegi avalikult kasutatavat usaldusväärset ja värsket uuringut selle kohta, mida Eesti inimesed arvavad piirilepingu sõlmimisest Venemaaga. Kas praeguse teksti – mis lubab mõlemal poolel oma «nägu säilitada» – pooldajaid on rohkem kui vastaseid? Kui palju on neid, kes leiavad, et Tartu rahu piiridest loobumine pole üldse vastuvõetav? Kui palju on neid, kes leiavad, et faktilist piiri muuta ei saa, aga ka praegune kompromiss sõnastuses on sedavõrd alandav, et niisugust lepingut ei peaks allkirjastama? Kui palju on neid, kes arvavad, et lepingu oleks võinud teha samade järeleandmistega, aga oleks tulnud nõuda vastu palju rohkem? Meil ei ole paraku täpsemat teadmist kui see, et lepingu vastased on häälekad, aga näiteks eilsele postimees.ee lugejaküsitlusele vastas ligi pool, et selle lepingu sõlmimine on … arukas.

On päris selge, et Eesti inimesed ei võta piirilepingu allkirjastamist vastu ülevoolava vaimustusega. Tegu on loomulikult Stalini käsul meelevaldselt tõmmatud ENSV piiri aktsepteerimisega, olgugi et sellesse on tehtud mõningaid parandusi ülimalt praktilistel kaalutlustel ja alati nii-öelda vorst vorsti vastu.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles